Sieciowe przestępstwa z nienawiści

Opublikowano: 03.11.2014 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 412

Jeśli chodzi o przestępstwa z nienawiści, to w szerszym zakresie należy podejmować czynności z urzędu – mówi przewodnik dla prokuratorów, który dotyczy takich przestępstw, a został wydany przez Prokuratura Generalnego Andrzeja Seremeta.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował do Prokuratorów Apelacyjnych przewodnik na temat prowadzenia spraw dotyczących przestępstw z nienawiści i popełnianych z wykorzystaniem internetu. Jeśli jesteście ciekawi, co w tym dokumencie się znalazło, to znajdziecie go TUTAJ.

Andrzej Seremet generalnie uważa, że przestępstwa z nienawiści dokonywane z wykorzystaniem internetu są szczególnie niebezpieczne. Sprawców trudno identyfikować, liczba pokrzywdzonych może być duża i pojawia się niebezpieczeństwo inspirowania dalszych działań wobec ofiar. Dlatego – zdaniem Seremeta – należy w szerszym zakresie podejmować takie sprawy z urzędu.

W przewodniku dla prokuratorów znajduje się też zachęta do tego, aby prokuratorzy z urzędu zawiadamiali e-usługodawców o treściach bezprawnych. W efekcie e-usługodawcy będą mogli usunąć te treści, nie narażając się na odpowiedzialność (czyli jest to zachęta do wykorzystywania mechanizmu notice and takedown). Przewodnik zaznacza jednak, aby zawsze rozważyć odpowiedzialność po stronie e-usługodawcy.

Jeśli w toku postępowania okaże się, że naruszające prawo materiały znalazły się na stronie stowarzyszenia lub partii, prokurator powinien rozważyć, czy nie powinno się podjąć kroków zmierzających do delegalizacji tej organizacji. Należy też ustalić, czy bezprawne działania miały w takim przypadku charakter incydentalny, czy może stanowiły manifestację celów i założeń tej organizacji.

Prokurator Generalny zachęca też do współpracy z takimi organizacjami jak Europol. Doradza też, aby w czasie zbierania dowodów uwzględniać to, czy treści i obrazy stanowiące przedmiot postępowania wpłynęły na zachowania innych osób, także w aspekcie szerzenia mowy nienawiści i tworzenia poczucia zagrożenia. Zdaniem Prokuratora Generalnego może to zapewnić skuteczność wniosków o pomoc prawną, które są kierowane do USA.

Przewodnik opisuje też techniczne aspekty zabezpieczania dowodów, w tym przeszukiwania zawartości urządzeń pracujących w sieci i wykorzystywanych do przekazywania treści i obrazów będących przedmiotem postępowania. Akcentuje, by prowadzący postępowanie uwzględniali uwarunkowania związane z funkcjonowaniem tzw. głębokiej (Deep Web) i ciemnej części sieci (Dark Web).

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. bXXs 03.11.2014 14:09

  Wyraźnie Syjonisci przygotowują sobie grunt do odwrotu z Palestyny do…Judeopolonii. Ich aktywność w mediach, prawodastwie…antysyjonizm, antykomunizm, antyApartheityzm, antyLudobójstwo…czyli mowa nienawiści, która nie obejmuje Talmudu i działań tzw Izraela i krajów bandyckich oraz zbroni sowieckich popełnianych przez Syjonistów.
  Tak wracają…UBckie pomioty, sędziowie zbrodniarze, kaci i mordercy…kontynuować krwawą łaźnie na gojach.
  Pisze to z miłości i współczucia dla narodów semickich ciemiężonych przez faszystów, rasistów i zbrodniarzy.

 2. luzak1977 03.11.2014 19:34

  Prędzej czy później było wiadome, że ich państewko przestanie istnieć i dlatego jest emigracja Polaków. Miejsce trzeba zrobić.

 3. sacro 04.11.2014 21:46

  Czyli bardzo pomysłowy sposób na cenzurę internetu. Wystarczy znaleźć osobę która może się poczuć znienawidzona po publikacji jakiegoś zdania i już jest problem. Jeżeli WM napisze o korupcji nawołuje do nienawiści skorumpowanych polityków, jeżeli opublikuje artykuł o ziołach leczniczych nawołuje do nienawiści koncernów farmaceutycznych. A co będzie jak skrytykuje wojnę na bliskim wschodzie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.