Sejm przyjął „ustawę kagańcową”

Opublikowano: 24.01.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1803

Tzw. ustawa kagańcowa, odrzucona w Senacie, została ponownie przyjęta przez Sejm. Teraz pozostał już tylko podpis Andrzeja Dudy. Czyli formalność.

234 głosy padły za ustawą w czwartkowy wieczór. Oznacza to, że tylko jeden z posłów PiS nie poparł projektu przygotowanego przez partię. W takiej sytuacji opozycja była praktycznie bezradna, chociaż także zagłosowała w sposób zdyscyplinowany: przeciwko ustawie wprowadzającej dyscyplinarną odpowiedzialność sędziów za „działania lub zaniechanie działania mogące utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości” zagłosowało 211 deputowanych.

Debata przed ostatecznym głosowaniem była krótka, ale burzliwa, nie bez epizodów kuriozalnych. Poseł sprawozdawca Piotr Sak zarzucił senatorom, którzy odrzucili projekt ustawy, wyciąganie błędnych wniosków. Następnie zarzucił opozycji, że chce utrzymania chaosu prawnego i wypalił: „Jesteście donosicielami i prowadzicie antypolską działalność w imię doraźnych politycznych celów”.

Gdy Sak zaczął już mówić o „zorganizowanej grupie harcowników”, nawet marszałek Witek upomniała go i nakazała trzymać się formuły sejmowego sprawozdania. Za to posłowie opozycji zakłócali jego wystąpienie okrzykami „Komuna!”.

„Mieliśmy już w Polsce zamachy stanu, ale nie było zamachu stanu robionego tylko po to, żeby chronić oszustów i aferzystów” – przemawiała z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska. Michał Wójcik, sekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiadał: „To wy zapraszacie Komisję Wenecką do Polski, to jest wasze podejście: zgięty kark i na kolanach”.

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek zarzucił PiS, że swoją „reformą” sądów łamie prawa wszystkich Polaków. Wypomniał rządzącym, że forsując swoje pomysły zignorowali wszystkie możliwe głosy prawników i instytucji międzynarodowych. „Nie słuchacie nikogo ani Komisji Europejskiej, ani Rady Europy, ani Parlamentu Europejskiego, ani OBWE, ani ekspertów, ani autorytetów. Nie słuchacie nawet swoich przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych” – mówił.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń na Twitterze był jeszcze bardziej kategoryczny. Stwierdził, że ustawą kagańcową obywatelom odebrano państwo, oddając je jednej tylko partii. Podobnie posłanka Lewicy Wanda Nowicka oceniła, że wkrótce obywatele na własnej skórze przekonają się, jakie są skutki złego prawa.

Przedstawiciele PiS w przyjaznych sobie mediach zapowiadają, że na tej ustawie się nie skończy. Poseł Krzysztof Sobolewski w TVP zapowiadał dalsze działania w sprawie sądownictwa.

W najnowszych badaniach sondażowych, wykonanych przez IBRiS pod koniec grudnia, niecałe 42 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak” lub „raczej tak” na pytanie, czy ustawa dyscyplinująca sędziów powinna zostać przegłosowana. 38,5 proc. wybrało odpowiedzi „nie” lub „raczej nie”. Blisko 20 proc. nie miało zdania. Ankietowanych zapytano również, czy w ich przekonaniu ustawa ograniczy niezawisłość sędziów. Padło niemal 42 proc. odpowiedzi „tak” i „raczej tak”, niecałe 26 proc. „nie” oraz „raczej nie” i 32,4 proc. głosów „trudno powiedzieć”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

O co chodzi w tzw., „ustawie kagańcowej”? O to, by sędziowie nie mogli krytykować uchwalania prawa przez polityków w sposób niezgodny z prawem. Sędziowie, którzy będą krytykować łamanie procedur prawnych i Konstytucji, będą karani za… podważanie praworządności. Ustawa może łamać konstytucyjne prawo do wolności słowa. Łopatologicznie: PiS zakaże zawodowym sędziom krytykowania łamania prawa przez PiS.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. LichoNiespi 24.01.2020 14:12

  Odnosnie powyzszego artykulu…sejmn przyjal ustawe kagancowom….no, to teraz panie Duda, Morawiecki, Gowin i inni z podworka krasnala …jest kaganiec kto pierwszy

 2. net 24.01.2020 20:41

  Bez podniecania się. Kruk krukowi oka nie wykole. Wysprzedano za bezcen, ukradziono w różnych aferach setki miliardów, a winni w więzieniach nie siedzą.

 3. MasaKalambura 24.01.2020 22:45

  Gdyby sędziowie nie łamali zakazu konstytucyjnego chyba zgromadzeń i agitacji politycznych dla nich, pewnie tego PiS robić by nie musiał. Sądy maja być zmienione i już. Bo taka jest wola większości.

  W warunkach wojny totalnej zmiana będzie totalna. To oczywiste. Możliwe że na gorsze. Bo wojna to gorzej i gorzej. Zawsze w dół.

  W warunkach opozycji myślącej, w tak wyrównanych proporcjach głosujących, reforma sądownictwa mogła być rzeczą prostą. Na zasadach konsensusu. O konieczności jej wprowadzenia mówiono od lat. Nawet poprzednie ekipy Sądów Najwyższych.

  A tak mamy totalne nieporozumienie. Grzeszysz Polsko. Przeciw własnej suwerenności grzeszysz.

  Aby nie sprowadzać sporu na płycizny.

  Wewnątrz Rzeczy Pospolitej toczy się filozoficzny spór linii czasu.

  Pierwej Szlachetni się objawili. Metoda Rządu Mądrości raczyła się narodzić.
  Pomyślano, geny?
  Nie, to coś więcej. To Duch?
  Nawet więcej. To Ten. Powołujący.

  Szlachetność zwykła się była objawiać seriami.
  Lecz przesadzano zwykle w folgowaniu sobie.

  I tak narodziły się podziały. Narody poszukujące Szlachetności w łańcuchach powiązań.
  Miłosierdzia po prawej.
  Litości po lewej.
  W Przód z Nadzieją i około z Wiarą.
  Intencją Wyzwolenia.

  Potem ludy niższe poczęły się przyłączać do nadziei Wyzwolenia.

  Wybito szlachtę; powstała komuna.
  Wybito komunę; nastały Korporacje.

  Nie jak mierzyć bogactwa.
  Zalani Euro.,,

  Czymże jest wolność, gdy uwiązani majątkami?
  Czym majętność Ducha jest..

 4. MasaKalambura 24.01.2020 23:50

  Analiza formalna z punktu widzenia oSądu sumienia Europy – rzeczywiście obserwujemy historią chrześcijan egzystencję wewnątrz Dwu Księgu Prawa Jednego.

  Jako interpretacji porównawczej z poziomu 12 Ewangelii Rzeczywistych i tych czterech Watykańskich.

  Pełen Osąd zawsze w Trój i Więcejksięgu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.