Serbia może przebaczyć NATO agresję, ale nigdy nie zapomni jej ofiar

Opublikowano: 27.03.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Prezydent Serbii Aleksnadr Vućić, premier Ana Brnabić i członkowie rządu wzięli udział w uroczystych obchodach 19 rocznicy natowskich bombardowań z 1999 roku.

Obchody przebiegały pod hasłem „Przebaczymy, jeśli będziemy mogli, ale nie zapomnimy, póki żyjemy”. Centralne miejsce obchodów zostało wybrane nieprzypadkowo: w mieście Aleksinać, nie mającym znaczenia wojskowego w kwietniu i maju 1999 roku na skutek ataków lotniczych zginęło 19 cywilów, a 50 zostało rannych. Miasto zostało zniszczone. Znak rozpoczęcia obchodów dało wycie syren, a same uroczystości odbyły się przy zachowanych ruinach zbombardowanego domu mieszkalnego.

Wcześniej kwiaty pod pomnikiem ku czci zabitej w nalotach NATO 3-letniej Milicy Rakić i innych dziecięcych ofiar złożył wicepremier i minister MSW Serbii Nebojsza Stefanowić i minister innowacji Nenad Popowić. W Belgradzie rządowa delegacja położyła kwiaty pod budynkiem serbskiej telewizji, gdzie 23 kwietnia 1999 roku zginęło od bomb sojuszu Północnoatlantyckiego 16 dziennikarzy.

“Gdy minęło 19 lat od przestępstwa i nie ma ani winnych ani osądzonych, pozostały tylko ofiary. (…) Każdego 24 marca pamiętamy morderstwo naszego narodu. (…) Tutaj i w całej Serbii zostali zabici ludzie, dwa i pół tysiąca ludzi, których zamieniają w liczby, w błąd statystyczny, w konieczne straty. Za każdym razem, kiedy oni będą przytaczali liczby, my wypowiemy imię” – w poruszającym przemówieniu mówił lider Serbii.

19 lat temu NATO bez zgody ONZ napadło na Jugosławię. Zginęło 2,5 tysiąca ludzi, w tym 89 dzieci, 12 tysięcy zostało rannych, a środowisko, na skutek użycia zubożonego uranu, poniosło ogromne straty, których skutki będą o sobie dawały znać jeszcze przez pokolenia. Straty wyniosły od 30 do 100 miliardów dolarów.

Według badań opinii 84 proc. Serbów jest przeciwko wstąpieniu ich kraju do NATO, a 62 proc. nie przyjęłoby przeprosin ze strony sojuszu.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

4 lata wojny zakończone bombardowaniem. I jak ręką odjął.
Pewnie ze nie powinni zapominać.