Shell oskarżony o fałszowanie danych

Opublikowano: 25.01.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 998

Amnesty International i Friends of the Earth International złożyły oficjalną skargę na naftowego giganta Shell za łamanie podstawowych standardów odpowiedzialnego biznesu ustanowionych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Organizacje twierdzą, że Shell złamał opracowane przez OECD Wytyczne dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych, wykorzystując dyskredytujące i wprowadzające w błąd informacje, które winą za większość wycieków ropy obarczają operacje przeprowadzone przez sabotażystów w Delcie Nigru.

W środę, 26 stycznia, Shell będzie przesłuchiwany w czasie posiedzenia Parlamentu Holandii na temat wpływu działalności korporacji w Nigerii na prawa człowieka i środowisko.

W połowie lat dziewięćdziesiątych Shell przyznał, że większość skażenia ropą w Delcie Nigru powstało z jego winy. Teraz korporacja winią za większość problemu obarcza sabotaż społeczności lokalnych i przestępców, przedstawiając błędne dane wskazujące, że 98% wycieków powstało w wyniku sabotażu.

Sabotaż jest problemem w Delcie Nigru, jednak Amnesty International i Friends of the Earth International wielokrotnie podważały wykorzystanie tych danych przez Shell. Dane te były również krytykowane przez organizacje środowiskowe i społeczności lokalne.

Według prawa nigeryjskiego, jeśli wyciek zostanie zaklasyfikowany jako wynik sabotażu, Shell nie jest zobowiązany do wypłaty kompensaty za szkody wyrządzone ludziom i ich dobytkowi.

“Dane Shell są całkowicie niewiarygodne”, powiedziała Audrey Gaughran z Amnesty International. “Powszechne występowanie skażenia ropą jest kluczowym problemem spowodowanym przez przemysł naftowy w Delcie Nigru. Z kolei system badania źródeł wycieków ropy nie jest w pełni niezależny.”

Obie organizacje, Friends of the Earth International i Amnesty International, znalazły dowody na to, że w wielu przypadkach przedsiębiorstwa naftowe miały znaczący wpływ na określenie oficjalnej przyczyny wycieku.

Nnimmo Bassey, Dyrektor Friends of the Earth Nigeria i przewodniczący zarządu Friends of the Earth International powiedział: “Regularnie monitorujemy wycieki i nasze obserwacje często stoją w sprzeczności z informacjami przedstawianymi przez Shell. Różne badania wskazują na to, że głównym winowajcą są korporacje naftowe, przede wszystkim Shell. Powinien wziąć na siebie odpowiedzialność i posprzątać bałagan, który narobił w naszym kraju.”

Mimo powtarzających się wezwań, Shell do tej pory nie przedstawił dowodów potwierdzających prawdziwość danych, które opublikował, ani sposobu w jaki zostały zebrane. Co więcej, Amnesty International i Friends of the Earth International udokumentowały przypadki, w których Shell twierdził, że wyciek był spowodowany sabotażem, a które były wielokrotnie podważane przez osoby prowadzące śledztwo lub sąd.

W 2009 roku Shell został zmuszony do poprawienia fałszywych informacji dotyczących przyczyny wycieków ropy. Po wielokrotnych wypowiedziach, że 85% wycieków ropy w 2008 roku zostało spowodowanych przez sabotaż, Shell ogłosił w końcu że liczba ta jest bliższa 50%. Jednakże ani dane dotyczące 85%, ani 50% nie miały przekonujących podstaw. Co więcej, Shell nie podjął żadnego wysiłku, aby zatrzeć fałszywe wrażenia jakie powstało po opublikowaniu liczby 85%.

W trakcie ponad pięćdziesięciu lat działalności Shell w Delcie Nigru tysiące wycieków ropy pozostawiło przerażające dziedzictwo działające na szkodę środowiska. Woda, którą ludzie wykorzystują do picia czy rybołówstwa jest skażona ropą, a ziemia uprawna i rośliny zostały zniszczone. Używanie błędnych danych na temat przyczyny wycieków ropy i brak działań ze strony Shell i rządu, mających na celu zapewnienie sprawiedliwego i wiarygodnego dochodzenia w sprawie łamania praw człowieka, odmawia sprawiedliwości i rekompensaty dla społeczności.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Murphy 25.01.2011 10:43

    Kolejny przykład na to że pieniądz wszystko niszczy. To co przynosi zyski jest pożądane (wydobycie ropy) a co straty pomijane/unikane (bezpieczeństwo wydobycia, zabezpieczenia, zapobieganie/usuwanie szkód). Ciekawe czy kiedyś taki dzień na ziemi nastąpi że ludzie obudzą się wreszcie z tego szaleństwa?

  2. edek 25.01.2011 12:04

    Dodatkowo Shell jest odpowiedzialny za zabójstwa polityczne w Nigerii. Rękami siedzącego w kieszeni korporacji rządu tego kraju. Wiele było już na ten temat.
    //www.greentaxes.pl/index.php/spoeczna-odpowiedzialno-biznesu/40-implementacja-idei-csr-na-grunt-praktyczny-pomiar-i-audyt-systemow-csr-cz-4.html?start=4

    //pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2167,article,3159

    //www.rp.pl/artykul/317983.html

    //wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8790713,WikiLeaks__koncern_Shell_infiltrowal_ministerstwa.html

    //www.naukowy.pl/encyklopedia/Ken_Saro-Wiwa

    A więc nie kupujmy paliwa od koncernu nie tylko niszczącego środowisko, ale mającego na sumieniu życie ludzi walczących o swoje prawa.

  3. ManiekII 25.01.2011 19:24

    Duże korporacje cierpią na brak konkurencji i to jest ich największy problem. Im większa korporacja tym większe wpływy (duży może więcej). Sytuacja czysto poglądowa – jakby było pięćdziesiąt firm wydobywających ropę w regionie to żadna firma nie pozwoliłaby na wycieki, z prostego powodu bo na jej miejsce są inni. A jak jest jedna a inne są nie zainteresowane (bo w sumie ile firm się liczy na świecie pięć sześć, i mogą sobie robić zmowę terytorialną) to czego możemy oczekiwać.

  4. edek 25.01.2011 22:27

    To właśnie efekt globalizacji. I wychwalanej przez liberałów wolnej konkurencji, “niewidzialnej ręki rynku”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.