Saudyjski oficer zabił żołnierzy w amerykańskiej bazie

Opublikowano: 09.12.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1473

Trzy osoby zostały zabite a dziewięć ranionych przez Mohammeda Alshamraniego, saudyjskiego podporucznika, odbywającego szkolenie lotnicze w na Florydzie. Pencasola jest bazą, w której odbywają się szkolenia pilotów różnych amerykańskich formacji, przebywa też w niej ponad 200 pilotów z innych krajów, w tym kilkunastu z Arabii Saudyjskiej. Saudyjscy piloci pochodzą z elitarnych rodzi z Arabii Saudyjskiej i podobno są wszechstronnie sprawdzani przed przyjęciem na szkolenie.

Mohammed Alshamrani w piątek rano otworzył ogień w budynku, w którym miały odbywać się wykłady, zabił m.in. 19-letniego amerykańskiego muzułmanina Mohammeda Haithama, który po skończeniu liceum wstąpił do marynarki i chciał zostać pilotem. Podobno zginął próbując powstrzymać terrorystę. Inny z postrzelonych, 23-letni absolwent Navy Academy Joshua Kaleb Watson, pomimo kilku ran, z których potem zmarł, wydostał się z budynku i powiedział wezwanym policjantom, gdzie znajduje się zamachowiec. Terrorysta został zabity przez policjantów, z których dwóch odniosło rany.

Parę dni przed dokonaniem zamachu terrorysta zaprosił swoich saudyjskich kolegów na kolację, na której pokazywał filmy z zamachów podobnych do tego, jaki w kilka dni potem przeprowadził. Dwa dni przed zamachem umieścił na Twitterze wpisy atakujące Amerykę za jej poparcie dla Izraela i obecność na Bliskim Wschodzi i cytował Osamę bin Ladena. Najprawdopodobniej nie był jednak członkiem żadnej grupy terrorystycznej, żadna też nie wzięła za zamach odpowiedzialności.

Nie jest jasne, czy saudyjscy koledzy terrorysty wiedzieli o przygotowywanym zamachu, ale prawdopodobnie tak. Sześciu zostało zatrzymanych i są przesłuchiwani przez FBI. W momencie ataku jeden z nich filmował budynek stojąc na zewnątrz a dwóch z zaparkowanego obok samochodu.

Król Arabii Saudyjskiej potępił zamachowca i obiecał pomoc w dochodzeniu i dla rodzin ofiar, a prezydent Trump stara się chronić saudyjskiego sojusznika. Nie nazwał ataku zamachem terrorystycznym i oświadczył, że zamachowiec był wyjątkiem w saudyjskim społeczeństwie, które kocha Amerykanów. Jednak zamach dodatkowo skomplikuje wsparcie Trumpa dla Arabii Saudyjskiej, które ucierpiały na zamordowaniu w październiku 2018 roku saudyjskiego dysydenta w konsulacie tego kraju w Turcji; o zlecenie morderstwa obwiniany jest saudyjski następca tronu.

Autorstwo: GL
Na podstawie: Reuters.com, Tvnz.co.nz
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.