Satyryczny konkurs nt. islamu zamknięty po groźbach śmierci

Opublikowano: 01.09.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 928

Wolność słowa już dawno jest tylko popularnym, nic nie znaczącym sloganem w Europie. Holenderski polityk Geert Wilders, lider drugiej najpopularniejszej partii politycznej przygotował konkurs na najlepszą karykaturę proroka Mahometa. Zakazana przez Islam sztuka wywołała poruszenie w opinii publicznej w Pakistanie. Obywatele domagają się od rządu Holandii zamknięcia konkursu.

Tysiące muzułmanów w Pakistanie wyszło na ulice. Protestują przeciwko konkursowi Geerta Wildersa, polegającym na narysowaniu karykatury świętego w Islamie proroka Mahometa. Organizująca protest proislamska partia TLP wymaga od rządu Holandii zablokowania konkursu, grożąc zerwaniem stosunków dyplomatycznych.

Premier Holandii otwarcie bronił jednak prawa do wolności ekspresji Wildersa, choć przyznał też, że uznał je za niesmaczne i pozbawione szacunku. Do tej pory zgłoszono ponad 200 ilustracji.

Niestety, oprócz pokojowego protestu nie brakowało też bardziej niebezpiecznych aktów. Geert Wilders spotkał się z wieloma groźbami śmierci w internecie, czy nawoływaniami do linczu. Jeden z założycieli TLP, Khadim Rizvi, otwarcie wzywał do dżihadu przeciw “zgniłemu Zachodowi”, a także obiecywał, że przeprowadziłby “nuklearny atak przeciw Holandii”, gdyby mógł.

Ponadto partia planuje zmusić ONZ do utworzenia praw przeciw bluźnierstwu o podobnej wadze, co prawa przeciw zaprzeczaniu Holokaustu w Europie. Holenderski polityk postanowił zamknąć konkurs, by nie prowokować niebezpiecznych ludzi do zemsty na obywatelach Holandii.

Trudno zaprzeczyć sile i zorganizowaniu islamskich obywateli. Groźbami terroru starali się zmusić inne państwo do cenzury i bez wątpienia udałoby im się to, gdyby Wilders nie zrezygnował wcześniej. W dodatku protest dotyczył ledwie konkursu satyrycznego. Te same grupy mogą zebrać jeszcze więcej poparcia w przypadku ważniejszej dla nich kwestii – np. wprowadzeniu prawa szariatu. Czy Zachód naprawdę chce być tak słaby i służalczy wobec wrogiej mu siły?

Autorstwo: DoritosNachoCheese
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. rumcajs 01.09.2018 11:02

  W Polsce terroryzują fanatycy KK..
  Na razie nie groźbami śmierci, a procesami “za obrazę uczuć religijnych”, ale do czasu zapewne..
  Co zaś Holandii, i “zachodu”, to opisywana kwestia wyglada na podobną do takiego stanu rzeczy, że zapraszamy sąsiada na “impreze” i na tejże robimy konkurs satyryczny na jego temat, i dziwimy się, że się obraża…

 2. Aida 01.09.2018 11:44

  A Ty tylko czekasz kiedy zaczną zabijać, żebyś mógł powiedzieć “a nie mówiłem”…

 3. blackeyed 01.09.2018 14:43

  Rumcajs.
  W Polsce terroryzują faszyści z antify, nigdy więcej, otwartego dialogu i inne lewaczki.

 4. Leszek Puszczyk 01.09.2018 19:57

  A wyobrażacie sobie konkurs na karykaturę Jezusa albo Maryi ? Bez przesady ja rozumiem pośmiać się z księży i ich przywar – to jest nawet wskazane ale są pewne rzeczy które dla każdego cywilizowanego człowieka powinny podlegać szczególnej ochronie. Dla wierzących w każdej religii wizerunek ich Boga to świętość i trzeba być albo nierozgarniętym neandertalczykiem albo cynicznym łotrem żeby tego nie uszanować.

 5. MasaKalambura 02.09.2018 09:51

  Tu akurat nie Boga a Proroka.

  Typowa akcja pod publiczkę. Wiadomo z góry, ze będzie negatywna reakcja tłumów. Ale dawno żadnego zamachu nie było, trzeba coś zadziałać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.