Seks od 15 lat, antykoncepcja od 18 lat?

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 952

Protest pod hasłem #JesieńŚredniowiecza rozpoczął się pod Sejmem o godz. 17:30; o tej godzinie według harmonogramu prac parlamentarnych miała zacząć się seria głosowań, w którą ujęty był także obywatelski projekt ustawy realnie zakazującej nie tylko edukacji seksualnej, ale nawet penalizujący rozmowy o seksie.

W czasie trwania manifestacji posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisjach. Jednak według opozycyjnych parlamentarzystów, komisje wczoraj już nie zdążyły się zebrać w tej sprawie. Można powiedzieć, że przeciwnicy tej ustawy zyskali nieco czasu by się przegrupować.

Inicjatorkami zgromadzenia były organizatorki Czarnego Protestu. „Jako polskie obywatelki i kobiety mieszkające w Polsce, […] żądamy wyrzucenia tej ustawy do kosza i rzetelnej pracy nad prawem, które będzie chronić niepełnoletnich” – można przeczytać na stronie wydarzenia na portalu „Facebook”.

Z trybuny przypominano, że projekt zakazu edukacji seksualnej przewiduje karę więzienia do pięciu lat za:

– rozmowy o bezpiecznym seksie;

– uświadamianie w zakresie antykoncepcji;

– informowanie o możliwości zarażenia HIV, HPV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową;

– rozmowy o „złym dotyku”;

– wyjaśnianie dzieciom, że masturbacja to normalna sprawa;

– przepisanie nieletniej leku, który ma zastosowanie także antykoncepcyjne;

– rozmowy o orientacji seksualnej.

Przy ul. Wiejskiej przed Sejmem zgromadziło się kilka tysięcy osób. Przemawiały organizatorki ze Strajku Kobiet i edukatorzy seksualni. W pewnej chwili do protestu dołączyła też celebrytka Anja Rubik. Z organizatorkami kontaktowała się posłanka Joanna Schering-Wielgus; to właśnie ona przekazała im informacje, iż projekt został skierowany po pierwszym czytaniu do prac w komisjach i od niej protestujący dowiedzieli się, że tej nocy żadna komisja nie zdoła już najpewniej przeprocedować tej noweli.

Prawica nie zdołała się zorganizować – nie było żadnej kontrdemonstracji, ani popierającego inicjatorów projektu zmian w prawie happeningu, nie licząc obecności Marcina Roli z przybocznym kamerzystą.

Przypomnijmy. Obecnie prawo penalizuje publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Wnioskodawcy uważają jednak, że to za mało. Ich zdaniem obecne prawo „ogranicza się wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach” – przekonują.

https://www.youtube.com/watch?v=J7kauMfytqc

Proponowany przez nich projekt zakłada, że „kto propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Projekt noweli mocno krytykuje grupa edukatorów seksualnych Ponton. W stanowisku wydanym przez tę organizację czytamy m.in.

„Proponowana zmiana, a zwłaszcza towarzysząca jej akcja lobbingowa, jednoznacznie wskazują na intencje projektodawców. Celem jest zarówno uniemożliwienie młodzieży egzekwowania prawa do rzetelnej edukacji, jak i zastraszenie osób zajmujących się edukacją seksualną i zapewnieniem opieki zdrowotnej osobom poniżej 18. roku życia. Jako Grupa Ponton mamy stały kontakt z młodymi ludźmi – mówią nam o problemach, troskach, potrzebach, a my ich słuchamy i wspieramy. Możemy zapewnić, że proponowana nowelizacja Kodeksu Karnego zadziała na szkodę najmłodszych Polek i Polaków, pozbawiając ich dostępu do rzetelnej edukacji (edukacja seksualna), opieki zdrowotnej (konsultacje ginekologiczne, dostęp do antykoncepcji czy tabletki „po”) oraz zwykłego, ludzkiego wsparcia w kwestiach seksualności, dojrzewania, rozwoju, budowania zdrowych związków”.

Aktualnie w Polsce seks mogą legalnie uprawiać osoby, które ukończyły 15 rok życia. Jeżeli nowelizacja prawa wejdzie w życie, antykoncepcja i edukacja seksualna będą legalne dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Może skończyć się to niechcianymi ciążami młodych matek w wieku 15-18 lat, których nie będą mogły usunąć z powodu przepisów antyaborcyjnych (o ile ciąża nie zagraża życiu lub zdrowiu matki, albo płód nie jest upośledzony). Czy kolejnym pomysłem PiS-u będzie podwyższenie granicy zgody seksualnej na 18 rok życia?

