Shell odpowiedzialny za skażenia w Delcie Nigru

Opublikowano: 16.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 565

Zgodnie z nowym niezależnym raportem specjalistów z Uniwersytetu w Essex, inwestorzy koncernu Shell muszą stawić czoła napływającym żądaniom zadośćuczynienia za szkody wyrządzone w regionie Delty Nigru.

Potencjalne zobowiązania dotyczą nie tylko zapłaty za zniszczenia wywołane wyciekami ropy, ale także za brak skutecznych działań w celu oczyszczenia terenu.

– Amnesty International z zadowoleniem przyjmuje wnioski z niezależnego raportu. Zwraca on uwagę na niepewną sytuację prawną koncernu Shell, wynikającą z jego działań w Delcie Nigru oraz przybliża dzień, w którym spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności – komentuje Peter Frankental, dyrektor Amnesty International w Wielkiej Brytanii do spraw stosunków gospodarczych.

– Duży obszar Delty Nigru, dom ponad 30 milionów ludzi, stał się zanieczyszczonym nieużytkiem z powodu działalności koncernów naftowych.

– Liczne wycieki oleju zmusiły lokalną społeczność do picia zanieczyszczonej wody, jedzenia skażonych ryb, uprawy zniszczonej ziemi i oddychania powietrzem, które cuchnie ropą i gazem – tłumaczy Peter Frankental.

– Shell konsekwentnie unika realizacji swoich zobowiązań i wydaje się, że zmierza do obniżenia standardów w Delcie Nigru. Liczy, że uda mu się uniknąć kary. Raport wyjaśnia, że spółka macierzysta, Royal Dutch Shell, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za niespełnienie przez swoją spółkę zależną dopuszczalnych norm.

– Działania koncernu w ciągu ostatnich 50 lat nagromadziły spuściznę potencjalnych zobowiązań. Gdybym był posiadaczem funduszu emerytalnego w jego ramach, przeanalizowałbym dokładnie raport i zażądał od kierownictwa Shella natychmiastowych działań.

– Shell nie może już dłużej wykręcać się od swoich obowiązków. Raport jasno określa podstawę prawną dla spółki macierzystej do zachowania należytej staranności wobec osób dotkniętych działalnością swojej spółki zależnej w Delcie Nigru. Im dłużej Shell unika odpowiedzialności, tym bardziej kosztowny staje się proces oczyszczania terenów, dotyka to nie tylko mieszkańców, ale również inwestorów – podkreśla Frankental.

– Procesy odszkodowawcze są już w toku w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przedłużanie postępowań sądowych i opóźnianie wypłaty odszkodowań sprawiło, że Shell jest teraz bacznie obserwowany. Zbliża się dzień zapłaty za nonszalancką postawę wobec problemów środowiska i praw człowieka – ostrzega Frankental – Shell może stracić miliardy funtów.

Zdjęcie: Media for Justice Project, Centre for Environment, Human Rights and Development (CEHRD)
Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.