Sejm przegłosował ustawę o handlu w niedziele

Opublikowano: 25.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 616

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 marca 2018 roku – zostały przegłosowane jednak w dotychczasowym kształcie. „Solidarność” nie będzie zadowolona z takiego obrotu sprawy.

Przyjęto ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Teraz trafi do Senatu. Poparło ją 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu.

Czekają nas zmiany: od 2018 handlowa będzie pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu. W 2019 ilość ta zmaleje do jednej, a już w 2020 sklepy zamknięte będą we wszystkie niedziele (z przewidzianymi ustawowo wyjątkami – przed Boży Narodzeniem, Wielkanocą i okolicznościowymi wyprzedażami).

Były wątpliwości, czy ustawę uda się przegłosować jeszcze w tym roku, ponieważ MSZ stwierdziło, że projekt może podlegać notyfikacji w Komisji Europejskiej, jednak okazało się, że można tego uniknąć – z racji tego, że ustawa nie obejmuje sklepów internetowych.

Ale nie tylko. Nie obejmie także piekarni, cukierni i lodziarni, sklepów przy dworcach i lotniskach, stacji benzynowych, skupów żywności.

„Solidarność” kręciła nosem na dwie niedziele handlowe. Piotr Duda od początku postulował radykalne zamknięcie sklepów we wszystkie niedziele. Mówił o „fundamentalnej rysie na współpracy z PiS” w kontekście zbyt ostrożnych jego zdaniem zmian. Ostatecznie jednak do przyjętego projektu wprowadzono pewne modyfikacje, uniemożliwiające np. przerabianie stacji benzynowych na minimarkety. Być może „S” udobrucha również stopniowe „pozbywanie się” handlowych niedziel rozłożone w czasie.

Opozycja chciała odrzucenia projektu ustawy w całości. “Po co ideologiczna ustawa, która narzuca Polakom sposób spędzania wolnego czasu” – pytał poseł PO Jacek Protasiewicz. Natomiast Nowoczesna chciała, aby nazwę dokumentu zmienić na „Ustawa o ograniczeniu wzrostu gospodarczego”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. karp 25.11.2017 11:20

    Maurycy Hawranek – żebyś miał czas pójść do kościoła

  2. emigrant001 25.11.2017 14:04

    Zwolennicy 500+ mają czas cały tydzień, miesiąc, rok……..na zakupy.

  3. pigwus 25.11.2017 15:12

    Pracownicy komunikacji miejskiej, PKS i podobne, taksówkarze oraz kolejarze też powinni mieć wolne w niedzielę, po co nieodpowiedzialne społeczeństwo ma szwendać się gdzie nie trzeba. Zapomniałem o wodociągach i energetyce im też się należy wolne aby kościółek najbliższy odwiedzić, tylko co zrobić z marynarzami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.