Silna Unia Europejska priorytetem rządu

Opublikowano: 15.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1729

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił wczoraj cele polityki zewnętrznej obecnego rządu na najbliższy rok. Priorytetem dla władz ma być więc budowa silnej Unii Europejskiej między innymi poprzez zwiększenie naszej składki do jej budżetu, a także dalsze umacnianie współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi, w tym poprzez sprowadzenie do naszego kraju większej ilości amerykańskiego wojska.

Szef polskiej dyplomacji dostrzega przy tym kryzys w jakim znajduje się UE, co jego zdaniem przełoży się na skład nowego Parlamentu Europejskiego po zbliżających się majowych wyborach. Według Czaputowicza mogą one stać się zagrożeniem dla całego projektu europejskiego, ponieważ wzmocnią ” ruchy populistyczne, zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej”, których popularność jest pochodną kryzysu w jakim znajduje się obecnie Unia.

Rządzący zamierzają więc włączyć się w proces poważnych zmian europejskiej polityki. „Opowiadamy się za silną Unią, cieszącą się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów; Unią, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu tworzących ją społeczeństw; Unią, która wspiera wyrównywanie poziomów życia obywateli wszystkich państw członkowskich; Unią, która w pełni wykorzystuje potencjał drzemiący we wspólnym rynku oraz przestrzega czterech swobód, wszystkich czterech swobód: przepływu towarów, kapitału, osób, ale także usług” – mówił szef MSZ-u. Głownie z tego powodu gotów on jest zwiększyć polską składkę finansową wpłacaną do wspólnego budżetu.

Jednocześnie głównym partnerem Polski w ramach UE mają pozostać Niemcy jako nasz główny partner handlowy, od którego ma być uzależniony stan naszej gospodarki. Czaputowicz chwalił się z tego powodu ożywionym dialogiem pomiędzy Warszawą a Berlinem, ponieważ w ubiegłym roku pięciokrotnie miał on spotkać się ze swoim niemieckim odpowiednikiem, natomiast ponadto odbyły się rozmowy prezydentów i premierów obu państw oraz konsultacje międzyrządowe. Nasz kraj i Niemcy mają przy tym łączyć wspólne interesy w zakresie obrony wspomnianych czterech swobód.

Oczywiście najważniejsze dla rządu Mateusza Morawieckiego będą relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Czaputowicz liczy z tego powodu na „wzmocnienie wschodniej flanki NATO”, czyli po prostu na zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Polski, czemu poświęcona jest podpisana w ubiegłym roku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”. Utrzymywanie relacji transatlantyckich ma więc leżeć w interesie wszystkich państw znajdujących się po obu stronach Atlantyku.

Czaputowicz nie zamierza natomiast podejmować działań na rzecz poprawy relacji z Rosją, którą uznał jednoznacznie za największe wyzwanie dla polskiej dyplomacji na wschód od naszych granic. „Rosja kontynuuje agresywną politykę wobec Ukrainy, czego ostatnim przejawem jest konflikt w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Towarzyszy temu wytężona wojna informacyjno-propagandowa, próby destabilizacji sytuacji na Bałkanach, utrzymywanie zamrożonych konfliktów na Kaukazie i w Naddniestrzu oraz akty terroru dokonywane na terytorium państw członkowskich NATO i UE – mówił więc szef polskiej dyplomacji, domagając się podjęcia wobec Rosjan zdecydowanych działań.

Na podstawie: MSZ.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. cacor 15.03.2019 08:06

    Jak czytam takie wypowiedzi polityków, mogę jednoznacznie napisać, że są oderwania od rzeczywistości.
    Zgadzam się tylko z jednym punktem: partnerska współpraca z Berlinem.
    Reszta to stek bzdur. Zaczynając od chęci wpłacania wyższej składki do Uni (to nie będzie chęć tylko przymus) a kończąc na stwierdzeniu, że to Rosja jest odpowiedzialna za akty terroru w UE i NATO… Już większej głupoty nie można napisać.

  2. emigrant001 15.03.2019 09:26

    Wyższa składka jest na wyższe premie, odprawy, wypłaty dla pasożytujących biurokratów.

  3. beth 15.03.2019 10:58

    W mojej ocenie jesień tego roku w znacznym stopniu zmieni poglądy wielu polityków. Zatem owe zapowiedzi to tylko pobożne życzenia ludzi u tzw. d——zmiany.
    W tym roku teoria super kłamstw spali na panewce.

  4. qhashbba 15.03.2019 13:43

    Ciekawe wiec kogo wybierzecie… Dla mnie wybor jest prosty, ale jak widze, wiekszosc ludzi komentujacych polityke ma problem z dostrzezeniem tego, co sie dzieje.

  5. Stanlley 15.03.2019 13:44

    Czapowicz! Ty De’billu!

    Jak nie będziemy robili interesów z Rosją to będą je robili niemiaszki! To aż takie trudne do zakapowania? Gdy potencjalni wrogowie robią interesy to obaj się wzmacniają. Na miejsce polskich rolników – żarcie dostarczają niemieccy rolnicy a u nas palenie opon w warszawie i wybijanie świń bez odszkodowań.

    Większa składla dla UE i większe “partnerstwo” (jak rypanie bez wazeliny nazwać partnerstwem?) z USSA – przecież UE i USSA ma sprzeczne interesy, po co UE stworzyła niezależny system rozliczeń międzynarodowych ? By ominąć embargo na Iran nałożone przez USSA.

    Ciągniesz swoją partię na dno nieuku.

  6. donkey 15.03.2019 17:41

    @cacor
    @emigrant001
    @Stanlley
    Szkoda, żebym po was powtarzał.
    Popieram.

    @Stanlley
    Nie wymagaj za wiele od Czaputowicza, toż to pętak z Unii Wolności.

  7. lboo 15.03.2019 19:06

    A co taki polityk może? Tu już są rozegrane karty, a on musi tylko udawać że kontroluje sytuacje i pilnować żeby się ludzie nie połapali.
    A sytuacje mamy słabą.
    Największych wrogów robimy sobie z tych krajów z którymi moglibyśmy najwięcej zrobić dla własnych i wspólnych interesów. Czyli Rosja i Niemcy. A padamy na kolana przed tymi którzy nas porzucą jak tylko będzie im to na rękę. Czyli stany i Izrael.
    Silna unia to własne unijne siły zbrojne, a NATO jest zupełnym przeciwieństwem tego.
    Więc nasi politycy żeby mieć względny spokój przewalają nasze pieniądze w jedną i drugą opcje jednocześnie żeby tylko stołki utrzymać.
    Ani z unią, ani z USA nam nie po drodze. Niemniej jednak z unią mamy szanse cokolwiek wynegocjować i cokolwiek znaczyć.
    Prawdopodobnie karty zostały już dawno rozdane i teraz tylko kwestia jak szybko i jak (bez)boleśnie będzie to zrealizowane. Nie mamy na to wpływu.
    Jedyne co nam pozostaje to utrzymywać dobrosąsiedzkie międzyludzkie relacje z naszymi wszystkimi sąsiadami, tam też są normalni ludzie i oni często znajdują się w podobnie beznadziejnej sytuacji jeśli chodzi o samostanowienie o sobie jak my. Warto żeby wiedzieli ze to co mówią w mediach, to jedno, a to co myślą normalni ludzie to zupełnie co innego.
    A co da przyszłość zobaczymy, myślę że to na co sobie zasłużyliśmy.

  8. beth 15.03.2019 22:31

    a tu fakty nie mrzonki do przekazywania dalej

    https://www.youtube.com/watch?v=oJhFbHnwEoY

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.