Sieci bezprzewodowe podejrzane o masową śmierć owadów

Opublikowano: 20.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1162

Nowe badanie zagregowane przez niemieckich biologów wykazało, że promieniowanie generowane przez sieci bezprzewodowe może mieć poważny negatywny wpływ na owady.

Promieniowanie z telefonów komórkowych mogło przyczynić się do dramatycznego spadku liczebności populacji owadów obserwowanego w ostatnich latach w dużej części Europy. Analiza przeprowadzona na zlecenie Niemieckiej Unii Ochrony Przyrody (NABU) i kilku innych organizacji, opierało się na agregacji 190 publikacji naukowych związanych z tematyką owadów i promieniowania elektromagnetycznego.

Po przeanalizowaniu wszystkich tych prac stwierdzono, że promieniowanie elektromagnetyczne, generowane przede wszystkim przez sieci komórkowe i Wi-Fi, może być jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności owadów w Europie – obok środków owadobójczych i niszczenia siedlisk. Szczegółowo opisano negatywny wpływ, jaki promieniowanie może mieć na owady – przede wszystkim pszczoły, muchy i osy.

Zdaniem naukowców promieniowanie elektromagnetyczne powoduje otwarcie kanałów wapniowych w komórkach organizmu, a tym samym zwiększa się uwalnianie jonów wapnia. Wapń jest ważnym przekaźnikiem i może wywoływać biochemiczną reakcję łańcuchową, która u owadów może prowadzić do utleniania komórek, w wyniku czego zmniejsza się ich zdolność do orientacji oraz funkcje rozrodcze. Ponadto promieniowanie elektromagnetyczne powoduje obniżenie rytmu dobowego u owadów i fałszywą aktywację układu odpornościowego.

Stwierdzono, że 60 ze 100 analizowanych przez nich badań, które są dość poważne, dowodzą, na podstawie doświadczeń laboratoryjnych i terenowych, negatywnego wpływu promieniowania na insekty. Ustalono też, że prawdopodobnie ​​to promieniowanie w przyczyniło się do spadku liczebności populacji owadów obserwowanego w Europie w ciągu ostatnich kilku lat. Zasugerowano między innymi, że promieniowanie elektromagnetyczne może wpływać na biologiczne narzędzia nawigacyjne owadów, w tym materiał genetyczny i larwy owadów.

Warto zauważyć, że na razie badanie nie zostało jeszcze poddane ocenie. Nie oznacza to jednak, że jest ono fałszywe tylko, że wyniki nie zostały jeszcze odpowiednio potwierdzone przez naukowców pracujących w podobnych dziedzinach akademickich. Biorąc pod uwagę fakt, że w najbliższej przyszłości powstaną rozbudowane sieci 5G, może to nie wróżyć dobrze owadom.

Na podstawie: StraitsTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.