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Krokodylowy 17.10.2019 14:28

  Powinno być tak. W wieku 15 lat prawa wyborcze, w wieku 18 lat ślub kościelny, a w wieku lat 21 możliwość uprawiania seksu za pisemną zgodą proboszcza, oczywiście tylko dla tych, co wcześniej wzięli ślub kościelny.

 2. Dandi1981 17.10.2019 14:59

  Jezeli obcowanie z dzieckiem do 14 roku zycia to przestepstwo to edukowanie go sexualnie tez nim powino byc. Ale osoby od 15 roku w zwyz powinny byc edukowane sexualnie

 3. Krokodylowy 17.10.2019 15:23

  Edukowanie seksualne to też nauka o menstruacji, o nocnych polucjach itd. Jeszcze trochę i z programu nauczania biologii wywalą rozmnażanie ssaków, bo się źle będzie komuś kojarzyć. W latach 90 w bibliotece swojej podstawówki znajdywałem książki (bieżące wydawnictwa ówczesne) o tym jak przebiega dojrzewanie, co to menstruacja i jajeczkowanie, jak wygląda samo zbliżenie. Taka miła odmiana od papierowych świerszczyków popularnych wtedy u dzieciaków. Ale w końcu mamy postęp. Dziś dzieciaki mają na zawołanie dostęp do całego porno świata, czasem same je kręcą na snapach i innych camach, ale nie wolno ich broń boże w tych sprawach edukować. Niech podnoszą wiek inicjacji do 18 lat, a następnie skazują na poprawczak bzykającą się parę 17-latków, a ich rodziców skazują za niedopełnienie obowiązków rodzicielskich.
  A swoją drogą śmiesznie to wygląda jak posłanka Joanna Schering-Wielgus, która wyrzuca psa do schroniska argumentując to zbyt małym mieszkaniem reklamuje się jako odpowiedzialna matka bodaj trójki dzieci.

 4. Radek 17.10.2019 16:55

  Krokodylowy, pisemne zgody na seks to mają w Szwecji (takie pomysły). I to nawet w małżeństwie. Za jakiś czas pewnie będzie potrzebna pisemna zgoda “urzędu do spraw równego traktowania” czy innego socjalistycznego wymysłu. A potem jeszcze urząd będzie monitorował, czy małżeństwo uprawia seks zgodnie z wytycznymi. Wszystko w imię chorej ideologii.
  Nie powinno się uczyć seksu, żadnego wychowania seksualnego. Tak ja uważam. Powinno za to wychowywać się dzieci, gdzie również ten aspekt jest poruszany jak dzieci już mogą obserwować zmiany u siebie, czyli nie mniej niż 10 lat. Obecnie i tak dzieci jak chcą, to mają dostęp do takich materiałów filmowych o jakich istnieniu rodzice nawet nie wiedzą. Ale robić osobny przedmiot to naprawdę tylko chora ideologia mogła narzucić. Akurat ta aktywność biologiczna człowieka jest bardzo łatwa do nauczenia, chyba się nie mylę jakoś ludzkość umie się rozmnażać. Może jednak się mylę… w Europie za jakiś czas rozmnażać się będą tylko przyjezdni?

 5. Krokodylowy 17.10.2019 21:08

  Radek – czy ludzkość potrafi się rozmnażać? Czasem mam wątpliwości. Słyszałem o kilku przypadkach gdzie para starała się o dziecko i nic nie wychodziło po czym okazywało się, że uprawiali seks analny zamiast waginalnego. A dlaczego tak? Bo tak im powiedzieli w domu, lub nie powiedzieli wcale. I jestem w 100% skłonny uwierzyć, że takie pary czasem się trafią bo gdy sam jako dziecko pytałem się w swoim ultra katolsko-zaściankowym domu którędy rodzą się dzieci to na ucięcie tematu słyszałem – przez pupę. Tylko, że ja sobie już wtedy myślałem co też ta baba pieprzy. Może dlatego, że jeszcze wcześniej wpadła mi w ręce jakaś szwabska książka, której co prawda nie rozumiałem, ale za to miała bardzo dobre ilustracje i zdjęcia komórek płciowych zygot, płodów, porodów, anomalii rozwojowych i takich tam. Co prawda dziś w dobie internetu uważam to za mało prawdopodobne, że takie pary się zejdą, ale dalej nie niemożliwe. A ile jest dziewczynek, które dostają pierwszej menstruacji i nie wiedzą co się dzieje, bo nikt im tego nie wyjaśnił to głowa mała. Mają fart jak to się stanie w szkole i koleżanki pomogą.

