Sejm odrzucił sprzeciw Senatu dla wydłużenia kadencji władz samorządowych

Opublikowano: 08.11.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1354

Sejm opowiedział się za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu całego projektu ustawy wydłużającej o kilka miesięcy kadencję samorządów, „by uniknąć wyborczego zgrzytu jesienią przyszłego roku”. W piątkowym głosowaniu 228 posłów poparło odrzucenie uchwały izby wyższej, 218 posłów było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy przepisów autorstwa partii rządzącej kadencja samorządów, która upływa w 2023 r., zostanie przedłużona do 30 kwietnia 2024 r. Otwiera to drogę do przesunięcia w czasie wyborów samorządowych i oddzielenia ich od wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią 2023 roku.

Wybory samorządowe i krajowe w Polsce odbywały się co cztery lata, ale z roczną różnicą między nimi. Według tego modelu ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w 2019 roku, a ostatnie wybory samorządowe w 2018 roku.

Ale w 2018 roku posłowie PiS uchwalili nowelizację, która wydłużyła kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, co spowodowało, że wybory w 2023 roku pokrywają się z innymi.

Projekt ustawy trafi teraz do prezydenta.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

W wiadomości brakuje informacji, że za odrzuceniem uchwały Senatu głosowała koalicja rządząca, która projekt ustawy zmajtrowała, a przeciwko głosowała opozycja. Prezydent Duda, nazywany złośliwie „Długopisem”, na pewno ustawę grzecznie podpisze. Przecież nie zrobi czegoś wbrew interesom PiS-u, który chce odsunąć wybory samorządowe w czasie, ponieważ boi się, że przegra wybory w czasie sezonu grzewczego i kryzysu energetycznego. PiS wierzy, że do wiosny ludzie o marznięciu zimą zapomną.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.