Saudyjczycy grożą rezygnacją z petrodolara

Opublikowano: 06.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2679

Arabia Saudyjska zagroziła, iż zrezygnuje z rozliczeń w dolarze przy sprzedaży ropy, jeśli Waszyngton przyjmie projekt ustawy pozwalający składać pozwy antymonopolowe do amerykańskich sądów przeciwko państwom OPEC – podaje agencja Reutera, powołując się na źródła.

Projekt ustawy, znany jako No Oil Producing and Exporting Cartels Act (NOPEC), jest przedmiotem sporów w kongresie USA. Jego przyjęcie pozwoli procesować się w amerykańskich sądach z państwami kartelu za zmowę cenową. Eksperci ostrzegają, że przyjęcie ustawy może doprowadzić do nieprzewidywalnych następstw na rynku ropy.

„Źródła przekazały, że taki wariant omawiany był w ostatnich miesiącach przez wysokich rangą urzędników królestwa” – tak pisze agencja o możliwej rezygnacji Arabii Saudyjskiej z rozliczeń w dolarze.

Dwa źródła dodały też, że plan omawiany był z członkami OPEC. Rijad poinformował o takich planach urzędników resortu energetycznego USA.

Rezygnacja z petrodolara zachwieje statusem amerykańskiej waluty jako podstawowej waluty rezerwowej, zmniejszy wpływ Waszyngtonu na handel światowy i osłabił zdolność USA do stosowania sankcji przeciwko innym krajom – zauważa agencja. Arabia Saudyjska raczej się na to nie zdecyduje, bo szanse na przyjęcie projektu ustawy NOPEC są niewielkie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. BrutulloF1 07.04.2019 01:39

    Zanim przejdą na Euro czy juana >USA musi na biegu wymyślić jakąś historyjkę, która da pretekst do nalotów na wahhabicki Bantustan.

  2. Hassasin 07.04.2019 06:56

    No i teraz w Arabii Saudyjskiej zazna demokracji i równouprawnienia kobiet. Jasne jak Słońce dlaczego USA pozwalało na taki wahabicki syf. Taki zawór bezpeczeństwa dla dolara, brak demokracji w Arabii.

  3. Fenix 07.04.2019 08:04

    Ja uważam że wartość bogactw naturalnych Ziemi, powinna być oparta na średniej wartości wszystkich walut na świecie. Korzystnej wymiany tych bogactw, współpracy ludzi dla dobra ludzi. To pomoże biednym dogonić bogatych,tak mają szanse się rozwinąć. Niepohamowaną chciwość ukróci, rozwój świadomości ludzi .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.