Większość sieci w Polsce blokuje „Wolne Media”!

Opublikowano: 28.04.2022 | Kategorie: Cenzura, Komunikaty, Media, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 11339

Informacja jak ominąć cenzurę prewencyjną na samym dole artykułu.

Strona „Zaufana Trzecia Strona” sprawdziła i opisała nasz problem tutaj:

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/dlaczego-nie-dziala-mi-strona-czyli-jak-abw-walczy-z-kremlowska-propaganda/

Wynika z tego, że to robota ABW, która ubzdurała sobie, że nasz portal zagraża bezpieczeństwu państwa. Mimo, że odwiedza go ułamek promila społeczeństwa. Zachęcam do ww. lektury.

Tutaj są przepisy, podobno jest wzmianka o procedurze odwoławczej, ale dokument ma ponad 200 stron. Może ktoś z Was, szanowni czytelnicy, mógłby przejrzeć go i wskazać właściwe fragmenty dotyczące naszej sytuacji? Prawo działa w obie strony. Poszukiwany prawnik, który pomoże zaskarżyć decyzję.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041711800/U/D20041800Lj.pdf

Aktualizacja

Cenzuruje nas większość dostawców internetu w Polsce. Świadczą o tym maile od czytelników, komentarze niżej i na „Lurkerze” oraz gwałtowny spadek wejść w statystykach. Zazwyczaj odwiedza nas ok. 11 500 – 12 500 użytkowników dziennie. 27.04 – 10 493, 28.04 – 8756, 29.04 – 7612, a dzisiaj będzie jeszcze gorzej – ok. 6000, czyli połowa normalnego ruchu. Rozesłałem wszystkim użytkownikom maile z informacją jak obejść cenzurę, aby odzyskać dawny ruch. Wysłałem też do kilku największych telekomów maila z protestem uświadamiając ich o odpowiedzialności prawnej. Wątpię, by dotarły do decydentów, ale kto wie?

Pierwszą firmą, o której wiadomo, że zablokowała portal, jest Orange. W niektórych cenzura znika na chwilę a potem się pojawia. Jeśli Ci nie blokują – masz szczęście! Ale na wszelki wypadek zapisz sobie ten link, aby dowiedzieć się jak odzyskać dostęp do portalu jeśli cenzura Cię dopadnie.

https://www.minds.com/newsfeed/1366501216246304785?referrer=WolneMedia

Mam internet w Vectrze i zablokowali mi dostęp dopiero wczoraj po południu. Inny czytelnik się pochwalił, że mu strona w Vectrze śmiga elegancko. Po wymianie mailowej okazało się, że używa DNS-ów z Google, a nie swojego dostawcy sieci. Ja zmieniłem sobie DNS-y i teraz problemu nie mam.

Do cenzury używana jest najprawdopodobniej lista stron antyhazardowych, ale w sposób utajony. Słowa blacklist.rpz, ns1.hazard.rpz i root.hazard.rpz mówią wszystko. Oto, co wyskakuje po komendzie dig w jednej z sieci blokujących nasz portal:

$ dig -t a wolnemedia.net @89.228.4.126
; <<>> DiG 9.10.6 <<>> -t a wolnemedia.net @89.228.4.126
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; -HEADER- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 1954
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 2
;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 1220
;; QUESTION SECTION:
;wolnemedia.net. IN A
;; ADDITIONAL SECTION:
blacklist.rpz. 86400 IN SOA ns1.hazard.rpz. root.hazard.rpz. 2022042901 1800 900 2419200 86400
;; Query time: 27 msec
;; SERVER: 89.228.4.126#53(89.228.4.126)
;; WHEN: Fri Apr 29 19:49:29 CEST 2022
;; MSG SIZE rcvd: 108

Istnieje w Polsce rejestr stron blokowanych z powodu hazardu, hakerstwa i ogólnie przekrętów. Lista stron jest jawna i dostępna pod adresem: https://hazard.mf.gov.pl/. Lista jest jawna, aby właściciele domen na tej liście mogli sprawdzić, czy są blokowani i mogli odwołać się od decyzji. Sprawdziłem nasza domenę.

Nie ma jej na liście! Oznacza to, że narzędzie do walki z nielegalnymi stronami organizacji przestępczych lub zagranicznych kasyn nie płacących w Polsce podatków, zostało użyte do prewencyjnej cenzury politycznej. Stało się więc dokładnie to, przed czym ostrzegali krytycy „Ustawy antyhazardowej”, że będzie nadużywana. Operatorzy muszą wiedzieć, że są dwie listy stron do blokowania, ponieważ oficjalnie blokowanym stronom hazardowym wyświetlają się oficjalne komunikaty o blokadzie, a dla drugiej listy pozorowany jest problem techniczny. Chyba, że wczytuje się strona z serwera rządowego, wtedy telekomy mogą być nieświadome, jakie strony są blokowane, a o tym, co się wyświetli, decyduje informatyk z ministerstwa. Sprawa wymaga śledztwa.

Krąży za to oddolna lista społeczna blokowanych domen. Wiadomo, że blokują rosyjskie media, jak agencje informacyjne Sputnik, RIA i RT (alternatywy naszego PAP, IAR i TVP Info), ale również strony należące do Polaków:

– wolnemedia.net (zablokowano na serwerach krajowych telekomów)

– xportal.pl (zablokowano w NASK.pl)

– dziennik-polityczny.com (zablokowana na serwerach krajowych telekomów)

– myslpolska.info (zablokowana na serwerach krajowych telekomów)

– neon24.pl, neon24.tv, neon24.info, nowyekran24.com (.pl zablokowana w NASK.pl, .tv nie wiem jak, pozostałe na serwerach krajowych telekomów)

– wrealu24.pl, wrealu24.tv (.pl zablokowana w NASK.pl, tv. pozostałe na serwerach krajowych telekomów)

– wicipolskie.pl (zablokowano w NASK.pl)

Widać prawidłowość. Domeny .pl są całkowicie niedostępne, nawet z zagranicy, a na domeny międzynarodowe można wejść zmieniając DNS-y telekomów na np. 8.8.8.8 z Google. Jak widać, nie warto posiadać polskich domen, bo najłatwiej je cenzurować.

Jak więc widać, jest to lista politycznej opozycji PiS-u lub lista stron, które wg PiS-u sprzyjają Konfederacji.

Artykuł z wczoraj

Poniższe akapity mogą zawierać błędne wnioski wynikające ze szczątkowych informacji i spekulacji „co się stało”. Sprawa cały czas jest drążona. Nie jestem nieomylny i mogę się mylić.

Czy to cenzura polityczna „ku chwale Ukrainy”, aby ludzie nie wiedzieli zbyt wiele?

Domena jest opłacona, serwer jest opłacony, awarii serwera nie było, więc komunikat o problemie z połączeniem z naszą stroną wygląda na pretekst i przerzucenie na nas odpowiedzialności za niedostępność portalu.

Technicznie cenzura może polegać na usunięciu adresu wolnemedia.net z DNS-ów, które dostarczają Orange, Play, UPC, T-Mobile, Plus i być może inni operatorzy. Domena wolnemedia.net powinna wskazywać na 192.166.218.33 (poprawnie), a wskazuje w tych sieciach na 127.0.0.1 (niepoprawnie).

Otrzymałem kilkadziesiąt wiadomości od różnych użytkowników (emaile i wiadomości w komunikatorach), że od wczoraj po południu sieć Orange blokuje użytkownikom dostęp do naszego portalu. Później podobny problem zaczęli zgłaszać użytkownicy innych sieci.

Pierwsza wiadomość: „Dzień dobry, Państwa strona, tj. wolnemedia.net, jest blokowana w sieci Orange PL. Sprawdzałem i działa na komputerze stacjonarnym i w innych sieciach. Wszystkie osoby (sprawdziłem kilkoro znajomych) mające kartę Orange PL nie wejdą na ww. stronę. Sprawdzałem również różne przeglądarki internetowe na Androidzie Firefox, Firefox Nightfly i Chrome. Wychodzi na to, że to ewidentnie wina Orange. Dzisiaj idę do salonu Orange się dowiedzieć o co chodzi. Jak się przyznają do cenzury, to dzwonię do Rzecznika Praw Konsumentów. Wolałbym im zrobić koło gitary, np. pozew zbiorowy, niż tak od razu opuszczać ich sieć. To ich nie zaboli, większość się nie przejmie tym faktem, byle »Wyborcza« działa. Pozdrawiam i życzę szczęścia w rudnych czasach”.

Druga wiadomość: „Orange nie pozwala czytać wolnych mediów… Dziś od popołudnia. Da się wejść przez proxy (wchodziłem przez proxysite.com)”.

Trzecia wiadomość: „Admin, strona leży dla Polski”.

Czwarta wiadomość: „Ocenzurowali was, przez USA działa, przez Polskę nie działa”.

Piąta wiadomość: „Moi Kochani, widzę, że wolnemedia portal został zbanowany?”

Szósta wiadomość: „Orange – Polska – Brak dostępu”.

Ósma wiadomość: „Wolne Media wczoraj się wysypały na chwilę, a dzisiaj zniknęły całkowicie”

Dziewiąta wiadomość: „Jak zauważyłem portal WM jest blokowany przez krajowy net. Wejść się da na site jedynie przy użyciu jakiegoś szyfrującego VPN. Próbowałem tak i tak, przez 2 przeglądarki, i efekt zawsze ten sam – mobilny Orange blokuje”.

