Saudyjczycy nie zamierzają przyjmować amerykańskich wartości

Opublikowano: 18.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1101

Przy okazji szczytu państw arabskich amerykański prezydent Joe Biden miał podnieść kwestię zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego, zabitego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji. W odpowiedzi saudyjskie władze stwierdziły, że Stany Zjednoczone nie powinny oczekiwać przyjęcia przez królestwo ich wartości.

Kwestia morderstwa Chaszukdżiego w październiku 2018 roku była podnoszona przez Bidena od początku prezydentury, dlatego obecne relacje Ameryki i Arabii Saudyjskiej są bardzo chłodne. Zdaniem strony amerykańskiej za zabicie dziennikarza odpowiada bowiem książę koronny Muhammad bin Salman, faktycznie sprawujący obecnie władzę w królestwie.

Gospodarz Białego Domu w trakcie swojej wizyty na Bliskim Wschodzie ponownie poruszył temat zabicia opozycyjnego dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule. Co więcej, Biden miał wprost wskazać Salmana jako osobę winną śmierci Chaszukdżiego.

Po wizycie amerykańskiego prezydenta do całej sprawy odniósł się saudyjski minister spraw zagranicznych, Fajsal bin Farhan al-Saud. Poinformował on, że bin Salman rzeczywiście rozmawiał na ten temat z Bidenem i nazwał morderstwo „nieszczęsnym i odrażającym”. Samo królestwo miało zaś podejść do sprawy poważnie i skazało osoby winne zabicia dziennikarza.

Szef saudyjskiej dyplomacji zarzucił jednocześnie Stanom Zjednoczonym, że także w ich przypadku zdarzają się błędy, które także są później naprawiane. Wskazał w tym kontekście na torturowanie Irakijczyków w więzieniu Abu Ghraib czy na ubiegłoroczny atak amerykańskiego drona na cywilów w Afganistanie.

Al-Saud mówił również o dyskusji Bidena z bin Salmanem o wartościach. Arabia Saudyjska ma być więc przywiązana do idei praw człowieka, bo są one zgodne z islamem i arabskim dziedzictwem. USA nie mogą jednak oczekiwać, że zrezygnuje ona ze swojego systemu wartości i przyjmie amerykańskie zasady.

Na podstawie: ArabNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.