Sieć sklepów Co-op oskarżono o inwigilację klientów

Opublikowano: 07.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1091

Jedna z brytyjskich sieci marketów miała wykorzystywać w swoich sklepach nowoczesny system kamer, którego stosowanie w Wielkiej Brytanii jest nielegalne. Co-op zostało pozwane przez organizacja Big Brother Watch do sądu w związku z tą sprawą.

Według aktywistów z Big Brother Watch nowoczesny system kamer, w ramach którego używano nielegalnych technologii w Wielkiej Brytanii został zainstalowany w 35 z 200 sklepów Southern Co-op, a konkretnie w Portsmouth, Bournemouth, Bristolu, Brighton and Hove, Chichester, Southampton i Londynie. O jakie technologie chodzi? Jak czytamy na łamach serwisu „Sky News”, w tych placówkach mieliśmy do czynienia z system CCTV, który był w stanie rozpoznawać twarze klientów. Prowadzi to w efekcie do domniemanie nielegalnego zdobywania danych biometrycznych, tworzenia profili klientów, które następnie są przechowywane przez sieć oraz mogą zostać wykorzystane choćby do tworzenia tzw. „czarnych list”.

„Nasza skarga prawna, która została skierowana do Komisarza ds. Informacji jest ważnym krokiem w kierunku ochrony prawa do prywatności tysięcy osób, które są dotknięte tym niebezpiecznie natrętnym, sprywatyzowanym szpiegowaniem” – komentowała w brytyjskich mediach Silkie Carlo, dyrektor Big Brother Watch.

„Wykorzystywanie przez Southern Co-op technologii rozpoznawania twarzy na żywo jest skrajnie orwellowskie. Wysoce prawdopodobne, że jest również niezgodne z prawem i musi zostać natychmiast zatrzymane przez Komisarza ds. Informacji. Supermarket dodaje klientów do tajnych list bez należytego procesu, co oznacza, że ​​kupujący mogą być szpiegowani, umieszczani na czarnych listach w wielu sklepach i można odmawiać im obsługi, mimo że są całkowicie niewinni” – dodawała Carlo.

Co więcej, przedstawiciele Big Brother Watch zwrócili uwagę, że postępowanie firmy w tej kwestii jest „głęboko nieetyczne” i zdecydowanie odradzili robienie zakupów w Co-opie.

Jaka była odpowiedź władz sieci? „Bardzo poważnie traktujemy nasze obowiązki związane z używaniem technologii rozpoznawania twarzy i ciężko pracujemy, aby zrównoważyć prawa naszych klientów z potrzebą ochrony naszych współpracowników i klientów przed niedopuszczalną przemocą i nadużyciami” – jak czytamy.

„Bezpieczeństwo naszych współpracowników i klientów jest najważniejsze. Ta technologia w znacznym stopniu przyczyniła się do znacznej poprawy bezpieczeństwa w ograniczonej liczbie lokalizacji wysokiego ryzyka, w których jest używana” – jak dodano. Jednocześnie zaznaczono, iż Co-op dostosuje się w pełni do wyroku sądu w tej sprawie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.