Saudyjski serial ociepla wizerunek Żydów

Opublikowano: 28.04.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 407

Telewizja należąca do Arabii Saudyjskiej rozpoczęła emisję serialu dotyczącego relacji arabsko-żydowskich w Zatoce Perskiej. Zdaniem krytyków tej produkcji, przedstawia ona Żydów z Zatoki Perskiej jako ofiary arabskiej polityki po zakończeniu II wojny światowej, co ma być elementem trwającego od dłuższego czasu zbliżenia Saudyjczyków z Izraelczykami.

Serial „Matka Aarona” zaczął być emitowany w saudyjskiej stacji MBC, czyli należącego do Arabii Saudyjskiej kanału telewizyjnego skierowanego do odbiorców z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Główną bohaterką produkcji jest Żydówka pochodzenia tureckiego, która w latach 40. XX wieku mieszka na terenie współczesnego Kuwejtu, natomiast później osiedla się na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Krytycy produkcji zrealizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez egipskiego reżysera wyrazili oburzenie jej fabułą. Uważają oni, że serial przedstawia Żydów z Zatoki Perskiej jako ofiary polityki prowadzonej przez Arabów. Część z nich wolałaby zobaczyć przykłady bohaterskich arabskich kobiet, które ich zdaniem powinny być pokazywane w święty dla muzułmanów miesiąc Ramadan.

Serial zrealizowany przez MBC wywołał więc spore oburzenie w Zatoce Perskiej, ale również w całym świecie arabskim. Palestyński ruch oporu Hamas uznał jego fabułę za „polityczną i kulturową próbę rozpowszechniania syjonistycznego projektu wśród społeczeństw Zatoki Perskiej”. Główna bohaterka „Matki Aarona” ma więc przypominać byłą izraelską premier Goldę Meir, należącą do twórców izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów.

Kilkanaście palestyńskich grup wystosowało zresztą list do saudyjskiej stacji, aby zaprzestała ona emisji swojej produkcji. Jej wprowadzenie do ramówki na czas Ramadanu uznano zresztą za kolejny element normalizacji stosunków pomiędzy Arabią Saudyjską a Izraelem. Niedawno u saudyjskiego króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda gościł jeden z czołowych izraelskich rabinów, natomiast od dłuższego czasu mówi się o cichej współpracy służb obu krajów.

Na podstawie: JPost.com, en.Abna24.com, Nthnews.net
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.