Segregacja rasowa powróciła do Kanady

Opublikowano: 28.01.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1749

Narodowe Centrum Sztuki — przedsiębiorstwo państwowe finansowana przez rząd federalny — uczci Miesiąc Historii Czarnych przedstawieniem, na którym są mile widziani tylko „czarni goście teatralni”.

17 lutego w centrum odbywa się pierwszy w historii wieczór „Black Out” z przedstawieniem „Is God Is” w Babs Asper Theatre w Ottawie.

Zgodnie z oświadczeniem centrum, 897 miejsc będzie przeznaczone wyłącznie dla „całkowicie czarnej publiczności”. Osoby innych ras są zaproszone do obejrzenia spektaklu w dowolny inny wieczór w okresie od 9 do 18 lutego. Celem ograniczenia widowni do osób o wybranym pochodzeniu rasowym jest „umożliwienie rozmowy i uczestnictwa odczuwalnego w całym teatrze” – wyjaśniło centrum.

Uczestnicy będą identyfikować się rasowo samodzielnie na podstawie systemu honorowego. Rasa nie będzie sprawdzana. Nie wiadomo co w przypadku par lub rodzin mieszanych.

Sztuka, o której mowa, „Is God Is”, jest dziełem amerykańskiego dramatopisarza Aleshei Harrisa i opowiada o dwóch siostrach, które podróżują na południe Ameryki w celu zabicia ich agresywnego ojca.

Black Out Nights są już wystawiane przez firmę Theatre Passe Muraille z siedzibą w Toronto, a ich strona internetowa zawiera szczegółowe informacje o tym, co się stanie, jeśli widzowie nie-czarni przybędą na przedstawienie. „Jeśli ktoś zidentyfikuje się jako osoba nie-czarna i zażąda wejścia, członek naszego personelu będzie obecny, aby porozmawiać z tą osobą” – czytamy.

Ottawa ma również uczcić Miesiąc Czarnej Historii, przyznając kolejne wyróżnienia Violi Desmond, kobiecie z Halifax, która pojawiła się na 10-dolarowym banknocie za protest przeciwko segregacji rasowej w teatrze w 1946 roku.

Nie ma innych kanadyjskich grup etnicznych, dla których Narodowe Centrum Sztuki planuje jeszcze specjalne występy, chociaż niedawno ujawniono nowy system cen biletów dla samoidentyfikujących się rdzennych mieszkańców.

Jednak Narodowe Centrum Sztuki nie jest jedyną kanadyjską instytucją, która przyjęła zasadę, aby niektóre miejsca publiczne były otwarte tylko dla osób określonych ras lub innych wyznaczników tożsamości. Uniwersytet Guelph niedawno ogłosił specjalne godziny pływania tylko dla osób LGBTQ2IA+.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 29.01.2023 07:19

    2hedy

  2. replikant3d 29.01.2023 10:52

    No cóż…to państwo już ,,gna,, ku przepaści…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.