Dziesiąta wiadomość: „Szanowni Państwo, sytuacja w Play analogiczna jak w Orange”.

Jedenasta wiadomość: „Ja jestem w Play, ale też podobnie czy na stronie przeglądarki DuckDuckGo nie otwiera mi się. Czyli wygląda na to, że na ogół zablokowali”.

Nasza inicjatywa dla dzieci – JuniorFilm.pl – działa na tym samym adresie IP serwera co nasz portal. „Junior Film” działa, a to oznacza, że blokowany jest nie adres IP tylko domena wolnemedia.net. Oto wiadomość od czytelnika: „Chciałem tylko potwierdzić, że zarówno na internecie mobilnym Orange jak i stacjonarnym (bablowym – Neostrada) także nie da się wejść na Państwa portal. Sprawdzałem także portal juniorfilm.pl – ten działa, więc wygląda jakby blokowana była domena”.

Kolejna wiadomość to potwierdza: „Cześć. Sprawdziłem. T-mobile przesyłanie danych komórkowych działa strona w przeglądarce Chrome. A jak ustawię na PLAY to wychodzi że “Serwer wolnemedia.net używa nieobsługiwanego protokołu”. Przeglądarka Duck&Go też na PLAYu nie otwiera. Juniorfilm.pl na Duck&Go się otwiera. Na Chromie też. [na telefonie] na TORze działa strona wolnemedia.net przez PLAY. Czyli zapewne domenę zablokowali”.

To dowód cenzury – JuniorFilm.pl ma dokładnie ten sam certyfikat SSL i to samo IP serwera. Technicznie cenzura może polegać na usunięciu adresu wolnemedia.net z DNS-ów, które dostarczają telekomy. Dowód, że serwer działa – można wejść na niego przez bramkę proxy i VPN. Gdyby ustawienia serwera były błędne, wówczas nigdzie strona by nie działała.

Skontaktowałem się na czacie z Play i odpisali (pisownia oryginalna): „witam, nie blokujemy zewnętrznych stron” i „prosze spróbowac z innej przeglądarki jeśli nadal będzie kłopot proszę wyslac nam zdjęcie na mail [email protected]”. Cóż, w międzyczasie dostałem na Lurkerze potwierdzenie blokowania przez Play. Wysłałem link do zrzutu ekranu i otrzymałem odpowiedź: „Dzień dobry, na czacie nie weryfikujemy takich kwestii, zajmujemy się tu sprawami wyłącznie telekomunikacyjnymi. W tej sprawie należy napisać na [email protected]”.

Z Orange na czacie nie da się skontaktować, ponieważ bot głupieje. Na infolinii kazali mi się skontaktować z rzecznikiem prasowym Orange, co też uczyniłem. Wysłałem dzisiaj rano zapytanie o wyjaśnienie sprawy, domagając się przy okazji odblokowania naszego portalu. Wysłałem też wiadomości do pozostałych telekomów.

Widać również po naszych statystykach, że nastąpił wyraźny spadek wejść na nasz portal – dzisiaj jest to ok. 55% dotychczasowego ruchu, a jutro może być jeszcze gorzej, ponieważ niektóre sieci wprowadziły blokadę dzisiaj, w miarę upływu dnia.

Najprawdopodobniej politycy kompletnie przestali się przejmować przepisami prawa, ponieważ złamano nie tylko konstytucyjny zakaz cenzury prewencyjnej, ale również prawo użytkowników wszystkich blokujących nas sieci do pozyskiwania informacji.

„Art. 54

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. (…)”

Możliwe również, że telekomy podmieniając na swoich serwerach w DNS-ach adres IP dla portalu wolnemedia.net popełniły przestepstwo z Art. 287 § 1 Kk o treści: „Kto, w celu (…) wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Dane teleinformatyczne zostały zmienione i wprowadzono nowy zapis danych w celu wyrządzenia szkody naszemu portalowi oraz użytkownikom, poprzez wprowadzanie ich w błąd w celu blokowania dostępu do informacji.

Użytkownicy z blokowaną stroną mogą dzwonić na infolinię do działu technicznego swojego telekomu, by wyjaśnili wam, jak odblokować na komórce dostęp do naszego portalu.

Aby rozmawiać z człowiekiem w Orange (bo włączy się sztuczna inteligencja) należy powiedzieć „chcę rozmawiać z człowiekiem” a z kolejnych pytań ukierunkować rozmowę z konsultantem pomocy technicznej. Możecie również wysłać maile z protestem.

Porada jednego z czytelników: możecie w przypadku wykrycia blokady portalu wolnemedia.net zgłosić awarię internetu objawiającą się niepoprawnie działającym DNS-em (podając jako przykład wolnemedia.net). Na koniec miesiąca należy złożyć reklamację i domagać się zwrotu abonamentu za dni, w których nie działał poprawnie DNS. Możliwe, że będziecie mieć internet za darmo – a z DNS-ów możecie korzystać jakiś innych. Niech się operator zastanowi czy mu się opłaca celowe psucie usługi – aby nie dostać kasy.

W każdym razie warto zgłaszać awarię i brak dostępu do wolnemedia.net. Nie dawajcie sobie wciskać kitów, że to wina właściciela serwera, bo coś źle skonfigurował. Gdyby to była prawda, nie można byłoby wchodzić na stronę u innych dostawców (jeszcze nie blokujących dostępu), przez proxy, itd.

Porady, jak wejść na nasz portal, znajdziesz poniżej – skopiuj je do pliku tekstowego, ponieważ w każdej chwili nasza strona może Ci zniknąć!

Nie wiem, czy list do rzecznika prasowego Orange i do innych sieci poskutkuje odblokowaniem naszego portalu. Na razie trzeba dać im czas na reakcję, a potem – w przypadku odmowy lub zignorowaniu emaila – trzeba będzie zacząć działać. Rozważam następujące akcje:

– zaskarżenie blokujących nas telekomów do sądu o łamanie praw konstytucyjnych (np. pozew zbiorowy blokowanych stron i użytkowników portalu, którym zablokowano dostęp);

– kampanię informacyjną w internecie o cenzurze prewencyjnej naszego portalu;

– inne działania.

Poszukuję prawnika, który – jeśli nie odblokują nas – mógłby pro bono (lub partycypując procentowo w odszkodowaniu finansowym) zaskarżyć blokujące nasz portal telekomy o stosowanie technicznej cenzury prewencyjnej. Jeśli jest ktoś taki wśród naszych czytelników – proszę o wiadomość. W innym wypadku trzeba będzie zorganizować zbiórkę na opłacenie kancelarii prawniczej.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

Jak odzyskać dostęp do portalu WolneMedia.net

Aktualne i uproszczone porady znajdziesz na stronie https://ziom.top lub https://tiny.pl/96x9n.

1. Najlepszym sposobem na cenzurę jest w Linuxie, Windowsie i MacOS wyedytowanie pliku hosts i twarde wymuszanie wejścia na IP naszego serwera. W Linuxie i MacOS plik znajduje się w /etc/hosts a w Windowsie w C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts – w tych plikach należy dopisać następujący wpis niepoprzedzony innymi znakami:
192.166.218.33 wolnemedia.net
Za tym wpisem obowiązkowy enter. W Linuxie należy otworzyć plik jako administrator (prawy klawisz myszki), aby zmieniony plik się zapisał. Instrukcja edycji pliku hosts dla MacOS tutaj: https://backupuj.pl/macos-gdzie-plik-znajduje-sie-hosts/.Istnieją różne wersje MacOS, dlatego jeśli ta rada nie pomoże, wpisz do terminala (konsoli) zamiast „nano etc/hosts” taką komendę:
sudo nano etc/hosts
Potem hasło administratora, potem zmiany jak wyżej (IP i domena), a na koniec
sudo killall -HUP mDNSResponder
aby wyczyścić przeglądarkę.

2. W Linuxie w pliku /etc/resolv.conf wpisać (wcześniej zrób sobie kopię pliku resolv.conf na wypadek, gdyby coś się zepsuło):
nameserver 8.8.8.8
albo (ten DNS jest szybszy):
nameserver 1.1.1.1

3. Póki działają serwery zagraniczne (np. w USA) można wchodzić na nasz portal przez bramkę proxy, np. proxysite.com/pl/.

4. Jeśli posiadasz przeglądarkę Opera – ma wbudowany VPN. Należy go aktywować w ustawieniach, a następnie uruchomić suwakiem w pasku adresowym, gdy chcesz z VPN-a korzystać.

5. Można próbować wejść na nasz portal przez przeglądarkę Tor.

6. Można wpisać w wyszukiwarce Google nasz adres wolnemedia.net, a następnie kliknąć na strzałkę przy nazwie i czytać go po kliknięciu na „Kopia”. Wgra się wtedy kopia naszego portalu (nie ma gwarancji, że najświeższa).

7. Można zmienić domyślne DNS-y dostawców internetu na inne DNS-y, np. dns.google, 8.8.8.8. Przykładowe DNS-y z Cloudflre (być może zadziałają):
– główny 1.1.1.1
– alternatywny 1.0.0.1

8. Można korzystać z aplikacji blokującej reklamy i pozwalającej na zmianę adresów DNS. Można ją pobrać na stronie https://adguard-dns.io/en/public-dns.html. Serwery DNS znajdują się np. pod zakładką DHCP Server => DHCP Settings. Wklejamy:
– DNS Server: 94.140.14.14
– Secondary DNS Server: 94.140.15.15
Klikamy „save” (zapisz), następnie restart routera i strony blokowane powinny działać.

