Saudyjscy książęta i ministrowie w więzieniu

Opublikowano: 06.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 243

11 książąt, czterech ministrów i dziesiątki byłych członków rządu zostało aresztowanych w ciągu minionych 24 godzin w Arabii Saudyjskiej pod zarzutem korupcji. Bezprecedensowa w historii królestwa czystka polityczna jest dziełem następcy tronu, 32-letniego Mohammeda ben Salmana, syna 81-letniego króla Salmana, który jednym ruchem chce skonsolidować swą władzę.

Masowym aresztowaniom towarzyszą znaczące zmiany na szczytach władzy. Długoletni następca tronu i konkurent królewskiego syna książę Metab ben Abdallah został nagle pozbawiony stanowiska dowódcy potężnej Straży Narodowej. Podobnie książę Abdallah al-Sultan, szef Marynarki Wojennej i minister gospodarki Adel Fakih stracili swoje posady.

Według saudyjskiej telewizji Al-Arabija, oficjalnym powodem niebywałych zmian i czystki jest śledztwo w sprawie morderczej powodzi w Dżeddzie w 2009 r.. Nie ma jednak wątpliwości, że wydarzenia ostatniej doby mają raczej związek z szokującym przemówieniem następcy tronu (nazywanym w Arabii krótko MBS) wygłoszonym 24 października w Rijadzie: „Nie będziemy marnować następnych 30 lat naszego życia na dostosowywanie się do ekstremistycznych ideologii – zniszczymy je teraz!”. Chodzi oczywiście o główny przedmiot saudyjskiego eksportu, oprócz ropy: wahhabizm, który wraz z saudyjskimi pieniędzmi aktywnie wspiera terroryzm w wielu krajach.

„Królestwo otwiera nową erę – polityki jawności, jasności i odpowiedzialności” – zadeklarował dziś bardzo bliski MBS minister finansów Mohammed al-Dżadaan, zgodnie z zapowiedzią swego mentora, który mówił w Rijadzie o Arabii „nowoczesnej, otwartej i tolerancyjnej”.

Na razie najbardziej spektakularnym posunięciem MBS było zezwolenie kobietom na kierowanie samochodami, jak też inna, mniej głośna wrześniowa czystka w środowiskach religijnych i intelektualnych. Aresztowano wówczas wielu dysydentów krytykujących politykę zagraniczną MBS, jak bojkot Kataru, wojnę w Jemenie, czy też prywatyzację przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie subwencji socjalnych państwa.

Od dzisiaj MBS niepodzielnie włada najważniejszymi dziedzinami królestwa – wojskiem i gospodarką. Zdaniem zagranicznych dyplomatów, obecny następca tronu może rządzić nawet pół wieku, zważywszy, że ze zdrowiem króla Salmana jest coraz gorzej.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o