Sarkofag nad elektrownią w Czarnobylu grozi zawaleniem

Opublikowano: 11.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 993

Sarkofag, który znajduje się nad elektrownią atomową w Czarnobylu, może niebawem się zawalić. W 1986 r., po jednej z największych w historii katastrof atomowych, władze radzieckie zbudowały tymczasową ochronę nad budynkiem reaktora nr 4. Betonowa konstrukcja miała na celu ograniczenie emisji radioaktywnych cząstek.

Obecnie istnieje wysokie ryzyko zawalenia się konstrukcji. Prowizoryczny betonowy sarkofag znajduje się pod nową, stalową i bezpieczną konstrukcją o nazwie New Safe Confinement, jednak możliwość zawalenia niższego poziomu wciąż może spowodować poważny wzrost radioaktywności wokół elektrowni.

Nadbudowa ma 275 metrów szerokości, 108 metrów wysokości i waży 36 tys. ton. Stalowa konstrukcja została zainstalowana w listopadzie 2016 r., zapewniając dodatkową ochronę elektrowni. Większość prac przy New Safe Confinement odbywała się przy użyciu zdalnie sterowanych dźwigów. W ten sposób pracownicy odkryli, że stary sarkofag może się zawalić co grozi uwolnieniem skażenia radioaktywnego.

Firma zarządzająca terenem, na którym znajdują się ruiny elektrowni szacują ryzyko zawalenia jako “bardzo wysokie”. W związku z tym, aby zapobiec kolejnej katastrofie, postanowiono rozebrać betonową konstrukcję. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, zgodnie z założeniami pierwszy sarkofag zostanie rozebrany do 2023 roku.

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu była jedną z najtragiczniejszych katastrof tego typu w historii. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że całkowita radioaktywność z Czarnobyla była 200 razy większa, niż suma wybuchów atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

Szacuje się, że katastrofa kosztowała w sumie około 235 miliardów dolarów, a nowy sarkofag pochłonął ponad 2,3 miliarda dolarów. Całkowity koszt ekonomiczny jest jednak trudny do oszacowania.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.