9. Jak zmienić samodzielnie adresy DNS w Androidzie, można przeczytać na stronie https://pl.moyens.net/jak/jak-zmienic-ustawienia-androida-dns-wyjasnione-metody-3/.

10. Dla Androida istnieje również aplikacja pozwalająca na zmianę DNS – nazywa się DNSChanger.

Ważna informacja

Zapiszcie sobie w zeszycie lub skopiujcie do jakiegoś pliku tekstowego następujące adresy, pod którymi możecie spodziewać się informacji, gdyby mimo wszystko był problem z wejściem na nasz portal:

– JuniorFilm.pl – to strona dla dzieci, ale tam będzie ewentualny komunikat naszego portalu

– https://t.me/wolnemedia – nasz kanał na „Telegramie”

– https://www.minds.com/WolneMedia/ – nasz kanał na „Mindsie”

– https://lurker.land/user/WolneMedia – nasz kanał na „Lurkerze”

– https://www.facebook.com/WolneMedia – kanału na „Facebooku” od dawna nie używam, ale zawsze można jakiś nowy komunikat puścić.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

79 komentarzy

 1. Tom 28.04.2022 10:16

  Technicznie rzecz biorąc Orange i Play mogą nie blokować wolnemedia.net, tylko mogło usunąć adres wolnemedia.net z DNSów które dostarczają. W takiej sytuacji oni technicznie nie blokują, ale mniej ogarnięci technicznie ludzie (czyli większość) nie wejdą. Polecam zmienić DNSy z domyślnych, czyli takich, jakie operator ustawi, na np. Cloudflre https://www.cloudflare.com/ (główny 1.1.1.1, alternatywny 1.0.0.1). Jeśli ktoś sprawdzi, czy to pomoże, to napiszcie

 2. maxon37 28.04.2022 10:56

  Blokują DNS wiec trzeba zmienić w przegląndarce DNS i jest 👍

 3. Admin WM 28.04.2022 11:01

  Dostałem takiego maila:

  „Dzień dobry

  Wolne Media nie są pierwszą stroną zablokowaną przez Orange. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Myśli Polskiej (myslpolska.info). Orange i Netia (bo o nich wiem) blokują tą stronę na swoich serwerach DNS. Jak widać to samo spotkało Wolne Media.

  Rozwiązaniem problemu jest ustawienie przeglądarki, aby korzystała z DNS przez HTTPS – sprawdzone dla Myśli Polskiej, lub własnoręczne ustawienie DNS-ów innych niż dostawcy internetu. (…)

  Pozdrawiam i dziękuję za pracę którą wykonujesz.”

  Tutaj porady jak zmienić na Androidzie ustawienia DNS by obejść blokadę (podobno rada działa):

  https://pl.moyens.net/jak/jak-zmienic-ustawienia-androida-dns-wyjasnione-metody-3/

 4. Admin WM 28.04.2022 11:18

  Zastanawiam się, czy decyzja o cenzurze ma związek ze zwróceniem uwagi na słowa agenta CBA, że sekstaśmy z Podkarpacia z udziałem polityków wszystkich opcji politycznych trafiały na Ukrainę i mogą być wykorzystywane do szantażowania polityków. Może to jest pretekstem?

 5. Admin WM 28.04.2022 12:21

  Wysłałem też wiadomości do UPC i T-Mobile z żądaniem przywrócenie domeny wolnemedia.net do dostarczanych DNS-ów. Obawiam się, że wkrótce zablokują dostęp do portalu w innych sieciach.

  Wyobraźmy sobie też pozew zbiorowy – portalu + czytelników, którym dostęp jest utrudniany. Dla każdego np. 10 000 zł odszkodowania za blokowanie pozyskiwania informacji z portalu WM, a dla portalu 1 000 000 zł za cenzurę prewencyjną. Byłby szum. Ale na razie trzeba poczekać na reakcję operatorów sieci na moje wiadomości.

 6. bboyprezes 28.04.2022 12:26

  Zmiana DNS w telefonie działa i ponownie jest dostęp do strony. 5 minut roboty.
  Niestety to zadziała dla kogoś kto wie, że strona jest blokowana i wie żeby DNS zmienić. Reszta czytelników zobaczy błąd i tyle.

 7. vertus100 28.04.2022 13:13

  Adminie Kochany znasz jakieś strony z informacjami w miarę obiektywnymi? Oczywiscie WM czytam codziennie 🙂

 8. Admin WM 28.04.2022 13:40

  @vertus100

  Niestety, nie jest ich wiele, a z roku na rok coraz mniej. Głównie te, z których korzystam na WM. Najciekawsza z tych, których nie mam zgody na kopiowanie (nie raczyli nawet odpisać na pytanie) to https://nczas.com/, ale są powiązani politycznie z Konfederacją.

  Poza tym kanadyjska strona https://www.globalresearch.ca/ i amerykańska https://naturalnews.com/ – są po angielsku (można włączyć translator).

  Jak przywrócić DNS w Linuxie? W pliku w katalogu etc w pliku resolv.conf wpisać:
  nameserver 8.8.8.8

 9. Admin WM 28.04.2022 14:09

  Porada z czatu na „Telegramie”:

  Dodałem DNS od AdGuard (dodatkowo blokuje reklamy i elementy śledzące do routera) https://adguard-dns.io/en/public-dns.html
  Wolne Media działają na wszystkich urządzeniach.

  U mnie serwery DNS znajdowały się pod zakładką DHCP Server => DHCP Settings

  1. Wklejamy servery AdGuard jako
  – DNS Server: 94.140.14.14
  – Secondary DNS Server: 94.140.15.15
  2. Klikamy save
  3. Restart routera
  4. Strony działają

  —————-

  Statystyki portalu pokazują wyraźny spadek wejść. Zazwyczaj o 14.00 jest ok. 7000 wejść, tymczasem dzisiejszy licznik pokazuje ok. 4000 wejść. Wiele sieci jeszcze nie blokuje portalu. Według moich wyliczeń dziś powinno być ok. 6500 wejść na WM, o ile cenzura nie wzrośnie, choć zazwyczaj bywa ok. 12 000. Trzeba rozpowszechnić informację na innych stronach internetowych, jak użytkownicy mogą odzyskać dostęp do portalu.

 10. Raptor 28.04.2022 14:25

  Potwierdzam problem z Orang’utanem. Rozwiązany na starym androidzie przez apkę DNSChanger. Na Open DNS śmiga.
  Chyba do podziemia informacyjnego trzeba się chować już przed korpo 😛

 11. MarcinL 28.04.2022 15:36

  może w ramach „inne działania” warto przypiąć notkę na głównej stronie WM że WM nie popierają działań Rosji i potępiają jej zbrodniczą napaść na sąsiedni kraj, uważając że Rosja powinna natychmiast zakończyć działania wojenne i zakończyć okupacje wschodniej Ukrainy
  Na pewno by nie zaszkodziło.

 12. andi170 28.04.2022 16:29

  Gonić pieprzonych żabojadów,szwabów którzy chcą żądzić w Polsce wykopać ich firmy i tyle propagandę lewacką niech uprawiają u siebie a od Polski wara.

 13. Admin WM 28.04.2022 17:23

  Na temat blokady CW24.tv wiem tylko tyle, że najpierw strona się nie ładowała, a teraz komunikat głosi, że zablokowano ją, bo domena była nadużywana lub wyczerpały się zasoby. Podejrzewam, że zaatakowano ją atakiem DDoS i wyczerpały się zasoby (limit transferu). Trzeba poczekać na oficjalny komunikat od Maciaka.

  Sam jestem ciekaw wideo pt. „Ciekawe, co Zełenski myśli o ludożerstwie?”. Skoro „YouTube” ocenzurowało – musiało być to coś ciekawego.

 14. sga 28.04.2022 17:24

  na bank ze tak powiem blokuja.
  dobrze ze netia jeszcze nie.

  mozna sprawdzic gdzie nie blokuja u tych komorczakowych operatorow?
  to sobie zmienie obsrany orange na cos innego.

 15. Admin WM 28.04.2022 17:25

  @ sga
  Osoba, która ma Plusa twierdzi, że jej WM działają (ale nie wiadomo, czy nagle nie zablokują). Ale wystarczy, że zmienisz na komórce DNS-y i powinieneś odzyskać dostęp do WM.

  @ wszyscy
  Poinformujcie o blokadzie WM wszystkich znajomych i w sieci, gdzie się da, oraz jak ją obejść. Trzeba będzie opracować jakiś poradnik w PDF – jak odzyskiwać dostęp do zablokowanych stron – i upublicznić do masowego dystrybuowania. Ale trzeba zebrać przydatne informacje, by zgrabnie to wyszło.

 16. WeLeS 28.04.2022 17:28

  Potwierdzam T-mobile zablokował domenę WM. Jednak gdy się korzysta z Tora nie ma żadnych problemów. Pozdrawiam admina i resztę czytelników.

 17. Szwęda 28.04.2022 18:46

  Na windach Opera + prowizoryczne VPN, ale działa.
  Polecam też serwis nowyekran24.com ale to raczej dla ludzi wolnych od rusofobii.

 18. Admin WM 28.04.2022 18:47

  Do blokady dołączyła sieć Play.

