Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 203 posłów było „za”, 52 „przeciw”, a 189 „wstrzymało się” od głosu. Żadna z poprawek proponowanych przez opozycję nie uzyskała poparcia. Przepisy trafią teraz do prac w Senacie.

Obóz premiera Morawieckiego twierdzi, że dzięki przyjęciu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zostaną odblokowane pieniądze na KPO. Współrządząca Solidarna Polska i opozycyjna Konfederacja przewiduje, że dodatkowo zostanie umniejszona polska suwerenność i obniżona pozycja Polski w Europie.

Projekt został przyjęty z powodu tego, że większość opozycji wstrzymała się od głosu. Zyskał bowiem poparcie jedynie 198 posłów klubu PiS, Zbigniew Girzyński i Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy i posłowie niezrzeszeni Zbigniew Ajchler, Ryszard Galla i Łukasz Mejza.

Swój sprzeciw wobec nowelizacji wyrazili: 22 posłów klubu PiS (głównie z Solidarnej Polski, choć nie tylko), Kamila Gasiuk-Pihowicz i Henryka Krzywonos-Strycharska z KO, Monika Falej, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic, Wanda Nowicka, Krzysztof Śmiszek i Anna Maria Żukowska z klubu Lewica, koła Konfederacji i Polski 2050, Paweł Kukiz z Kukiz ’15, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn z PPS i Andrzej Sośnierz z Polskich Spraw.

Wśród pozostałych – 189 wstrzymało się od głosu, a 16 nie głosowało, z czego połowa to posłowie klubu PiS.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: RMF24, sejm.gov.pl
Źródło: MediaNarodowe.com