Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Arabii Saudyjskiej

Opublikowano: 20.01.2022 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2294

W Arabii Saudyjskiej odkryto rozległą sieć liczących 4500 lat „alej pogrzebowych” z dobrze zachowanymi grobowcami z epoki brązu – informuje „Daily Mail”.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej. W ciągu ostatniego roku przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania: zeskanowali mało spenetrowane terytorium w rejonie oaz Al-Ula i Chajbar, zrobili zdjęcia lotnicze z helikoptera, przestudiowali zdjęcia satelitarne i pracowali na ziemi.

Wszystko to pozwoliło ustalić, że „aleje pogrzebowe” rozciągały się na setki, a nawet tysiące kilometrów. Wzdłuż nich archeolodzy odkryli miejsca pochówków – łącznie ok. 18 tys. grobowców.

Niektóre z nich określane są jako „wiszące”, gdyż przypominają ozdoby przyczepione do łańcuszka. Kiedy popatrzymy na zdjęcia zrobione z góry, można pomyśleć, że są to jakieś „pozaziemskie kręgi”, wykrzykniki, a nawet wizerunki kosmitów.

Naukowcy doszli do wniosku, że są to swego rodzaju korytarze łączące oazy, pastwiska i miejsca pochówków. W grobach znaleziono szczątki ludzkie pochodzące z III tysiąclecia p.n.e. Według dr. Matthewa Daltona, głównego autora badania, ludzie mieszkający na tych terenach nie byli świadomi skali starożytnych budowli.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.