Senat Boliwii anulował wygraną Moralesa w wyborach

Opublikowano: 24.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1248

Senat Boliwii uchwalił w sobotę ustawę unieważniającą zwycięstwo Evo Morales w wyborach prezydenckich 20 października oraz procedurę przeprowadzania nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Teraz dokument zostanie przedłożony na rozpatrzenie Izbie Deputowanych, a następnie trafi na biurko prezydenta.

„Plenum Senatu Boliwii zatwierdziło w sobotę jednogłośnie ustawę „O wyłącznym i przejściowym reżimie przeprowadzenia wyborów powszechnych”” – poinformowała wyższa izba boliwijskiego parlamentu na „Twitterze”. „Wybory powszechne, które odbyły się 20 października 2019 roku, oraz ich wyniki zostały uznane za nieważne. Planowane jest przeprowadzenie nowych wyborów powszechnych w celu wybrania prezydenta, wiceprezydenta, senatorów, deputowanych oraz przedstawicieli ponadnarodowych organów parlamentarnych na okres mandatu konstytucyjnego 2020 roku” – głosi ustawa.

Przypomnijmy, że 10 listopada całe najwyższe kierownictwo Boliwii na czele z prezydentem Evo Moralesem podało się do dymisji i opuściło kraj w związku z protestami, które wybuchły po wyborach prezydenckich. Z urzędu ustąpili między innymi przewodniczący i wiceprzewodniczący Senatu. Tymczasowym następcą Moralesa została liderka opozycji, druga wiceprzewodnicząca Senatu Jeanine Anez. Zwolennicy Moralesa poddają w wątpliwość jej uprawnienia i domagają się usunięcia jej z urzędu

Podczas wyborów w Boliwii, które miały miejsce 20 października, Morales odniósł zwycięstwo już w pierwszej turze, ale jego główny rywal Carlos Mesa nie uznał wyników głosowania. Siły zbrojne Boliwii wezwały Moralesa do dymisji w celu zapewnienia bezpieczeństwa w kraju. Dotychczasowy prezydent ustąpił więc ze stanowiska.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.