Senat USA ogranicza swobodę Trumpa wobec Iranu

Opublikowano: 15.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 804

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował specjalną rezolucję, mającą na celu ograniczenie swobody działań prezydenta Donalda Trumpa wobec Iranu. Ma ona jednak charakter głównie symboliczny, bo co prawda najprawdopodobniej zostanie ona poparta przez Izbę Reprezentantów, ale następnie zostanie zawetowana przez samą głowę państwa.

Rezolucja została przegłosowana przez amerykański senatorów, chociaż w tej izbie większość ma Partia Republikańska. Do popierającej ją Partii Demokratycznej dołączyło jednak ośmiu republikańskich polityków, a wśród nich między innymi znani izolacjoniści pokroju Randa Paula i Mike’a Lee. Teraz zostanie ona przekazana Izbie Reprezentantów, w której dominują Demokraci.

Po przegłosowaniu jej przez Izbę Reprezentantów ostateczną decyzję podejmie Trump, który po prostu ją zawetuje. Szanse na odrzucenie jego decyzji są niewielkie, ponieważ potrzeba do tego głosów dwóch trzecich wszystkich senatorów. Inicjatorzy uchwały zasadniczo nie ukrywają, że ma ona wymiar głównie symboliczny i ma pokazać sprzeciw wobec jednostronnych decyzji podejmowanych przez amerykańskiego prezydenta.

Zgodnie z treścią rezolucji, Trump musi wstrzymać wszystkie działania wojskowe wobec Iranu na 30 dni, dopóki nie uzyska on na nie zgody Kongresu USA. Tym samym umacnia ona konstytucyjne prawo parlamentu do kontrolowania polityki militarnej Stanów Zjednoczonych. Zdaniem krytyków rezolucji, ma być ona tak naprawdę manifestacją własnej słabości wobec Irańczyków.

Na podstawie: CNN.com, FoxNews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o