 19. Admin WM 28.04.2022 19:27

  Ale to nie jest film z kanału CW24 TV, tylko kopia na innym kanale SeyYTon, który z „Musisz to wiedzieć” nie ma nic wspólnego.
  Ocenzurowany film był pod tym adresem:
  https://www.youtube.com/watch?v=DcY1V3SsU_M

 20. vertus100 28.04.2022 20:43

  Mam w Play i tez blokuję. Ale sciaglem DNS changer w sklepie Google darmowy włączyłam i działa stronka.

 21. galacticjoel 28.04.2022 21:55
 22. Admin WM 28.04.2022 22:46

  Poczytajcie sobie to – opisano metodę cenzury DNS-ami:
  https://kwestiabezpieczenstwa.pl/dns/

  Śródtytuł: „DNS a cenzura internetu”

  Cytuję:

  „We wspomnianym poradniku pisałem też o cenzurze internetu w Polsce, która realizowana jest właśnie za pomocą serwerów DNS. Na tę chwilę cenzura internetu, rozumiana jako blokowanie konkretnych stron internetowych polega wyłącznie na uniemożliwieniu dostępu do stron, które oferują usługi hazardowe takie jak kasyna czy zakłady bukmacherskie bez polskiej licencji (i bez płacenia podatku w Polsce). Lista ponad 14 000 zablokowanych stron WWW tego typu nazywa się Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą i jest dostępna na stronie hazard.mf.gov.pl. Wszystkie strony z tej listy blokowane są w ciągu maks. 48 godzin od dodania do niej, przez polskich dostawców internetu właśnie na poziomie serwerów DNS. Gdy mamy więc na swoich urządzeniach adresy DNS od ISP takich jak np. Orange, Play, Plus, UPC, Vectra, Netia, Multimedia, to zamiast strony, na której będziemy mogli nielegalnie roztrwonić nasze pieniądze, zobaczymy [stronę rządową z komunikatem o blokadzie]”.

  Sprawdziłem – nie wpisali naszego portalu na listę stron hazardowych, ale to może oznaczać, że cenzura w tym wypadku jest podobną metodą, ale w naszym przypadku jest to cenzura nieoficjalna, bez przekierowania domeny na stronę rządową o komunikatem o blokadzie. Czyli nielegalnie, bo w przypadku oficjalnej cenzury jest ścieżka odwoławcza.

  Na stronie tej są porady – okazuje się, że DNS 1.1.1.1 jest najszybszy. Możecie doedukować się ws. DNS-ów i jakich używać. Przydatna wiedza.

 23. Admin WM 28.04.2022 22:58

  Cenzura polega na tym, że nasz adres IP 192.166.218.33 operatorzy podmienili na błędny IP (np. 127.0.0.1) i dlatego w przeglądarkach wyskakuje komunikat o błędzie – źle skonfigurowanej domenie. To wina telekomów, które ingerowały w DNS-y na swoich serwerach, a nie naszego portalu, bo nasze DNS-y są poprawnie skonfigurowane od wielu lat (i jak widać po stronie juniorfilm.pl działają poprawnie).

  Tutaj fragment dyskusji z Lurkera. Ktoś napisał, że wchodząc na WM pojawia mu się komunikat ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH

  I odpowiedź: „w tym przypadku dzięki SSLowi dostałeś ostrzeżenie, że ktoś podmienił Ci stronę na inną. Operator podmienił IP serwera na inny, więc zmieniły się też strony pod tym adresem i przestało pasować do certyfikatu SSL”

  „SSL wykrył, że coś nie gra z adresem strony i rzeczywiście tak jest, tylko nie z waszej winy [Wolnych Mediów] a z winy operatora. Są kraje w których SSL na domyślnych ustawieniach jest zabroniony bo przeszkadza w cenzurze, a jak ktoś musi z SSLa korzystać to ma obowiązek zrobienia w niem dziury poprzez dodanie do zaufanych lewego certyfikatu z urzędu cenzury”.

 24. woma123 29.04.2022 01:11

  HI

  I ja potwierdzam komunikat z sieci Play:

  Ta witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia

  Serwer wolnemedia.net używa nieobsługiwanego protokołu.

  ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH

  Jestem przerażony! To jest normalna regularna cenzura. Rozumiem gdyby tylko w sieci Plus (kreowanej na narodowego operatora). Ale PLAY? Francuzi! Orange? Francuzi! A może oni wszyscy grają w jednej lidze?

  To ostatnie chwile w miarę wolnego internetu.

  Adminie. Robimy cos z tą sprawą? Napisać reklamacje do operatora? Najpierw myslpolska.info, teraz wolnemedia.net. Kto będzie następny? T

  DuDuS

 25. Admin WM 29.04.2022 05:25

  @woma123

  Pisanie do operatorów jest mile widziane. Być może to coś da lub odblokują dostęp do portalu indywidualnie pojedynczym użytkownikom.

  Możliwe, że zgłoszę cyberprzestępstwo telekomów w prokuraturze, ale najpierw muszę zasięgnąć rady prawnika i poczekać na dalsze reakcje oraz informacje. Prawo działa w obie strony, a rząd nie jest bezkarny nawet, gdy wydaje mu się, że stoi ponad prawem. Myślę, że rząd wrobił operatorów w cyberprzestępstwo czymś w rodzaju pytania „Czy możecie państwo zablokować dostęp do portalu wolnemedia.net?”, bo pytać przecież można o wszystko, pytanie to nie rozkaz, a operatorzy odebrali to jak polecenie i się wkopali. Ale tak tylko gdybam znając spryt Morawieckiego, bo pisma do telekomów nie widziałem. Ale fakt, że nie widać komunikatu „strona zablokowana na polecenie rządu” świadczy, że jest to działanie nielegalne.

  Myslpolska.info – wygląda jakby się poddali i pogodzili z sytuacją. Z drugiej strony – oni zarabiają na sprzedaży gazety w kioskach, więc może im niezbyt zależeć. Ale dla mnie to jest sprawa życia – zarabiam portalem na życie i przy mniejszej liczbie wejść mogą załamać się zbiórki darowizn.

 26. Admin WM 29.04.2022 05:52
 27. robi1906 29.04.2022 07:32

  Admin, z tego co pamiętam to Google ma najwięcej serwerów na świecie a przez to Lichwa która jest właścicielem wszystkich spółek giełdowych, więc jeśli Google zechce, to ani jedna inna wyszukiwarka też nic nie znajdzie, albo nie wyświetli strony.

  Oczywiście mogę się mylić, bo moja wiedza jest sprzed kilku lat, ale nie sądzę by się coś zmieniło na plus, aha i dlatego Rosja przeszła na swój własny internet z własnym systemem na komputery o nazwie Astralinuks.

 28. MasaKalambura 29.04.2022 09:34

  Witam wszystkich

  @adminWM
  informacja o zmianie pliku hosts, którą mi przesłałeś na tej stronie:
  https://backupuj.pl/macos-gdzie-plik-znajduje-sie-hosts/
  nie zadziałała.

  Dopiero miły hindus z youtuba na filmiku

  https://www.youtube.com/watch?v=yDbzxyxvC4s&ab_channel=iGeeksBlog

  wskazał właściwą procedurę
  dla innych użytkowników Mac-ów wysyłaj ten filmik

  dokładniej opisałem różnice w mailu

  Warto w tej chwili zastanowić się nad sposobem dotarcia do czytelników w Polsce, aby poinformować szesze grono o tym co zaszło, bo nie jest łatwo znaleść jakąkolwiek informację co się dzieje.

  Mi podpowiedział Google dając szczątkowy wgląd do powyższego artykułu. A potem mail, a przecież adres mailowy do WM również ukryto wraz z zablokowaniem strony. Napisz do Zmian na Ziemi i innych niezależnych stron o wsparcie do dotarcia do czytelników z informacjami jak odzyskać dostęp do WM i jakie akcje wymagające szerszego wsparcia planujesz.

  Pozdrawiam

 29. agama 29.04.2022 14:19

  Na Netii portal działa, ale Play blokuje. Do nowych osób WM nie trafią jeśli będą zablokowane, a fani i tak je znajdą, dlatego Adminie trzeba działać. Myślę, że w razie czego chętnych do zbiórki na słuszną sprawę nie zabraknie.

 30. rici 29.04.2022 14:33

  Czytalem kiedys jedno forum. Zawartosc forum to kilkanascie tys. stron artykulow na rozne tematy, byly tez tematy zydowskie. Z poczatku gdy wchodzilem na te zydowskie tematy cala strona robila mi sie czerwona i bylo ostrzezenie o wirusach, pozniej cale forum tak sie czerwienilo, nie przejmowalem sie tym tylko wlaczalem opcje “ignoriren” i dalej czytalem, lecz juz kilka miesiecy wyskakuje mi erorr 404 i nic.
  Tam czytalem jeden ciekawy przedruk ksiazki takiego jednego zydka z Lotwy, ktory po wojnie wyjechal do Australii. Przed smiercia spisal swoj zycioryc i oddal do wydawnictwa, ale wydac go mogli dopiero po jego smierci.
  Opisuje jak wychowywal sie na Lotwie w rodzinie zydowskiej , na wsi. W czasie okupacji jednej nocy oddzial SS otoczyl wies, i wszystkich wymordowali jemu jednemu udalo sie schowac. Taka blakal sie jakis czas po lassach, zywil sie tym co znalazl, i co mu dobrzy ludzie dali. Kilka miesiecy pozniej wpadl w rese tego samego odzialu SS. Byl pewny ze go zabija, ale oni zrobili z niego taka maskotke oddzialu. Jakis czas pozniej, gdy ukrywal ze on jest zydem, myl sie i zalatwial tylko na osobnosci, wyczaich go jeden z oficerow, i spostrzegl ze to zyd. Znow byl pewny ze go zabija, a ten oficer zaczal sie smiac, i stwierdzil ze w tym oddziale SS to sa tylko zydzi. Nastepnie dali mu bron i w czasie najblizszej akcji kazali zastrzelic kilka osob, w tym zydow, w razie odmowy byl pewny ze zabija jego. Wiec zabil, w sumie do konca wojny zabil kilkadziesiat niewinnych osob. Po wojnie wyemigrowal do Australi i jako religijny zyd zalozyl rodzine i zyl chyba do 2000 ktoregos roku. Po jego smierci wydawnictwo wydale ten jego zyciorys, lecz niedlugo po jego wydaniu rodzina i organizacjie zydowskie wniosly o wycofanie ksiazki z obiegu, no i tak sie stalo, lecz kilkadziesiat egzemplarzy trafilo do nabywcow, wiec mozna bylo przedrukowac i przetlumaczyc.
  Do czasu przeczytania tego artykulu nie wierzylem za bardzo w oficjalne dane, ze w SS sluzylo okolo 65 tys. zydow , a w werhmachcie okolo 150 tys.

 31. Admin WM 29.04.2022 15:31

  Nagłaśniajcie blokadę i jak ją obejść gdzie się da. Tam, gdzie uważacie, że ktoś może pomóc, lub znajdują się grupy zainteresowane tematyką WM. Napisałem dzisiaj kilka maili tu i tam. Trzeba zacząć działać, inaczej się rozzuchwalą i zablokują kolejne portale.

  Na chwilę obecną nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od telekomów, poza dwoma automatycznymi potwierdzeniami przyjęcia zgłoszenia.

 32. Admin WM 29.04.2022 17:30

  Właśnie zablokowali portal w Vectrze. Na niektórych serwerach Vectry jeszcze strona wchodzi, ale już się aktualizują blokady. A już myślałem, że w tej firmie ktoś mądry powiedział „nie”.

  To mi pokazuje teraz Vectra:
  ping wolnemedia.net
  ping: unknown host wolnemedia.net

  Host nieznany. Za to inne strony na serwerze bez problemu:

  ping juniorfilm.pl
  PING juniorfilm.pl (192.166.218.33) 56(84) bytes of data.
  64 bytes from nastuk.pl (192.166.218.33): icmp_seq=1 ttl=54 time=22.3 ms
  64 bytes from nastuk.pl (192.166.218.33): icmp_seq=2 ttl=54 time=28.3 ms
  64 bytes from nastuk.pl (192.166.218.33): icmp_seq=3 ttl=54 time=26.9 ms
  64 bytes from nastuk.pl (192.166.218.33): icmp_seq=4 ttl=54 time=34.4 ms
  — juniorfilm.pl ping statistics —
  4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3003ms
  rtt min/avg/max/mdev = 22.382/28.025/34.464/4.323 ms

  To ewidentna cenzura. Kobiecie na infolinii strona jeszcze się pokazywała. Zadzwonię tam później jak DNS-y się ustabilizują.

  Jest też taka możliwość, że pracownicy Vectry nie są ocenzurowani, by zgrywać głupa. Kiedy zadzwoniłem i wyjaśniłem, że dzwonię ws. blokady wolnemedia.net, to nagle zrobiła się cisza na kilka minut, a potem powiedziała „przepraszam, miałam przerwę”. Widocznie poszła zapytać jak ma ze mną rozmawiać. Kobieta na infolinii śmiała mi się do słuchawki i świetnie się bawiła, czytając mi artykuły na portalu.

 33. sga 29.04.2022 20:02

  netia tez juz blokuje
  nie chcialo mi sie grzebac w ustawieniach dns i sciagnalem tora

 34. Stary wilk polski 29.04.2022 20:26

  Mogliście się tego spodziewać. Po co było pozwalać kacapskim trollom na snucie bzdur, publikować listy Putina i umożliwiać lewackim propagandzistom popisywać się cynizmem kosztem ofiar wojny.

 35. Admin WM 29.04.2022 20:46

  Do cenzury używana jest lista stron antyhazardowych, ale w sposób utajony. Domeny blacklist.rpz, ns1.hazard.rpz i root.hazard.rpz mówią wszystko. Więcej w aktualizacji na górze artykułu.

 36. Koan 29.04.2022 21:03

  Ja osobiscie polecam Tora.
  Wystarczy wpisac w google “tor download”, sciaganie i instalowanie w sumie trwa moze z minute.
  Jest duzo lepszy od proxy, bo:
  – nie zamula tak, jak proxy,
  – dodatkowo zmienia IP i nie gromadzi ciastek (niektore proxy nie zmieniaja IP),
  – po wpisaniu w wyszukiwarke jakiegos hasla mozna znalezc strony, ktorych nie pokaze nam np google lub inne wyszukiwarki, a nawet jesli pokaza, to gdzies na samym koncu listy – nie tylko Wolne Media sa blokowane i wyszukiwarki tez dokladaja do tego swoja cegielke,
  – bramki proxy czesto wyswietlaja reklamy zaslaniajace polowe strony,
  – zdarza sie, ze bramki proxy po kliknieciu jakiegos linka na stronie, zamiast przejsc dalej za linkiem, wylaczaja cala strone.

  Podobno VPN jest jeszcze lepszy niz Tor, ale nie korzystam z VPN, wiec powtarzam tylko opinie tych, co korzystaja, a nie swoja.

 37. MasaKalambura 29.04.2022 21:31

  @Stary wilk polski
  Muszę się zgodzić, proruska opcja tak tu przegięła, że nie dziwota, że zablokowali.

  A w tych warunkach ciężko będzie znaleść pomoc w odkręceniu tej cenzury.

 38. Koan 29.04.2022 21:46

  Ale co z tego, ze jakas opcja “przegiela” lub nie? Nie jestesmy strona w tej wojnie i teoretycznie zyjemy w demokratycznym kraju z wolnoscia slowa i wolnymi mediami. Proukrainska propagande masz we wszystkich mainstreamowych mediach, po kilkadziesiat newsow dziennie. Jesli ktos szuka alternatywnych zrodel informacji, to chcialby miec te informacje obiektywne lub przynajmniej chcialby poznac motywacje 2giej strony konfliktu i poznac wersje wyydarzen tej drugiej strony.

 39. MasaKalambura 29.04.2022 21:50

  Możemy udawać, że nic się nie stało…

  Myślę, że same artykuły były jeszcze w miarę obustronne. O ile się dało w warunkach wojennych. Ale to, co było w komentarzach. Aż w oczy szczypało od onucy.

  I proszę przestańcie się tu oszukiwać o bezstronności Polski. Wysłalismy czołgi, wysłaliśmy samoloty. Przekroczyliśmy postawiony przez Putlera czerwony punkt bez odwrotu. Mamy wojnę z Rosją. Czekamy na odpowiedni moment dla Rosji do ataku. W ich propagandzie kontrataku.

 40. rici 29.04.2022 21:59

  Wedlug mnie to przegiela i to na maksa opcja proukrainska.

 41. MasaKalambura 29.04.2022 22:11

  Opcja proukraińska w tych warunkach to rzecz naturalna.

 42. Admin WM 29.04.2022 22:14

  Na chwilę obecną myślę, że to jest tak – rząd nielegalnie dopisał WM i inne portale na listę antyhazardową, wbrew Ustawie antyhazardowej, i dlatego utajnił je w wykazie blokowanych domen przez Ministerstwo Finansów. Z kolei dostawcy internetu zasysają tę listę będąc nieświadomymi (albo świadomi i przymuszeni), że zawiera strony spoza ustawy.

  Prezes zapomniał już, jak WM krytykowały prorosyjską narrację katastrofy smoleńskiej w 2010, iż była to wina jego brata, sugerując zamach. Choć osobiście uważam, że maczał w tym palce ktoś w Polsce, bo ktoś przecież wcisnął tylu polityków i prezesa NBP (szkoda go, porządny facet był) na pokład samolotu. Ktoś to organizował łamiąc zasady bezpieczeństwa państwa.

 43. Koan 29.04.2022 23:14

  @MasaKalambura , 10x sie ugryz w klawiature, zanim kogokolwiek nazwiesz “ruska onuca”. No chyba, ze jestes wielbicielem PIS. “Ruska onuca” to okreslenie wymyslone przez marketongowcow PIS i rozniesione przez pisowskie trolle po internecie w odniesieniu do wyborcow i czlonkow Konfederacji w czasie, gdy wyrazali swoje watpliwosci w temacie szczepien. Nie mam pojecia, co Rosja ma wspolnego z niechecia do szczepien, no ale w takich okolicznosciach pisowcy to przezwisko wymyslili.