 6. Radek 18.10.2019 05:22

  Krokodylowy. Chyba naprawdę obecnie nie ma dzieci które nie wiedzą co do czego służy. Najwyżej edukacja seksualna zaburzy im tę wiedzę. Na lekcji biologii tego uczą, jak się ma zwierzęta, to się z tym styka itd. To, że gdzieś jest jakiś wyjątek, to nie znaczy że trzeba miliony dostosować do tego wybrakowanego wyjątku. Tutaj jest sedno sprawy: obecnie większość dostosowuje się do wyjątków. Prawo przystosowane jest do patologii, mniejszości, dewiacji itd. Zawsze byli homoseksualiści i nikomu to nie przeszkadzało. Było kilka okresów w historii i nadal jest kilka krajów gdzie przeszkadza, ale raczej na świecie nie było problemu. A teraz mamy propagowanie dziwactw i nienormalności i to już u dzieci.
  Od spraw obyczajowych, kulturowych, seksualnych, uczciwości itd. jest rodzina. A jak jej nie ma, to trzeba takiemu dziecku w domu dziecka pomóc. Dzieci z domów dziecka mogą mieć próby namiastki rodziny w postaci wychowawców również mogących radzić w sprawach intymnych.

 7. Krokodylowy 18.10.2019 07:12

  Bestia – wszystko rozbija się o robienie z seksu tabu, którego nie ma u Indian, bo dla nich jest to coś normalnego, jak cała cielesność człowieka. To w naszym kręgu kulturowo-religijnym seks traktuje się jako zło i głównie narzędzie do reprodukcji. Dlatego czasem mogą się zdarzyć takie kwiatki. Od seksu jest internet i rodzice? Brawo Ty. Zwłaszcza w pierwszym punkcie. A co jeśli w punkcie drugim na pomoc rodziców liczyć nie można? Albo można liczyć aż za bardzo? Widzisz tak się składa, że ruch LGBT postulat o edukacji seksualnej po prostu zawłaszczył ze szkodą dla wszystkich. Szum i sprzeciw jest tak wielki dlatego, że to oni wycierają sobie tym gęby. Idąc dalej gdybym był bardziej podejrzliwy to bym pomyślał, że karanie za edukację seksualną to jakiś ukłon w stronę kościoła, aby dalej jego funkcjonariusze mogli czule opiekować się małymi owieczkami bez obaw, że te zareagują niewłaściwie.

 8. Foxi 18.10.2019 08:45

  Na mieście już krąży plotka, że najbardziej nabożny z nabożnych synek Beaty zapłodnił 15 łatkę z wiejskiej parafii. Dlatego znikł, bo go ponoć już wywalili z szeregów czarnej organizacji. Nawet wizyta w Watykanie nie pomogła. Czy to możliwe, że zmieniają prawo obowiązujące w całym kraju akurat pod to jedno zapłodnienie 15 latki? To by był materiał na bardzo poczytny artykuł.

 9. Krokodylowy 18.10.2019 14:35

  Bestia – Myślisz, że seks to nie tabu? W wielu katolickich domach na wsiach, zwłaszcza na wschodzie seks to temat tabu, gdzie rodzice odwlekają jak tylko mogą rozmowy “na te tematy”. Czy ja pisałem coś o gejowskiej edukacji pośród dzikich plemion? Punkt pierwszy za czytanie ze zrozumieniem. Widzisz, Ty wszędzie widzisz gejów i najwyraźniej masz z tym jakiś wewnętrzny problem, bo ja wspomniałem o nich tylko w kontekście tego, że LGBT próbuje zawłaszczyć sobie prawo do edukacji seksualnej. Punkt drugi za czytanie ze zrozumieniem.

