Senat USA chce zakazać tortur!

Opublikowano: 18.06.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Stany Zjednoczone chcą odciąć się od niechlubnej przeszłości. Senat większością głosów opowiedział się za poprawką o zakazie torturowania podejrzanych o terroryzm podczas przesłuchań.

Senat podjął uchwałę stosunkiem głosów 78 do 21. Aby weszła ona w życie, potrzebne jest przyjęcie całej znowelizowanej ustawy o wydatkach obronnych na 2016 r. Muszą opowiedzieć się za nią obie izby amerykańskiego parlamentu, a także prezydent Obama. Wówczas mogłaby zacząć oficjalnie obowiązywać już od października br.

Wygląda na to, że Stany są rzeczywiście gotowe na ten milowy krok w kierunku przestrzegania praw człowieka. Poparcie dla poprawki zadeklarowali bowiem jak na razie wszyscy senatorowie należący do Demokratów, a także 32 Republikanów.

Centralna Agencja Wywiadowcza ma na sumieniu nielegalne praktyki stosowane podczas przesłuchań osób podejrzanych o terroryzm w tajnych więzieniach poza granicami kraju. Śledztwem przeciwko metodom stosowanym przez CIA przez wiele lat kierowała senator Dianne Feinstein. Dziś należy do orędowników wprowadzenia zakazu tortur: – Dzisiejsze głosowanie uniemożliwia powrót do okresu stosowania nielegalnych sposobów przesłuchiwania i wskazuje, że rozporządzenie prezydenta Obamy o zakazie tortur powinno być uchwalone w formie ustawy. Jeżeli poprawka Senatu uzyska moc prawną to sposoby przesłuchań podejrzanych będą ograniczone do wymienionych w regulaminach armii – komentowała posiedzenie Senatu.

Za poprawką opowiada się także senator John McCain, weteran wojny w Wietnamie, który sam doświadczył tortur podczas przesłuchań: – Ta poprawka jest najlepszą gwarancją aby nigdy więcej Stany Zjednoczone nie szły ciemną drogą, na której nasze wartości były poświęcane na ołtarzu krótkotrwałych interesów bezpieczeństwa – powiedział mediom.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o