  Nie ma zadnych “ruskich onuc” ani “ruskich trolli”, sa tylko zombie z mozgami spranymi propaganda serwowana przez media glownego nurtu, oglupiale i agresywnie skaczace do gardel kazdemu, kto odwazy sie napisac / powiedziec cokolwiek, czego nie bylo “w telewizji”.
  Pod pretekstem walki z “ruskimi trollami” PIS za chwile zacznie eliminowac swoich przeciwnikow politycznych i wszystkich, ktorzy sa dla jasnie nam panujacych niewygodni.
  Realizowana jest mniej wiecej taka polityka (nie chce mi sie pisac esejow, wiec daje link):
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dzanie_strachem

  Nie pozwol czlowieku soba manipulowac i nie daj sie wkrecic w mechanizm szczucia Polakow na Polakow. Skoro temat wojny jest walkowany w mediach i nie trzeba szczegolnej spostrzegawczosci, aby zobaczyc, ze jest to propaganda, czyms zupelnie naturalnym w tej sytuacji jest, ze ludzie chca sie czegos rzetelnego dowiedziec w temacie, zadaja pytania i szukaja odpowiedzi w alternatywnych zrodlach informacji, bo z mainstreamu nie dowiedza sie niczego.

  “Przekroczyliśmy postawiony przez Putlera czerwony punkt bez odwrotu. Mamy wojnę z Rosją. Czekamy na odpowiedni moment dla Rosji do ataku. W ich propagandzie kontrataku.” – No zlituj sie. Rosja nie ma militarnych mozliwosci, aby zaatakowac kraje czlonkowskie NATO. Wszyscy analitycy sie co do tego zgadzaja.
  Oczywiscie w TVPis beda Cie straszyc bomba atomowa Putina, bo taka jest polityka rzadu, latwiej trzymac za pyski rozhisteryzowane strachem spoleczenstwo (patrz link o zarzadzaniu strachem).

 44. MasaKalambura 29.04.2022 23:27

  Jest cała armia ruskich agentów zatrudnionych do wpływania na percepcję medialną ludności objętych wpływami ruskiej onucy Putlera. Najlepszym przykładem jest przejmowanie polityków w UE przez pieniądze Gazpromu na szczycie. Były kanclerz Niemiec Szreder i wielu innych, partia zielonych niszcząca atomistykę niemiec i poddająca Niemcy pełnej kontroli ruskich węglowodorów, politycy Francji z le Pen oficjalnie finansowaną za Ruską kasę, ale i Makarona zakochanego w Rosji z jakiegoś powodu. Nie wspominając o Polsce w której PSL podpisuje niekorzystną umowę na dostawę gazu do dzis a chcieli do 2033 roku wbrew jakiemukolwiek prawu (Pawlak), opóźnienie BaltikPipe przez rząd Millera, odwlekanie ukończenia gazoportu przez PO, flirty Tuska z Putlerem i chęć sprzedaży Lotosu, likwidacja armii przez Komoruskiego i setki innych przykładów z trollowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, przekopu mierzei wiślanej, czy wygłupów idiotów na białoruskiej granicy tej zimy. Co działa na szczycie działa na poziomie gruntu. Zatrudnionych jest tysiące internetowych agentów w większości krajów europejskich. Ich działalność z pewnością miała swe odbicie i na tym portalu. Kto wie z kim rozmawiam i tutaj?

  A ruska onuca to przytyk jakże trefny…

  I daruj sobie oskarżenia o bycie zmanipulowanym. Wszyscy jesteśmy na manipulację narażeni i w jakimś stopniu zainfekowani. Jednak daje się wyczuć we wpisach co poniektórych coś więcej niż konsternację. To często już narracja…

 45. MasaKalambura 29.04.2022 23:54

  Xenia to częste imię w Rosji.

 46. Jack Ravenno 30.04.2022 00:27

  (Naruszenie regulaminu – hejterstwo. Proszę o kulturę słowa)

 47. MasaKalambura 30.04.2022 01:58

  Spasiba Nadieżda.

  Ruskim trollom internetu nie urwało. Z Polski nie piszą. VPN to u nich norma.

  Drugi etap zaczął się teraz. Skłócić Polaków wewnętrznie. I zewnętrznie. Niszczyć jedność narodową. Podważać zaufanie do rodaków. I niszczyć wizerunek Polski w świecie.

  Pięknie pracujecie.

  Bolszoje spasiba.

 48. XXIRapax 30.04.2022 02:52

  Netia odcięła i jadę przez VPN. Jutro (tzn. dziś) sobie do nich zadzwonię i troszkę “ponarzekam” 🙂
  Pozdro!

 49. Piron 30.04.2022 07:10

  Virgin Mobile nie blokuję, stan na 30.04.2022 godz 07:09

 50. vertus100 30.04.2022 07:50

  Ja mam z UPC domowy i normalnie mi wchodzi.

 51. rici 30.04.2022 08:54

  Jezeli ktos slucha tej propagandy ktora wychodzi ze srodkow ukrainskich, i w to wierzy, to chyba nie musze mowic jak ten ktos moze byc g…. , chyba ponizej poziomu ameby.
  Przeciez logicznie myslac, jak podaja, to Rosja stracila juz o wiele wiecej samolotow jak Polska kiedykolwiek miala, dotyczy to rowniez helikopterow i czolgow. To samo ilosci zabytych zolnierzy rosyjskich ponad 23 tys. , do ilosci cywilow po stronie ukrainskiej 3-4 tys. , to znaczy ze rosyjscy zolnierze wystawiaja sie jako tarcze a ukrainscy do nich szczelaja. Z tego co pokazuja jak Rosjanie bombarduja miasta ukrainskie to by wynikalo ze powinno zginac kilkadziesiat tys. cywili. Gdzie tu sens i logika. Rzeczywiscie ten przekaz od ukraincow jest tylko dla d…. . No ale coz takie mamy spoleczenstwo, uksztaltowane tak przez propagande i wyprowadzenie ze szkol logicznego myslenia, a wprowadzenie na to miejsce bezmyslnych regulek.
  Co do massy to jest to trol chasbary, taka komorka MOSAD-u do siania dezinformacji.

 52. robi1906 30.04.2022 09:07

  Skłócanie frajerów to akurat domena Fenicjan, by zarabiać szekle za darmochę biedota ukraińska zdycha w błocie, by Bankier na trupach niewolników sprzedawał gaz z Kataru i aby ocieplić w świecie
  ten Katar, to na trupach innych niewolników zbudowano stadiony, by motłoch miał radochę z Mundialu. Ot cała tajemnica geszeftu.

 53. Admin WM 30.04.2022 10:43

  Większość serwerów telekomów blokuje do nas dostęp, niektóre jeszcze nie zassały nowej listy stron blokowanych, więc mogą stronę wyświetlać. To normalne, podobnie dzieje się, gdy strona zmienia adres IP. Wtedy skaczą DNS-y i strona pojawia się i znika.

 54. polach 30.04.2022 11:33

  U mnie sie dziwne rzeczy dzieją z strona WM a mianowicie po kilku sekundach od wejscia na stronę przygasa i nic nie mozna kliknąć wtedy ani dodać komentarzu, ten muszę pisać w notatniku aby wstawić gdyż na stronie w formularzu nie da się nic zrobić gdy sciemnieje strona, tylko mozna odswiezyc aby szybko cos kliknac i znow przygasa.

 55. Admin WM 30.04.2022 12:03

  @polach
  A widzisz okienko pop-up z komunikatem? Jeśli masz blokadę pop-up, to dlatego. Wyłącz na WM wtyczkę adblokową, i tak nie ma u nas reklam.

 56. robi1906 30.04.2022 12:49

  dokładnie telekomy, podpisuję się jak wyżej, gdyby to Google chciało zamknąć stronę to już byłoby po wszystkim.
  Oczywiście jest taka opcja, że Google żeby mieć czyste rączki załatwia sprawę przez swoje popychadła, czyli operatorów, ooo, …..
  to tak samo jak Lichwa załatwiła dla Pisdowców Leppera, bo niby nie Pis, ale kto skorzystał i wykorzystał?.

 57. Admin WM 30.04.2022 13:15

  Mechanizm może być taki:

  1. Telekomy mają obowiązek blokować strony z listy antyhazardowej.

  2. Telekomy zasysają listę raz na jakiś czas, potem aktualizują swoje serwery, co mają blokować a co nie, podmieniając IP z danej domeny na swoją własną domenę.

  3. W przypadku stron hazardowych pojawia się komunikat, że stronę zablokowało Ministerstwo Finansów.

  4. Strony z niejawnej listy, które rząd chce cenzurować mimo zakazu konstytucyjnego, nie wyświetlają tego komunikatu i tworzą wrażenie, że to błąd techniczny z winy serwera, którego na serwerze nie ma. Inaczej skąd by mi się wyświetlił przy komendzie dig w terminalu taki wynik (słowa blacklist i hazard):

  blacklist.rpz. 86400 IN SOA ns1.hazard.rpz. root.hazard.rpz. 2022042901 1800 900 2419200 86400

  Jeśli tak jest, to oznacza, że telekomy nie są nieświadome, ponieważ to one decydują co się wyświetli – czy oficjalny komunikat o blokadzie strony hazardowej, czy nic. Gdyby zasysały listę w ciemno, myślałyby, że wszystkie strony są hazardowe, więc muszą być świadome, że są dwie listy – oficjalna (hazardowa) i nieoficjalna (cenzura polityczna).

  Domeny z końcówką .pl są blokowane na poziomie krajowym bezpośrednio w NASK (jak np. neon24.pl czy wicipolskie.pl), dlatego nawet na poziomie Google nie można na nie wejść, ale .net, .com, .org są domenami światowymi, dlatego można je blokować w Polsce za pomocą telekomów ingerujących w certyfikaty, a nie na całym świecie.

