Ścieki w polityce, polityka w ściekach

Opublikowano: 31.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1467

Kolejna awaria warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” stał się problemem nie tylko dla stolicy i największej polskiej rzeki, ale też poręcznym instrumentem do uprawiania polityki.

https://www.youtube.com/watch?v=WVIJWDvRCqg

Równo rok temu awaria otwieranej z pompą oczyszczalni ścieków „Czajka” silnie zaszkodziła Wiśle – w ciągu sekundy do wody trafiało 3 tysiące litrów nieczystości (obecnie 8 tysięcy). Walkę z awaria przejął na swoje barki rząd i w ciągu miesiąca sytuacje tymczasowo opanowano. Obecnie sytuacja się powtórzyła. Wczoraj ponownie kolektor został uszkodzony i ścieki są zrzucane bezpośrednio do Wisły.

PiS natychmiast wykorzystał okazję do oskarżeń pod adresem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury, ponieważ winnym tej sytuacji jest właśnie Trzaskowski, który jakoby miał nie zastosować się do wskazówek kilku instytucji państwowych, m.in. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Wód Polskich, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wtóruje mu wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

„Prezydent Warszawy R. Trzaskowski jest bezradny. Ignorowano służby i utrudniano czynności. Tym razem muszą zostać wyciągnięte konsekwencje”.

Trzaskowski oczywiście zaprzecza. Powołał sztab kryzysowy i oznajmił, że traktuje sprawę absolutnie priorytetowo. Dopuścił możliwość, że trzeba będzie powtórzyć zeszłoroczny wariant alternatywnego przesytu ścieków – zeszłoroczna kosztowała 40 milionów złotych. Wskazał na błędy w projektowaniu i wykonawcze z 2005 roku czyli z okresu, kiedy Warszawą rządził Lech Kaczyński.

Greenpeace było wyjątkowo ostre w oskarżaniu Trzaskowskiego: „Złe wieści z Warszawy! Kolejna w ostatnich miesiącach awaria Czajki jest dowodem na nieudolność władz Warszawy”.

W sukurs prezydentowi Warszawy pospieszyła czym prędzej partia Zieloni, która podczas ostatnich wyborów popierała jego kandydaturę: „Cieszy nas szybka reakcja prezydenta Warszawy oraz fakt powołania sztabu kryzysowego i nadania awarii najwyższego priorytetu. (…) Wierzymy, że warszawski ratusz wraz z odpowiedzialnymi służbami dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej usunąć awarię i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni ‚Czajka” (…) „awaria nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla ludzi, jednak tak duża ilość ścieków odprowadzanych do Wisły jest zagrożeniem dla jej ekosystemu”.

Polityczna instrumentalizacja poważnego zagrożenia ekologicznego świadczy o tym, że polska klasa polityczna nie dorosła do skutecznego stawienia czoła niebezpieczeństwu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Dandi1981 31.08.2020 14:51

  Moj komentarz zniknal to pisze jeszcze raz pan trzaskowski tak jak lisek tusk sa slugusami niemcow a dla nich polska jest tym samym co dla hitlera. Wiec trzeba ja wyniszczyc na kazdej plaszczyznie. Wiec nie ma co sie dziwic sytuacji to nie jest ich nieporadnosc to jest realizacja niemieckiej doktryny wyniszczania polski.
  Wolne media wspieraja konfederacje a ta opowiada sie za rosja i mowi ze bialorus do ruskich nalezy i nie ma co sie mieszac w ich sprawy. A Korwin do moskwy na szkolenia jezdzil tak jak i samoobrona byla kupiona przez ruskich jak i SLD i chyba nowoczesna.
  Boze widzisz a nie grzmisz , zaborcy w bialych rekawiczkach kraj rozkradaja

 2. ARTUR 31.08.2020 23:23

  To jest całkowita porażka , dobrze że nie ma wojny czy bombardowań obcych państw jak w Syrii bo nic by nie działało . Krajem rządzą niedołęgi bez żadnego wykształcenia czy myślenia analitycznego , większość nadaje się jedynie do kamieniołomów bo nie potrafią załatwić prostej sprawy a co dopiero dopilnować czegokolwiek co powinno działać .

 3. kozik 01.09.2020 00:51

  Proszę mnie poprawić – jeśli się mylę – ale przetarg i koncepcja oczyszczania ścieków w Czajce powstały w 2006, czyli już po odejściu Lecha Kaczyńskiego z urzędu prezydenta stolicy.

  P.S. Tutaj jak ulał pasuje myśl Jacque Fresco: to nie politycy rozwiązują problemy, tylko inżynierzy.

 4. MasaKalambura 01.09.2020 06:39

  Typowe w Polsce, zamiast założyć zwiększanie ilości ścieków w czasie, przyjęto obecną (w 2005) i pewnie nieco zaniżoną ilość, aby zmniejszyć koszty. To samo jest z autostradami. Pewnie po to, aby było na łapówki.

 5. Anewryzm 01.09.2020 08:14

  @kozik nie budowa a modernizacji, ale Zostawmy Czajkę. W 2005 zapadła decyzja o nie budowaniu drugiej oczyszczalni ścieków (mimo że plan zagospodarowania przestrzennego posiada specjalne miejsce właśnie na oczyszczalnie po tamtej stronie Wisły.) chcieli wydać jak najmniej to teraz muszą płacić. Przypomnę że wtedy rządził właśnie Lech Kaczyński. I przez taką głupia decyzję do dziś nie mogą sobie poradzić ze skutkami.

 6. Admin WM 01.09.2020 08:31

  @Dandi1981
  Nie usuwałem Ci komentarza. Jeśli używasz FireFoxa 80 – po dodaniu komentarza ręcznie odśwież stronę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.