Serbia może przebaczyć NATO agresję, ale nigdy nie zapomni jej ofiar

Opublikowano: 27.03.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 496

Prezydent Serbii Aleksnadr Vućić, premier Ana Brnabić i członkowie rządu wzięli udział w uroczystych obchodach 19 rocznicy natowskich bombardowań z 1999 roku.

Obchody przebiegały pod hasłem „Przebaczymy, jeśli będziemy mogli, ale nie zapomnimy, póki żyjemy”. Centralne miejsce obchodów zostało wybrane nieprzypadkowo: w mieście Aleksinać, nie mającym znaczenia wojskowego w kwietniu i maju 1999 roku na skutek ataków lotniczych zginęło 19 cywilów, a 50 zostało rannych. Miasto zostało zniszczone. Znak rozpoczęcia obchodów dało wycie syren, a same uroczystości odbyły się przy zachowanych ruinach zbombardowanego domu mieszkalnego.

Wcześniej kwiaty pod pomnikiem ku czci zabitej w nalotach NATO 3-letniej Milicy Rakić i innych dziecięcych ofiar złożył wicepremier i minister MSW Serbii Nebojsza Stefanowić i minister innowacji Nenad Popowić. W Belgradzie rządowa delegacja położyła kwiaty pod budynkiem serbskiej telewizji, gdzie 23 kwietnia 1999 roku zginęło od bomb sojuszu Północnoatlantyckiego 16 dziennikarzy.

“Gdy minęło 19 lat od przestępstwa i nie ma ani winnych ani osądzonych, pozostały tylko ofiary. (…) Każdego 24 marca pamiętamy morderstwo naszego narodu. (…) Tutaj i w całej Serbii zostali zabici ludzie, dwa i pół tysiąca ludzi, których zamieniają w liczby, w błąd statystyczny, w konieczne straty. Za każdym razem, kiedy oni będą przytaczali liczby, my wypowiemy imię” – w poruszającym przemówieniu mówił lider Serbii.

19 lat temu NATO bez zgody ONZ napadło na Jugosławię. Zginęło 2,5 tysiąca ludzi, w tym 89 dzieci, 12 tysięcy zostało rannych, a środowisko, na skutek użycia zubożonego uranu, poniosło ogromne straty, których skutki będą o sobie dawały znać jeszcze przez pokolenia. Straty wyniosły od 30 do 100 miliardów dolarów.

Według badań opinii 84 proc. Serbów jest przeciwko wstąpieniu ich kraju do NATO, a 62 proc. nie przyjęłoby przeprosin ze strony sojuszu.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 27.03.2018 21:22

    4 lata wojny zakończone bombardowaniem. I jak ręką odjął.
    Pewnie ze nie powinni zapominać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.