 58. robi1906 30.04.2022 13:17

  Gdyby tak było to odcięliby cię internetem.

 59. Admin WM 30.04.2022 14:04

  @robi1906

  Wtedy mógłbym to zaskarżyć i odwołać się. Oni działają niejawnie, blokują nie powiadamiając właściciela domeny o blokadzie na piśmie czy w inny sposób, aby można było się odwołać. Działają na wyniszczenie portalu poprzez długoczasowy spadek wejść, aż nikogo tu nie będzie.To spotkało NEon24.pl. Mieli pecha, że mieli domenę z .pl. Jak im zablokowali, to w NASK.pl uruchamiając procedurę roszczeniową. Mają taki status, jak się sprawdzi domenę. Ciekawe, czy o tym wiedzą? Zapytam ich. Potem kupili domeny tv, info i com. Ale stracili prawie cały ruch na stronie. Oni traktują strony krytykujące rząd PiS-u i banderyzm jako wrogów – wpadli w paranoję i widząc wszędzie agentów Putina, których trzeba zniszczyć za wszelką cenę, bo jakaś mała stronka, którą ogląda ułamek promila społeczeństwa może przesądzić o zwycięstwie lub przegranej Ukrainy w wojnie z Rosja. Wymyślili nawet bzdurę, że rzekomo blokowane portale pochwalały atak na Ukrainę i popierają Rosję. W moim przypadku to kompletna bzdura. Nie jestem ani rusofilem, ale ukrianofilem. Właściwie nie ma nacji, którą bym lubił. Dla mnie liczą się ludzie – a ci w każdym narodzie dzielą się na porządnych ludzi i wredne ludziska.

 60. 3steta 30.04.2022 15:42

  Radziłabym na facebooku jako pierwsze zdanie napisać,że samo użycie VPN-u już odblokowuje wolenmedia.net. Teraz mam włączony vpn łączący mnie z Wielką Brytanią. Zmienianie DNS dla osób co mało znają sie na kompie itd to istna czarna magia,vpn jest prostszy.

 61. MasaKalambura 30.04.2022 16:51

  Nadieżda wiem, że jako ruski onuc nie wiesz tego ty, ale w Polsce jeszcze niedawno nauka ruskiego była obowiązkowa. A niektórzy mają pamięć nieco lepszą niż ameba.

  I nie czyni mnie to od razu masonem.

  Pomaganie Ukraińcom nie jest skłócaniem Polaków. To paskudny czyn względem ruskiej armii. I samego Putlera, któremu nie w smak silna obrona i wysokie morale ukraińskich mężczyzn, spokojnych o los ich kobiet i dzieci na tyłach. Ruscy chcieli by mieć dla siebie więcej ofiar do gwałtów i mordów. Nic dziwnego że tak ciężko pracujecie, by Polakom ich dobre serca wyrwać, a w to miejsce wstawić kamienie i gnój.

 62. MasaKalambura 30.04.2022 17:42

  Ruski troll i onuc, taki to rodzaj męski Nadjeżdo.

  Co do nadmiernego uprzywilejowania, to tutaj się pewnie i zgodzimy. Co do siania dzikiej nienawiści z tego powodu, albo innego (na przykład przypisywanemu całemu narodowi ukraińskiemu przynależności do hitlerjugend, albo winy za Wołyń w wykonaniu rici i robi), już nie. Bo jest to ohydne, i jest to bezpośredni i oczywisty powód dzisiejszych problemów WM.

  Dobro tej witryny, jak mało której innej, leży mi na sercu. Poświęciłem jej mnóstwo uwagi, czasu i nie tylko. A przez takie głupie nienawistne paplanie, nie służące niczemu innemu jak wyżywaniu się emocjonalnemu frustratów, mamy dzisiejszy klops. Podsycany z pewnością przez ruskie trole i onuce (r. ż, l.m.) którymi, a jakże, możemy być my oboje dla innych czytelników, bo oprócz podejrzeń nie ma nic, żadnych dowodów. Chyba że za dowód brać ruski nick, czy znajomość bukw. I na tym trole i onuce żerują…

 63. Admin WM 30.04.2022 19:24

  @3steta
  Dopisałem to w poradniku na Minds.com.

  @wszyscy
  Proszę nie chwalić się informacjami, gdzie cenzura jeszcze nie rozłożyła macek. Szkodzicie w ten sposób portalowi i dostarczacie cenzorom informacji gdzie mają uderzyć. Musimy jak najdłużej opóźnić proces rozszerzania się cenzury, aby jak najwięcej osób dowiedziało się jak ją zwalczyć, gdy im wyskoczy.

  Proszę też pamiętać o kulturze słowa. Przez wiele lat portal wyrobił sobie wysoką markę forum, na którym rzuca się argumentami a nie mięsem, nie psujcie tego z powodu aktualnych emocji – czy to wojennych, czy dotyczących cenzury prewencyjnej.

  Potrzebujemy prawnika, który skieruje do sądu pozew przeciwko rządowej blokadzie i powalczy o zadośćuczynienie. Skoro wiemy już, że to ABW na zlecenie rządu, wiadomo, że nie ma sensu skarżyć telekomów. Jeśli nie uda się znaleźć kogoś, kto by pomógł w czynie społecznym, możemy zorganizować na ten cel zbiórkę.

 64. Admin WM 30.04.2022 20:39

  Tutaj jest ustawa w której jest mowa o cenzurowaniu internetu i podobno jest opisana ścieżka odwoławcza. Ale dokument ma ponad 200 stron i nie wyrabiam. Mogę prosić kogoś z Was o sprawdzenie i wskazanie miejsca?

  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041711800/U/D20041800Lj.pdf

 65. MakSym 30.04.2022 21:26

  @Admin WM

  Spróbuj proszę skontaktować się z kancelarią LEGA ARTIS , ponieważ są, że tak powiem, dość krytyczni wobec rozmaitych bezprawnych działań obecnie rządzących śmieci.
  Może nawet wezmą tą sprawę pro bono.

  https://legaartis.pl/blog/kontakt/

 66. rici 30.04.2022 21:58

  To co proponuje maca to jest wlasnie to co chca rzadzacy bysmy robili. Zakaz rozmow, jakiejkolwiek dyskusji, wymiany pogladow, zakaz kontaktow. Masz byc niewolnikiem, masz dac im wszystko co masz.
  Zreszta jak znam mace z jego komentarzy to zaraz obroci kota do gory ogonem, chociaz o ile znam islam, to taka postawa jest tam bardzo negatywnie oceniana, i taki czlowiek nie zasluguje na jakikolwiek szacunek.

 67. MasaKalambura 30.04.2022 22:26

  rici ten stary żydożerca każdego wykraczającego poza jego poziom intelektualny ma za żyda, hasbarę i masona – ma na myśli mnie.

  Co do onucy, cóż widzę że gramatyki polskiej w Petrsburgu uczą dobrze.

  Hitlerjugend i Wołyń to myślowy skrót Ukrainofobów zawarty w każdym wpisie pożytecznych idiotów Putlera typu rici robi dotyczacych wojny.

  Szczerze nie pamietam żadnych twoich wpisów stąd poprzedzających wyłączenie WM. Nie miałem na myśli stricte ciebie.

  Rici, nie jestem za zakazywaniem rozmów. Ale rozsiewana przez typków twego pokroju nienawistna propaganda względem napadnietych przez ruskich Ukraińców nie jest rozmową. To nagonka. I wzywanie do prześladowań. Miód na uszy Putlerów i jego sługusów.

  I powód dany władzom do bana.

 68. Katarzyna TG 30.04.2022 23:01

  masa, nie ty decydujesz co jest rozmową a co nie jest. A z tymi onucami to trochę przyhamuj bo jak sam napisałeś, możesz być największą z nich.

  Tak w ogóle co tu jeszcze robisz skoro jesteś za cenzurą – robótka operacyjna pewnie, co?

 69. MasaKalambura 30.04.2022 23:57

  “Katarzyna TG” Dlaczego nie decyduję? Cenzura wewnętrzna?
  Nie, za cenzurą nie jestem. Jednak wolność słowa nie oznacza wolność do: podburzania do nienawiści, prześladowań, siania dezinformacji itd itp. Jest jeszcze coś takiego jak przyzwoitość ( wobec ofiar napaści) i pare innych zasad, które najwyraźniej zostały tu przekroczone, skoro chciało się komuś tak wymyślne zabiegi cenzorskie na WM narzucić. Nic nie dzieje się bez powodu. Aby WM można było przywrócić, trzeba też w sobie znaleźć ich przyczyny. A one tu są, tylko niektórzy mają kłopot w ocenieniu własnych działań. Albo robili to z premedytacją.

  Nadjeżdo spódnic nie noszę. Do zbioru XY, a nie do XX należę.

  “powód to jest to, że żyjemy w autokracji” Do autokracji nam jeszcze daleko. Ostatnio widziałem ją zwiedzając Syrię. Daleko nam do tego. Władza spoczywająca w rękach jednej partii to zwykłe wybory i ich wynik. A warunki wojenne, w których ewidentnie jesteśmy albo w które właśnie wchodzimy zmieniają zasady demokratyczne w autokrację wymuszoną. To zasada pochodząca jeszcze z czasów rzymskich. Jak upadnie rząd PiSu, zobaczymy to na własne oczy.

