Seks z nieletnią żoną jest gwałtem

Opublikowano: 16.10.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1119

W New Delhi zapadło przełomowe orzeczenie – sędzia Madan Lokur jawnie sprzeciwił się rządowi, który usiłował przeforsować małżeństwa dziewczynek. Są one powszechnie akceptowane społecznie.

Sąd Najwyższy zrównał z ziemią irracjonalne przepisy, które niby jawnie zabraniały gwałtu, ale tak naprawdę dopuszczały go w przypadku niepełnoletnich mężatek. Powszechnie uznany limit wieku małżeństwa to 18 lat dla kobiety i 21 lat dla mężczyzny. Ostatnie raporty indyjskiego ministerstwa zdrowia pokazują, że nawet 28 procent kobiet wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Na prowincjach wydawane są za mąż o wiele młodsze dziewczynki.

Rząd do tej pory przymykał na to oko – wprowadził mylący zapis o tym, że zgoda na seks od niepełnoletniej nie ma mocy prawnej i nie czyni aktu legalnym. Jednak prawo to nie dotyczyło młodych żon. Sędziowie uznali, że to sprzeczne z konstytucją.

– Rząd Indii nie może ignorować traumy dziewczynki, która wyszła za mąż między 15 a 18 rokiem życia, trzech ustaw chroniących dzieci i obowiązków wynikających z praw człowieka. Rząd próbował zalegalizować w ten sposób małżeństwa dziewczynek – powiedział sędzia Lokur, uzasadniając wyrok. – Nie jest mi obca twarda rzeczywistość kraju, gdzie większość dziewczynek – panien młodych nie ma nawet 15 lat. One są niewinnymi dziećmi, które nawet nie rozumieją, czym jest małżeństwo – dodał sędzia Deepak Gupta.

– Różne społeczności, zarówno hindusi, jak i indyjscy muzułmanie, przestrzegają zwyczajów wynikających z tradycji, a nie religii. Zwyczaje, jeśli stoją w sprzeczności z równością ludzi wobec prawa, powinny być zakazane – powiedziała mediom działaczka kobieca Zakia Soman. Przez ostatnie lata walczyła o zniesienie wśród indyjskich muzułmanów tzw. potrójnego talaku (zasada, że małżeństwo staje się nieważne, gdy mąż trzykrotnie wypowie do żony arabskie słowo „talak” – czyli „rozwodzę się z tobą”). Niedawno zakazał go również indyjski Sąd Najwyższy.

Rząd nie kryje rozczarowania i uważa, że małżeństwa dzieci to „tradycja regionu”. Istnieje na nie powszechne przyzwolenie i nie ma narzędzi, aby kontrolować, czy łamane są przy tym prawa człowieka – małżeństwa są zawierane po cichu w świątyniach. Wczesne wyjście za mąż z reguły wiąże się dla panny młodej z porzuceiem edukacji.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 16.10.2017 17:58

    Mam trochę odbiegające pytanie od tematu. Kto i na jakiej podstawie ustalił wiek małżeństwa? Czy dojrzałość do małżeństwa jest dla wszystkich ludzi, wszystkich ras taki sam? Czy dojrzałość mentalna ma znaczenie, czy małżeństwo zakłada osobny dom, czy mieszka w dużej rodzinie razem z rodzicami, dziadkami, czyli dojrzałymi o bardziej odpowiedzialnymi ludźmi, czy też nie? Może ktoś zna odpowiedzi? Zapraszam do argumentowania.

    Wracając do tematu, to artykuł jest bardzo niepełny i można powiedzieć zdawkowy. Wypadało by aby ktoś szerzej omówił to zagadnienie. A działaczki kobiece to chyba ogólnie powinno się traktować z duużym dystansem. W Indiach Soros też bardzo aktywnie działa.

  2. Herstoryk 17.10.2017 02:15

    Tylko dlaczego artykułowi o Indiach towarzyszy zdjęcie z Jemenu???!!!

  3. Radek 17.10.2017 05:12

    Bo facet ma turban…. i pewnie się skojarzyło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.