Sejm odrzucił zmiany w Kodeksie pracy autorstwa KSS

Opublikowano: 25.09.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 423

Nie będzie nowelizacji prawa pracy, którą postulowali działacze Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Projekt zmian blisko 100 zmian w 9 ustawach, który przygotowali posłanka Zielonych Anna Grodzka i Grzegorz Ilnicki z KSS został odrzucony na 74 posiedzeniu Sejmu. Wnioskował o to klub parlamentarny PiS.

Projekt zakładał m.in. uściślenie definicji stosunku pracy i ograniczenie zatrudnienia śmieciowego, zrównanie praw osób z umowami terminowymi, z tymi na czas nieokreślony, doprecyzowanie definicji mobbingu i rozszerzenie ochrony przed dyskryminacją wobec osób pracujących na kontraktach cywilnych.

Autorzy projektu chcieli także rozszerzenie uprawnień związków zawodowych przy wypowiadaniu umów o pracę i przy zwolnieniach grupowych. Proponowali oni jednocześnie, wprowadzenie ograniczeń kadencyjności w organach związkowych oraz zmiany w funkcjonowaniu etatów związkowych. Projekt zawierał także propozycje podniesienia odszkodowań dla niesłusznie zwalnianych pracowników, nawet do rocznej pensji, wydłużenie okresu przedawnienia roszczeń, ułatwienia dla pracowników w sądach pracy oraz zniesienie karalności nieujawnienia dochodów przez osoby, które zmuszane były do pracy na czarno.

Przeciwko projektowi wypowiedzieli się Pracodawcy RP. Organizacja ta złożyła w Sejmie opinię w której napisano m.in: “Nie zgadzamy się z tezą postawioną przez autorów projektu, zakładającą, że w globalnej gospodarce konieczna jest obrona osiągnięć socjalnych. Naszym zdaniem, to właśnie z uwagi na procesy globalizacyjne należy dążyć do modernizacji prawa pracy, która pozwoli zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw.”

Prace nad projektem, pomimo wielokrotnie kierowanych zaproszeń, zbojkotowały centrale związkowe: Solidarność, OPZZ, FZZ. Nie wniosły one do Sejmu także swojej opinii na temat projektu.

Odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgodne było z intencją rządu, w którego opinii: “projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, zawarty w druku nr 1948, zawiera szereg interesujących i istotnych propozycji rozwiązań prawnych, nad którymi dyskusja powinna być kontynuowana. Niemniej jednak, ze względu na wyżej przedstawione istotne uwagi i wątpliwości, Rząd jest przeciwny dalszemu prowadzeniu prac legislacyjnych nad tym projektem.”

W dyskusji sejmowej, prezentująca projekt w imieniu klubu TR Anna Grodzka. W swoim wystąpieniu mówiła on m.in.: “Zbyt wielu polskich przedsiębiorców uważa, że pracownikom płaci się na końcu, po tym gdy osiągnie się zakładaną stopę zysku. Prowadzi to do sytuacji, w jakiej jest aktualnie Polska. (…) Nie ma na to zgody. Nie ma zgody na to, aby Polska była krajem, w którym najwięcej w całej Unii Europejskiej mamy umów o pracę na czas określony. Nie ma zgody na powszechne zatrudnienie śmieciowe. Wreszcie nie ma zgody na powrót do folwarcznych i XIX wiecznych warunków pracy.”

W imieniu klubu PO głos zabierał poseł Tomasz Szymański, którego zdaniem projekt zawierał błędy, które uniemożliwiały procedowanie nad nim. W dyskusji głos zabierały także posłanki PO Iwona Kozłowska, która skrytykowała brak wyważenia w projekcie praw pracodawców oraz Joanna Bobowska, której zdaniem dobre relacje pomiędzy pracownikami i pracodawcami należy budować nie w oparciu o przepisy prawa, ale edukację pracodawców.

Poseł Stanisław Szwed z PiS zgłosił w imieniu swojego klubu wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, który poparł krytyczne uwagi rządu na temat projektu i wyraził pogląd, że nowelizacja prawa pracy powinna być dyskutowana w Komisji Trójstronnej. Poseł Antoni Bądek z PiS krytykował ustawę, gdyż doszukał się w projekcie nowelizacji prawa pracy przykładów tzw. ideologii gender.

Zabierając głos w imieniu klubu SLD poseł Ryszard Zbrzyzny podziękował autorom ustawy za przygotowany projekt. Stwierdził jednak, że projekt zawiera postulaty zarówno pozytywne, jak i niedopuszczalne – wskazując na propozycje zmian w ustawie o związkach zawodowych i ograniczeniu liczby kadencji liderów związkowych. Zbrzyzny zadeklarował w imieniu SLD chęć prowadzeniu dyskusji wokół zgłoszonego projektu.

Ostatecznie w głosowaniu 380 posłów poparło odrzucenie projektu. Za kontynuowaniem nad nim prac opowiedziało się 32 posłów, 31 wstrzymało się od głosu, 15 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przeciwko projektowi głosowali 200 posłów PO, 128 PiS, 30 PSL, 15 SP i 7 niezależnych. Projekt poparło jedynie 28 posłów Twojego Ruchu, który zgłosił projekt ustawy do laski marszałkowskiej. Od głosu wstrzymało się 27 posłów SLD. W PiS tylko poseł Lech Kołakowski poparł projekt, podobnie za kontynuowaniem nad nim prac w komisji opowiedział się jeden poseł SLD Cezary Olejniczak. Przeciwko odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu zagłosowali także posłowie niezależni Ryszard Kalisz (wybrany z listy SLD) i Tomasz Górki (uprzednio w PiS).

Anna Grodzka i Grzegorz Ilnicki zapowiedzieli podzielenie pierwotnego tekstu projektu ustawy na kilka części i ponowne zgłoszenie go do laski marszałkowskiej. Ma to umożliwić osobne procedowanie postulowanych zmian w prawie pracy.

Z projektem nowelizacji prawa pracy można zapoznać się TUTAJ. Konferencję prasową z omówieniem projektu można zobaczyć TUTAJ.

Autor: Tomasz Wierzbicki
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bXXs 25.09.2014 18:55

    Wydaje mi się że już czas na stworzenie narodowej organizacji pracowników i oddolne dynamiczne akcje wymuszające zmiany skorumpowanego tzw prawa. Jest wiele przykładów ogromnych osiągnięć takich organizacji, np w Ameryce Południowej. Ludzie nacjonalizowali sprywatyzowane fabryki, odzyskali ziemię, wodę…bronią nasion i interesu narodowego z perspektywy narodu a nie trenerów.

  2. jestemtu 25.09.2014 22:39

    @bXXs
    Ciekawa idea, niestety tutaj każdy twierdzi że: mnie to nie dotyczy, to i tak nic nie da, no najważniejsza co mnie obchodzą inni. Jak już uda się wytrącić te “argumenty” to znajdą następne byle nic nie robić, bo piwo i tv są ważniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.