Sanapid będzie wydawać decyzje o kwarantannie… słownie

Senat przegłosował W NOCY szereg poprawek do tzw. ustawy antycovidowej. Przyjęte przez senatorów poprawki dotyczą m.in. utworzenia Funduszu Pomocy, z którego ma być finansowany zakup testów dla pracowników medycznych oraz osób powyżej 60 roku życia.

W nocy senatorowie głosowali nad szeregiem nowelizacji w ramach tzw. ustawy antycovidowej. Jak informuje PolsatNews.pl, w nocnym głosowaniu Senat przyjął ponad 40 poprawek do nowelizacji. Projekt trafi teraz z powrotem do Sejmu.

Senatorowie przegłosowali m.in. Funduszu Pomocy, z którego mają być finansowane testy na koronawirusa dla pracowników ochrony zdrowia, pomocy społecznej, rodziców i opiekunów dzieci do 1 r.ż. oraz dla osób starszych.

Przegłosowano także klauzulę zwalniająca medyków z odpowiedzialności za nieumyślne błędy. Przyjęto także poprawkę o wypłacie dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla wszystkich medyków, zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19, a nie jak proponowano wcześniej, tylko dla pracowników skierowanych do pracy. Senatorowie wprowadzili także zmiany w przepisach o kierowaniu pracowników medycznych do pracy.

Kolejna przyjęta poprawka dotyczy podejmowania decyzji o zaangażowaniu straży miejskiej do wspólnego działania z policją, które ma się odbywać za zgodą właściwego terytorialnego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Zgodzono się także na poprawkę, przewidującą, że Inspekcja Sanitarna będzie mogła nałożyć kwarantannę bez obowiązku wydawania pisemnej decyzji.

Senat podjął także uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-9, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt zakłada zniesienie zakazu handlu w niedziele w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Nowy projekt przewiduje także, że pracownicy handlu mieliby prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu czterech kolejnych tygodni. Za uchwałą opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

Inicjatorem rozpoczęcia prac nad nowym projektem, uchylającym zakaz handlu w niedzielę jest senator Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej. W ocenie senatora Szejnfelda zakaz handlu w niedzielę ma negatywne skutki gospodarcze oraz powoduje zwiększenie liczby osób robiących zakupy w piątek i w sobotę. Zdaniem autorów projektu w związku ze stale rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem i nasilającym się problemem z zachowaniem dystansu społecznego, zasadne wydaje się wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele, „rozrzedziłaby” liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszyła kolejki w dniach poprzedzających niedziele.

Od soboty cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. Na terenie całego kraju obowiązują nowe, surowsze obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Restrykcje dotyczą m.in. placówek handlowych – obowiązują limity osób w zależności od ich wielkości. Dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. przewidziano 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – 1 osobę na 15 m kw. W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów. Zakupy w godzinach 10-12 mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. We wszystkich placówkach handlowych obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, a sklepy są zobligowane udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net