Sfotografowano galaktykę soczewkowatą

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 862

NASA zaprezentowała nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przedstawiające w kolorach galaktykę soczewkowatą. Obiekt tego typu wykazuje cechy zarówno galaktyki spiralnej (takiej jak nasza Droga Mleczna), jak i galaktyki eliptycznej.

Galaktyka nosi oznaczenie NGC 5010. Znajduje się w przejściowej fazie swojej ewolucji, z okresu życia jako galaktyka spiralna przechodzi właśnie do typu zwanego galaktykami eliptycznymi. Na tym przejściowym etapie astronomowie określają ją jako galaktykę soczewkowatą. Obiekt zawiera cechy zarówno galaktyki spiralnej, jak i eliptycznej.

NGC 5010 znajduje się około 140 mln lat świetlnych od nas i widoczna jest w konstelacji Panny. Większość jej gwiazd jest czerwona i stara, natomiast młodych, niebieskich gwiazd dostrzec można tu niewiele, gdyż większość gazu i pyłu potrzebnego do tworzenia nowych gwiazd wyczerpała się.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1990 roku. Od ponad 20 lat obserwuje kosmos, dostarczając m.in. spektakularnych zdjęć obiektów astronomicznych. Agencja kosmiczna NASA szykuje obecnie następcę HST, którym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Opracowanie: cza, agt
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Pooky 15.11.2012 11:28

  “Od ponad 20 lat obserwuje kosmos, dostarczając m.in. spektakularnych zdjęć obiektów astronomicznych.”
  Taaa, ale zdjęć Księżyca wykonanych przez Hubble nie doświadczysz. Omawiane jest tutaj zdjęcie obiektu oddalonego o 140 mln lat świetlnych, ale planetoidę oddaloną od nas o niespełna 385 000 km fotografować najwyraźniej nie chcą – a przynajmniej nie upubliczniają takich zdjęć.
  Dlatego w im większych superlatywach określany jest ten teleskop i im silniej chełpią się ilością zdjęć przez niego wykonanych – tym większą irytacją, łamaną rozbawieniem, reaguję na takie informacje.

 2. adambiernacki 15.11.2012 19:46

  A ty byś chciał, żeby ci fotografowano działkę i upubliczniano zdjęcia i żeby wszyscy widzieli jaki tam masz bałagan? Trzeba poza tym zapytać o zgodę rząd Izraela. Dopiero co zwrócono im to mienie utracone podczas wuwudwa.

 3. raist356 15.11.2012 21:38

  @adambiernacki jasne, a ufo codziennie przylatuje i porywa miliardy ludzi…
  Ten teleskop ma bardzo duże przybliżenie, gdyby oglądano z niego księżyc to co by zobaczyli? 1cm^2 powierzchni? Mniej? Od oglądania księżyca są inne teleskopy, księżyc jest znany dobrze, więc jego nowe zdjęcia nie są upubliczniane, bo nikogo by to nie obchodziło.
  Zainwestuj 500zł w teleskop a sam zobaczysz księżyc samemu, bez żadnych teorii spiskowych, które zaliczane są do kategorii debilnych jak pusta ziemia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.