Setki zatrzymanych podczas protestów na Białorusi

Opublikowano: 28.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1434

Centrum Praw Człowieka „Wiosna”, które nie zostało zarejestrowane przez białoruskie władze, posiada informacje o 245 zatrzymanych w sobotę w kraje, głównie podczas przeprowadzenia przez opozycję nielegalnych protestów w Mińsku.

Białoruska opozycja zapowiedziała na sobotę masowe, nieautoryzowane protesty w różnych miastach, w tym w Mińsku. Jednak, jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi, nie odnotowano nielegalnych imprez masowych, aktywność protestacyjna w zasadzie sprowadza się do zera. Funkcjonariusze przeprowadzili punktowe aresztowania, które – jak wyjaśniło Sputnikowi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – wiązały się z naruszeniami przepisów administracyjnych, w tym dotyczących pikiet.

Na stronie „Wiosny” pojawiła się wiadomość, że zatrzymano 245 osób. Oprócz Mińska, do zatrzymań doszło w Brześciu, Nowogródku, Soligorsku, Nowopołocku, Baranowiczach i Mohylewie.

Tymczasem białoruski Komitet Śledczy zainicjował uznanie redakcji kanałów NEXTA na „Telegramie” za zagraniczną organizację ekstremistyczną i zakazania jej na terytorium kraju. Mowa jest o tym w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej resortu. „Na podstawie wszystkich zebranych obiektywnych danych, śledczy w ich (opozycjonistów – red.) działalności dopatrzyli się oznak zagranicznej organizacji ekstremistycznej. Obecnie Komitet Śledczy m. Mińsk zainicjował uznanie redakcji, faktycznie utworzonej przez Stepana Putilo i inne osoby, za zagraniczną organizację ekstremistyczną i zakaz jej działalności na terytorium Republiki Białorusi” – podano w oświadczeniu.

Resort poinformował, że materiały zostały przygotowane i zostały już przekazane właściwym władzom do podjęcia decyzji. „W toku analizowania informacji zamieszczonych w zasobach internetowych redakcji utworzonej przez Putilo śledztwo odnotowało „powtarzające się incydenty wezwań do protestów, blokowania dróg, strajków, koordynowania nielegalnych wydarzeń masowych ze wskazaniem konkretnych miejsc i tras ruchu” – donoszą śledczy.

Według Komitetu Śledczego Putilo i inne osoby pełnią funkcje właścicieli i redaktorów kanałów w Telegramie, uznanych na terytorium Białorusi za ekstremistyczne. Ponadto potwierdzono, że działania powyższych osób zostały już połączone w organizację, której siedziba mieści się w Warszawie. „Oprócz opisanego, ich działalność była finansowana z reklam zamieszczanych w zasobach ekstremistycznych” – poinformował Komitet Śledczy Białorusi.

Sąd Najwyższy Białorusi 20 października 2020 roku poinformował, że kanał NEXTA na „Telegramie” i jego logo zostały uznane w kraju za materiały ekstremistyczne, a jego założyciel Stepan Putilo i były redaktor naczelny Roman Protasewicz zostali oskarżeni o organizowanie masowych zamieszek i grupowych akcji związanych z niepodporządkowaniem się uzasadnionym żądaniom urzędników państwowych, a także podżeganiem do społecznej wrogości i niezgody.

W lutym białoruski Komitet Śledczy przekazał Polsce dokumenty w sprawie ekstradycji przebywających w Polsce założycieli opozycyjnego kanału NEXTA w Telegramie Stepana Putilo i Romana Protasewicza. Białoruskie KGB wciągnęło ich również na listę osób związanych z terroryzmem. W 2015 roku Protasewicz i Putilo stworzyli kanał NEXTA na YouTube, a w 2017 roku zaczęli prowadzić kanał w Telegramie. Po 9 sierpnia 2020 roku, kiedy na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, ich kanał w Telegramie stał się jedną z głównych platform przeciwników prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stanlley 29.03.2021 10:55

    To niech coś napiszą o setkach zatrzymanych w ostoi demokracji pod protektoratem usraellskim, o setkach tysiącach mandatów wysokości 5-6 średnich krajowych walonych pod pretekstem rozporządzeń niezgodnych z konstytucją i obowiązującym prawem!

  2. Radek 29.03.2021 11:06

    Stanlley… nie żartuj. Niedawno na Białorusi podatek dochodowy jaki płacił mój kolega był jakieś 2.5%. Trzeba ludziom dać “wolność” do płacenia np. 18% podatku, do mandatów 500PN za brak maski, zabierania dzieci rodzicom, półrocznych kolejek do lekarzy… w końcu to w nowomowie nazywa się wolność, rozwój, godność itd.

  3. Cami 03.04.2021 18:19

    a ktorych lepiej zeby zatrzymywali i kto? omon te sterowane przez zachod marionetki wlasnie czy moze sanepid itp. tych wolnych ludzi ? https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4101425843236050&id=100001060250078 kiedy Wy zaczniecie myslec? jak bedzie juz za pozno?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.