  “PO, NOWOCZESNEJ chodzi o tępe, prymitywne społeczeństwo. Żeby te gówniarze zaciążały, a wykształceni obywatele na tych tępaków pracowali”.

  Tu już mnie rozłożyłeś na łopatki. Twierdzisz więc, że to PO i Nowoczesna chce tego aby dzieci się bezmyślnie rozmnażały i żeby na nich pracowali wykształceni? Zawsze mi się wydawało w teorii, że to właśnie ludzie lepiej wykształceni (co nie znaczy, że mądrzy) na nich głosują. Dlaczego mieliby świadomie strzelać sobie w stopę? A kto dał 500+ i dalej próbuje ugrywać elektorat benefitami? Kto doprowadził do “deformy” edukacji i uciekł do Brukseli? Kto sugerował, że przecież obowiązek nauki jest do 18 roku życia, ale po podstawówce i gimnazjum można sobie ten obowiązek załatwić poprzez przyuczenie do zawodu przez pracodawcę. Kto ma pomysły z bykowym i płacze, że wpływy ze składek ZUS coraz mniejsze i trzeba coś z tym zrobić? No jak nic dobrobyt i produkcja nowych robotników ku chwale partii i ojczyzny. Widzisz misiu kolorowy tak się składa, że pracuję w szkole i choć nie uczę to mogę osobiście wyciągnąć wniosek jak bardzo PO i Nowoczesna starały stworzyć “tępe, prymitywne społeczeństwo”, ale bohaterski PiS uratował młodzież przed trudami nadmiernej edukacji.
  Twój jad i zacietrzewienie tylko utwierdza mnie w przekonaniu o Twoich poglądach, których nawet nie można nazwać poglądami, a raczej miłością do jednej, jedynej partii. Zachęcam do poczytania “Rok 1984”. I nie chodzi mi o archiwalny kalendarz. Wyjawię Ci mały sekret, tylko uważaj bo to zdeformuje Ci wyobrażenie o świecie. PO i PiS grają do tej samej bramki. Powie Ci to każdy w środowisku medialnym. Wszelkie konflikty tworzące podziały to tylko opera mydlana dla gawiedzi. Coś jak amerykański wrestling. My jesteśmy Alien, oni są Predator. Dziel i rządź. A po wszystkim wspólna wódeczka i jakie te polaczki głupie. Pamiętaj o tym, bo widzę w Twoich wypowiedziach, że już Ci się miesza kto co zrobił. Liczy się tylko logo partii, ewentualnie to, kto zaczął paradoksalnie spełniać obietnice dla “tępego, prymitywnego społeczeństwa”. Byłem na wyborach. Jakaś babcia pytała się mnie czy na karcie do głosowania ma się podpisać, a jakiś dziadek pytał się teścia ile pół ma skreślić.
  Jestem ciekaw czy rozumiesz ideę i potrzebę edukacji seksualnej. Tu nie chodzi o różowe pogaduszki, że dwóch panów czy dwie panie mogą sobie razem żyć i wychowywać dzieci (czemu zresztą sam jestem przeciwny). Tu chodzi o to, że dziecko musi wiedzieć jak się bronić przed zachowaniem potencjalnie krzywdzącym, czasem ze strony najbliższych. Jak pokonać wewnętrzny konflikt, bo ktoś kogo kocha krzywdzi je. Jak w ogóle zgasić takie sytuacje w zarodku i reagować. W mojej rodzinie 40 lat temu był przypadek kazirodczej pedofilli. Osoba mi bliska została przy biernej postawie macochy pierwszy raz zgwałcona przez swojego ojca w wieku 14 lat. Po którymś razie rozbiła mu na łbie szpulową Arię i zagroziła, że go zabije. Musiała być przekonująca, bo się uspokoił, choć był z niego twardziel wymachujący po pijaku naładowaną spluwą przed rodziną. A był to nie byle kto, a oficer LWP, który w PRL miał chody do załatwiania mieszkań i paszportów z dnia na dzień. Sprawa trafiła na milicję ale szybko została ucięta, załatwiło się lewe zaświadczenie psychologa o konfabulacji ofiary, akta w MO zniknęły i po sprawie. Po osiągnięciu pełnoletności dziewczyna ta wyprowadziła się z domu i już nigdy tam nie wróciła. No, ale Ty pewnie dalej będziesz tu widział gejozę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.