  AdminWM, w wypadku nieumocowanego prawnie cenzorowania DNS nie pozostaje Ci nic innego jak żmudne negocjacje ze wszystkimi dostawcami internetu, polegające na wszczynaniu spraw sądowych za nielegalną cenzurę. Kary za to są chyba również przewidziane. A że ponosisz szkody finansowe i wizerunkowe, nie masz innego wyjścia. Od czegoś trzeba zacząć. Bez pomocy prawnej się nie obejdzie.

 70. MasaKalambura 01.05.2022 12:28

  Sprawdź na google: biologia chromosom XY. Wtedy może zrozumiesz, kto spódnicy nie nosi.

  “Proponuję iść do lekarza zajmującego się…” wycieczki osobiste? Chyba u panienki.

  ” albowiem kwitnie tutaj w kraju faszyzm i totalitaryzm” dokładnie tak opisuje Putler Ukrainę i dokładnie taki sam kłamliwy powód wykorzysta przez pożytecznych idiotów z Polski do ataku na nas. Pięknie się sama odkrywasz i przyznajesz.
  Dokładnie takie durne gadanie opisuję i traktuję jako ruską agenturę. Najwyraźniej omijała panienka lekcje historii, podobnie jak biologii, a podróże to tylko na Mauritius i Kanary. I teraz bredzi panienka o Polsce głodne kawałki kretyńskiej opozycji. I przygotowuje grunt do niby antyfaszystowskiego ataku na nasz kraj.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Totalitaryzm

  Chcesz powodów odcięcia portalu? Tutaj jest kolejny.

 71. Katarzyna TG 01.05.2022 12:58

  “Masa” – to co piszesz to odlot nawet nie na Kanary tylko na orbitę Marsa. Nikt nas nie zaatakuje, nieudany podżegaczu wojenny. Wykorzystywanie wojny do uciszania myślących inaczej można porównać ze szmalcownictwem, jest tak samo obrzydliwe. Nie życzę sobie by takie farbowane lisy pchały mój kraj do wojny. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla bezprawnej cenzury, koniec i kropka.

 72. Koan 01.05.2022 13:57

  @MasaKalambura

  “A warunki wojenne, w których ewidentnie jesteśmy albo w które właśnie wchodzimy zmieniają zasady demokratyczne w autokrację wymuszoną.”

  Ty cos brales chlopie? A moze zmylily Cie ukrainskie flagi na urzedach lub 20metrowe niebiesko-zolte glowy Zelenskiego z napisami “Chwala Ukrainie”, jakie Onet maluje na polskich kamienicach, zupelnie jak za czasow kultu jednostki w stalinowskim ZSRR, Chinach Mao Zedonga albo u Orwela w 1984 i myslisz, ze nasz kraj to Ukraina? Moze Cie zmylil ukrainski slownik wyswietlany w komunikacji miejskiej w takiej pozycji, jakby to Polacy sie mieli uczyc ukrainskiego, a nie nasi goscie (?) polskiego, albo moze sam jestes Ukraincem?

  Jesli jednak jestes Polakiem i rozumiesz, ze nasz kraj to Polska, a nie Ukraina, to informuje Cie, ze nie ma u nas zadnej wojny i w zaden sposob nie zagraza nam rosyjska inwazja, pomimo tego, ze Twoj prezes robi wszystko, aby Polske w te wojne wciagnac. Uzasadnianie cenzury niezaleznych mediow tym, ze znajdujemy sie w warunkach wojnennych jest po prostu chore.

  O ile nie jestes jakims platnym trollem pisu, to czlowieku wylacz te telewizje i te inne smieciowe media glownego nurtu. Tam Cie oklamuja, nakrecaja do nienawisci i generuja w Tobie strach. Zrob to dla dobra swojego umyslu i dla swojego zdrowia psychicznego i nie laduj sobie w glowe tego syfu.

 73. rici 01.05.2022 14:42

  Masa nie jest platnym trolem pisu. Masa jest platnym trolem hasbary, czyli MOSAD-u, zreszta pod tym nickiem ukrawa sie wiecej osob, i rowniez wiecej osob ma juz zalozone nicki, tylko sie w tej chwili nie uaktywniaja. Uaktywnia sie wtedy gdy masa bedzie tak wykpiony ze bedzie zmuszony sam odejsc.
  Masa i to towarzystwo jest po to by sklocac Polakow, tak by sie rzucili sobie go gardel. Zreszta ludzie myslacy samodzielnie, nie ulegajacy propagandzie, nie sa wskazani do mieszkania w Polin, to ma byc panstwo dla zydow, a Polacy moga byc tylko niewolnikami.
  A propos uchodzcow; wczoraj tak chodzilem troche po sklepach, i z tego co widzialem to wiekszosc tych uchodzcow ma wyglad Cyganow i Sinti, i mowi po ukrainsku i rosyjsku, tak to przynajmniej wyglada w moim miescie. Jaki z tego wniosek mozna wyciagnac, to ze to Ukraincy eksterminuja ludnosc nie badaca Ukraincami, takich jak Cyganie, Sinti, Wegrzy, Rosjanie i rozne mnejszosci zamieszakujace Ukrraine. Z drugiej strony z tymi mniejszosciami, to troche by inaczej wygladalo, przeciez na Ukrainie najwoeksza grupa ludnosci jest grupa rosyjsko jezyczna, czyli to Ukraincy sa mniejszoscia, ktorzy zagrazaja reszcie ludnosci tam zamieszkujacej. Czyli chcac tam zrobic porzadek to trzeba zrobic porzadek wlasnie z ta mniejszoscia. Chociaz mysle ze inspiratorem tego wszystkiego sa ukrainscy zydzi, ktorzy chca sobie wysprzatac teren z nieporzadanej ludnosci.

 74. MakSym 01.05.2022 14:51

  @rici

  Wiem, że jest to kilka osób piszących pod jednym nickiem. Nie pytajcie skąd. 🙂
  Chyba, że Masa to osobowość mnoga.

 75. kolorowa mysz 02.05.2022 12:58

  Z Orange działa, jak widać

 76. galacticjoel 02.05.2022 13:09

  Admin,

  Zainstaluj wtyczkę security np:

  https://pl.wordpress.org/plugins/wp-cerber/

  https://pl.wordpress.org/plugins/wordfence/

  https://pl.wordpress.org/plugins/better-wp-security/

  https://cleantalk.org/wordpress-security-malware-firewall

  Masz tam listę zdarzeń związaną z hakerką z adresami IP. Możesz zablokować adresy IP botów google, które sprawdzają zawartość stron. Może to trochę pomóc. Tak samo możesz zablokować ataki DoS. Jest tego dużo. Ja po około dwóch latach używania mam 3 tysiące adresów IP na czarnej liście.

 77. Admin WM 02.05.2022 13:17

  Dziękuję za radę. Od kilku lat na WM mamy zainstalowany wp-cerber.

 78. woma123 02.05.2022 22:51

  HI

  Adminie. Potrzebne są jasne techniczne argumenty przemawiające za blokowaniem stron przez operatora (w moim przypadku PLAY). Jeśli napiszę reklamację wyjaśniając że nie otwiera się legalna strona i podam pojawiający się komunikat ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH, to odpiszą w swoim stylu (czyli pseudo-technicznym bełkotem) że po ich stronie wszystko OK i to serwer nie jest dostosowany lub mój smartfon, lub przeglądarka itd. itp.

  Konieczny jest dobrze zredagowany wzór reklamacji, z uzasadnieniem technicznym oraz podstawami prawnymi. W szczególności z odnośnikami do Konstytucji RP (o których pisałeś wyżej). Ja jestem zbyt cienki żeby coś takiego napisać. Jestem co prawda informatykiem (z wyboru, nie z wykształcenia), ale tajniki protokołów sieciowych nie są moją mocną strona. Podobnie zresztą jak i prawo.

  Jeśli pojawi się taki wzór reklamacji to natychmiast go wyślę do mojego operatora. Poza tym zastanowię się nad możliwością złożenia doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. I tutaj też przydał by się dobrze zredagowany wzór. Warto też się zastanowić nad zawiadomieniem RPO. Co prawda nowy niewiele robi dla społeczeństwa (w odróżnieniu od poprzedniego), to jednak z tej drogi też należy chyba skorzystać.

  Czekamy zatem na odpowiednie wzory. Myślę że jeśli one powstaną to więcej osób skorzysta z nich i dokona odpowiednich zgłoszeń. A im więcej tym lepiej.

  DuDuS

  PS.
  To co się dieje w naszym kraju od dwóch lat (czyli od początku “pseudemii” jak ją prywatnie nazywam) napawa mnie już nie tylko strachem, ale budzi obrzydzenie. To moje pokolenie (i ja osobiście) walczyło z “komuną”. A teraz wszystko się w niwecz obraca. Wraca komuna, cenzura, inflacja, drukowanie pustego pieniądza, policja strzelająca do ludzi i pałująca protestujących (sam nie raz dostałem “pasztetówą” na manifestacjach, będąc jeszcze studentem). Kochani! Jak już to wszystko widziałem i przeżyłem. I nie mam siły drugi raz walczyć o wolność. Skoro społeczeństwo w demokratycznych wyborach już dwa razy wybrało ten kierunek, to chyba trzeba się z tym pogodzić. A co wy o tym myślicie?

 79. Admin WM 03.05.2022 10:03

  Czy ktoś mógłby taki wzór reklamacji napisać, by pomóc innym użytkownikom w ich składaniu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.