Sejmowa uchwała o II wojnie światowej

Sejm przyjął wczoraj przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, którą składa hołd bohaterom, ofiarom, poległym żołnierzom oraz ludności cywilnej.

W przyjętej uchwale Sejm podkreśla, że do wybuchu tego konfliktu, będącego „największa i najbardziej brutalna wojna w historii ludzkości” przyczyniły się dwa reżimy. „Do jej wybuchu doprowadziły dwa reżimy totalitarne: nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki. Wyrazem ich mocarstwowych ambicji był podpisany 23 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow, na podstawie którego Europę Środkową i Wschodnią podzielono na strefy okupacyjne” – głosi uchwała.

W uchwale podkreślono też, że do eliminacji skutków II wojny światowej doszło „dopiero w momencie wycofania sił zbrojnych Związku Sowieckiego, a następnie Federacji Rosyjskiej z Europy Środkowej i Wschodniej”, a w 1945 roku, gdy „cały świat cieszył się z pokonania hitlerowskich Niemiec, koniec II wojny światowej nie przyniósł państwom Europy Środkowej i Wschodniej wolności, lecz nowe uzależnienie i komunistyczne zniewolenie”. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej – żołnierzom, członkom ugrupowań partyzanckich, uczestnikom ruchu oporu, członkom Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej” – napisano w uchwale.

Uchwała porusza także kwestie powojennych roszczeń i kwestii reparacji wojennych, mówiąc, że „mając na względzie pamięć o nich, a także dobro ich rodzin i całego państwa polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że siła nie może się opłacać agresorowi, i dlatego niezałatwione do dziś, słuszne i zgodne z zasadą sprawiedliwości, roszczenia Polski i Polaków powinny być zaspokojone”. „Jednocześnie, mając na uwadze ogrom ludzkiego cierpienia i straty materialne poniesione przez narody Europy Środkowej i Wschodniej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednoznacznie sprzeciwia się próbom zakłamywania historii i oskarżania faktycznych ofiar o spowodowanie wybuchu wojny. Rewizjonizm historyczny i manipulowanie faktami stanowią brak szacunku dla pamięci ofiar, budzą również uzasadnione obawy przed kwestionowaniem ładu międzynarodowego opartego na prawie” – napisano w dokumencie.

W uchwale przypomniano także o rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2019 roku. Przypomnijmy, Parlament Europejski 535 głosami „za” przy 66 „przeciw” uchwalił 19 września ubiegłego roku rezolucję „O znaczeniu europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy”, gdzie została zawarta ostra krytyka polityki władz ZSRR. W dokumencie znalazły się m. in. stwierdzenia, że II wojna światowa została rozpętana przez Niemcy i Związek Radziecki, które podpisały Pakt Ribbentrop-Mołotow.

W przyjętej uchwale Sejm odniósł się także do pozycji krajów bałtyckich, które poparły Polskę w historycznym sporze z Rosją po słowach Władimira Putina o polityce Polski w przededniu wybuchu II wojny światowej. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kieruje wyrazy solidarności do państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym do państw bałtyckich, tj. Estonii, Litwy oraz Łotwy, których parlamenty wielokrotnie zabierały głos w sprawie manipulowania historią” – napisano w uchwale.

Źródło: pl.SputnikNews.com