Serbowie rozpoczęli protesty w północnym Kosowie

Opublikowano: 02.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1435

W północnym Kosowie i Metohii w pobliżu wsi Rudare odbywa się masowy protest kosowskich Serbów przeciwko środkom dyskryminacyjnym wprowadzanym przez tamtejszy rząd – poinformowała wczoraj agencja informacyjna Tanjug.

Według doniesień dziennikarzy, jeszcze wieczorem w niedzielę na autostradzie w pobliżu wsi Rudare ustawiono barykadę składającą się z kilku ciężarówek z piaskiem, które ustawione są wzdłuż pobocza. Między nimi, na jezdni, stoją setki protestujących, którzy pełnili dyżury przez całą noc.

Rano w poniedziałek sytuacja się nieco zaostrzyła po tym, kiedy kosowscy Serbowie zaczęli masowo przybywać na barykadę, domagając się od Prisztiny uchylenia zakazu posiadania serbskich dokumentów i obowiązkowej ponownej rejestracji pojazdów przez służby samozwańczego państwa.

Przypominamy, że wcześniej premier samozwańczej Republiki Kosowa Albin Kurti ogłosił, że Serbowie mieszkający w Kosowie i Metohii mają czas do 31 lipca na przerejestrowanie swoich pojazdów zgodnie z normami obowiązującymi w nieuznawanym państwie. Spowodowało to masowe protesty mieszkańców Kosowa, w celu tłumienia których rząd wysłał na północ kraju oddziały sił specjalnych.

Wieczorem w niedzielę 31 lipca doszło do eskalacji sytuacji po tym, jak rząd Kosowa wysłał na serbską granicę około tysiąca żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Armia Serbii nie przekroczyła jednak granicy samozwańczej republiki, choć wzdłuż granicy doszło do kilku starć z użyciem broni strzeleckiej. Sytuacja nieco się rozluźniła dopiero po tym, jak władze samozwańczej Republiki odłożyły procedurę wprowadzenia zakazu posiadania serbskich dokumentów i tablic rejestracyjnych samochodów o miesiąc, do 1 września.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.