Senator zablokował prawie 40 mld USD dla Ukrainy
Republikański senator stanu Kentucky Rand Paul jednostronnie zablokował w czwartek szybkie zatwierdzenie ustawy, która przyznałaby Ukrainie dodatkowe finansowanie w wysokości 39,8 mld dolarów.
Projekt ustawy poparli przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer i przywódca mniejszości republikańskiej Mitch McConnell, którzy wezwali do jednomyślnej zgody wszystkich 100 senatorów na natychmiastowe głosowanie nad tym środkiem. Jednak Paul uniemożliwił jednomyślny konsensus i głosowanie nad projektem zostało przełożone przynajmniej do przyszłego tygodnia.
Amerykański senator w szczególności zażądał powołania generalnego inspektora, który miałby monitorować wydatkowanie środków przeznaczonych dla Kijowa.
Chociaż reszta senatorów zaakceptowała możliwą modyfikację, jednak równocześnie ostrzegli, że włączenie jej na tym etapie rewizji projektu wymaga dodatkowego czasu i znacznie spowolni pomoc dla Ukrainy. Ze swojej strony Schumer zauważył, że wypowiedzi Paula „jasno dają do zrozumienia, że nie chce on pomagać Ukrainie”. „To, co dzisiaj przyniosą twoje działania, to opóźnienie pomocy, a nie jej zatrzymywanie” – podsumował. „Wyrzucasz więcej pieniędzy do kosza”.
„Powołując się na moje prawo do sprzeciwu, moja przysięga jest związana z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, a nie z obcym narodem, i bez względu na to, jak współczująca jest sprawa, moja przysięga jest związana z bezpieczeństwem narodowym USA” – powiedział Paul podczas sesji Senatu zwołanej w celu omówienia projektu tej ustawy. „Nie możemy uratować Ukrainy skazując na śmierć amerykańską gospodarkę” – dodał. Republikański senator przypomniał o wysokich wskaźnikach inflacji, jakie odnotowano w ostatnich miesiącach. „Amerykanie odczuwają wielki kryzys, a Kongres wydaje się mieć wyłączną intencję, by zwiększyć ten kryzys, wyrzucając więcej pieniędzy do kosza tak szybko, jak to możliwe” – powiedział.
Według Paula, jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, kwota przyznana przez Waszyngton dla Kijowa wyniesie około 60 miliardów dolarów, co sprawi, że Ukraina będzie „największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej w ciągu ostatnich dwóch dekad”. „Propozycja ta wykracza również poza krajowe priorytety. Ogromny pakiet 60 miliardów dolarów przyćmiewa 6 milionów dolarów wydawanych rocznie na badania nad rakiem” – ubolewał. Zauważył, że te 60 miliardów dolarów dla Ukrainy stanowią one prawie równowartość całego budżetu Departamentu Stanu.
„Nie zawsze musimy być wujkiem Samem, policjantem, który ratuje świat, zwłaszcza gdy dzieje się to za pożyczone pieniądze” – podkreślił Paul, który przypomniał, że USA rozliczyły się na razie z połowy wydatkowanych pieniędzy i dodała że USA mając 30 bilionów długu „nie mogą sobie pozwolić na bycie światowym policjantem”.
W związku z tym senator USA wezwał Izbę, by ta nie zapominała, że Związek Radziecki już dawno został rozwiązany, „w dużej mierze nie tylko dlatego, że został pokonany militarnie, ale dlatego, że zabrakło mu pieniędzy” i zadał pytanie „Czy próbując ratować Ukrainę, skazujemy USA na taką przyszłość?”.
Na podstawie: C-span.org
Źródło: Wici-Polskie.pl