Satyra BBC ośmieszająca ISIL
Odkąd doszło do ataku islamistów na redakcję rzekomo satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”, na całym świecie, głównie w Europie, zaczęto zastanawiać się z jakich tematów właściwie wolno się naśmiewać i jakie są granice wolności słowa. Wtedy jakoś nikomu nie przeszkadzało wyśmiewanie największych światowych religii, w tym islamu. Tymczasem dziś, część mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że tzw. Państwo Islamskie nie jest raczej odpowiednim tematem do żartów.
Telewizja BBC wyemitowała niemal dwuminutowy filmik, opracowany przez satyryków, który stylizowany jest na zwiastun nowego programu telewizyjnego. Jest to swoista parodia serii: „The Real Housewives”, w których kobiety przedstawiają widzom i komentują swoje życie. Tymczasem parodia: „The Real Housewives of ISIS”, jak nazwa wskazuje, przedstawia kobiety, które dobrowolnie postanowiły zostać żonami dżihadystów.
Podobnie jak w oryginalnej produkcji, bohaterki satyry mają życie i problemy „typowe” dla kobiet, żyjących w Państwie Islamskim – nie wiedzą w co się ubrać na egzekucję i chwalą się kamizelkami wyposażonymi w materiały wybuchowe. Inna cieszy się z nowego prezentu od swojego męża – łańcucha, który jest na tyle długi, że pozwala jej niemal wyjść z mieszkania.
Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem, że krótka komedia o ISIL jest śmieszna. Część muzułmańskich komentatorów twierdzi, że żona bojownika ISIL żyje przede wszystkim w strachu, jest bita, poniżana i gwałcona, a filmik wyemitowany przez BBC jest raczej kiepskim żartem. Użytkowniczka „Twittera” napisała, że muzułmańskie kobiety i tak nazywane są „dziwkami ISIL”, choć nie mają nic wspólnego z tą organizacją.
Dla niektórych osób, satyra ma charakter wręcz rasistowski. W obecnych czasach, żartowanie z islamu może być bardzo niebezpieczne. Choć filmik, wyemitowany w telewizji BBC nie jest tak ostry, jak publikacje tygodnika „Charlie Hebdo”, należy brać pod uwagę to, że najbardziej zradykalizowane jednostki zawsze mogą próbować się zemścić – zwłaszcza zwolennicy ISIL, których w Wielkiej Brytanii jest przecież sporo.
Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl