Sejm zdecydował w sprawie stanu wyjątkowego
Polski Sejm poparł wprowadzenie stanu wyjątkowego na terytoriach graniczących z Białorusią, który wcześniej wprowadził swoim dekretem prezydent Andrzej Duda, donosi „Sputnik”.
Duda ogłosił 2 września stan wyjątkowy na terenach graniczących z Białorusią w związku z sytuacją z nielegalnymi migrantami. Mimo, że dekret został opublikowany tego samego dnia i wszedł w życie, zgodnie z polską konstytucją musi być rozpatrzony przez Sejm. Sejm ma prawo większością głosów znieść stan wyjątkowy.
W poniedziałek, po trzygodzinnej debacie, 218 deputowanych, w tym członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz nacjonalistycznej i eurosceptycznej koalicji Konfederacja, opowiedziało się za wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Przeciwko głosowało 168 posłów, w tym przedstawiciele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Dwudziestu posłów wstrzymało się od głosu.
Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wyjaśnił, że stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w Podlaskiem i 68 w województwie lubelskim. Według niego, ograniczenia dotkną „w minimalnym stopniu” stałych mieszkańców tych osiedli. Na obszarach objętych stanem wyjątkowym zabronione będą wycieczki, demonstracje i inne imprezy publiczne. Według ministra, stan wyjątkowy zostanie wprowadzony w Polsce po raz pierwszy od 1990 roku.
Źródło: pl.SputnikNews.com