Sankcje USA wobec rosyjskich szczepionek

Opublikowano: 05.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 469

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych umieścił na czarnej liście rosyjski instytut badawczy, który pomógł stworzyć pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko Covid-19. Rosja wygrała wyścig o opracowanie pierwszej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Stany Zjednoczone odpowiedziały sankcjami nałożonymi na rosyjski ośrodek badawczy zaangażowany w jego utworzenie.

Rząd USA umieścił na czarnej liście kilka rosyjskich instytutów naukowych, w tym 48 Centralny Instytut Badawczy Ministerstwa Obrony Rosji, który współpracował z innymi cywilnymi ośrodkami medycznymi w celu opracowania i przetestowania pierwszej na świecie szczepionki przeciwko Covid-19. W samym środku globalnej pandemii koronawirusa i historycznego kryzysu gospodarczego, Waszyngton niemal codziennie zaostrza swoją globalną kampanię wojny gospodarczej, nakładając sankcje na kolejnych zagranicznych adwersarzy oraz ogłaszając nowe środki karne. Ponad jedna czwarta ludzi na Ziemi żyje w krajach dotkniętych sankcjami USA.

W kwietniu rosyjska firma wysłała respiratory do Stanów Zjednoczonych w ramach pomocy humanitarnej, aby pomóc przeładowanym szpitalom w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Jak później ujawniono, ta rosyjska firma była objęta sankcjami USA od 2014 roku.

Państwowe badania nad szczepionką Covid-19 w Rosji, Chinach i na Kubie pokonały amerykańskie „partnerstwo publiczno-prywatne”.

Rosyjski rząd ogłosił w sierpniu tego roku, że zarejestrował pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko Covid-19, nazwaną Sputnik V. Szczepionka ta została opracowany przez Gamaleya Research Institute of Epidemiology and Microbiology rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia. Ten ośrodek naukowy stworzył szczepionkę we wspólnym projekcie badawczym z 48 Centralnym Instytutem Badawczym Ministerstwa Obrony Rosji. 27 sierpnia Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na wspomniany 48 Centralny Instytut Badawczy Rosji, umieszczając organ naukowy na czarnej liście.

Podczas gdy Rosja przyjęła narodowe podejście do stworzenia szczepionki na koronawirusa, administracja Trumpa ogłosiła w maju „partnerstwo publiczno-prywatne”. W ramach programu, zwanego „Operacją Warp Speed”, rząd Stanów Zjednoczonych przekazał miliardy dolarów podatników firmom Wielkiej Farmacji.

Administracja Trumpa przyznała ogromne kontrakty prywatnym korporacjom, takim jak Novavax, Pfizer i Moderna, co więcej, Trump podobno oferował „duże sumy pieniędzy” za wyłączne prawa do szczepionki opracowywanej przez niemiecką firmę, aby można było ją sprzedać z zyskiem.

Ale partnerstwo publiczno-prywatne Stanów Zjednoczonych nie było w stanie opracować szczepionki, zanim zrobiły to zagraniczne kraje z rządowymi wysiłkami badawczymi. Oprócz Rosji, jeszcze chińska firma państwowa twierdzi, że jej szczepionka będzie gotowa do końca 2020 roku, podczas gdy Kuba prowadzi badania kliniczne własnej szczepionki.
Amerykańskie czarne listy rosyjskich instytutów badawczych.

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosiło 27 sierpnia w federalnym rejestrze rządu USA serię nowych sankcji nałożonych na rosyjskie ośrodki badawcze. Waszyngton oskarżył instytuty z czarnej listy o powiązanie z rosyjskimi programami broni chemicznej i biologicznej. Kreml temu zaprzeczył, nazywając oskarżenie „absolutnym nonsensem”.

Rzecznik rosyjskiego rządu nazwał tę decyzję „sankcyjnym teatrem absurdu”. W komunikacie prasowym Kremla skrytykowano Waszyngton za to, że nie jest w stanie „żyć bez sankcji i bez deklarowania komukolwiek ograniczeń każdego dnia”. „Biorąc pod uwagę badania naukowe jednego z instytutów [który zajmuje się opracowywaniem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa], nie możemy wykluczyć, że jest to kolejny przykład nieujawnionej i szalejącej niekonkurencyjnej walki” – powiedział rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow.

Medialne ramię rządu USA Radio Wolna Europa / Radio Liberty (RFE/RL), oskarżyła rosyjskie ośrodki badawcze o opracowanie broni chemicznej i biologicznej. W tym samym czasie RFE/RL przyznało, że „te wybrane placówki, które za cel obrał sobie Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, obejmują jedną placówkę Ministerstwa Obrony Rosji, która jest zaangażowana w rosyjskie próby opracowania pierwszej na świecie szczepionki przeciwko COVID-19”.

RFE/RL wyjaśnił: „Formalnie posunięcie to nakłada nowe ograniczenia licencyjne na firmy amerykańskie, które chcą robić interesy z firmami znajdującymi się na czarnej liście w Rosji lub gdzie indziej”. Władze USA umieściły na czarnej liście trzy rosyjskie wojskowe i cywilne obiekty naukowe, powołując się na ich rzekomy udział w badaniach nad bronią chemiczną i biologiczną.

Rosyjskie media państwowe zauważyły, że oprócz wykorzystania do prowadzenia badań klinicznych nad szczepionką Covid-19, niedawno umieszczony na czarnej liście 48. Centralny Instytut Badawczy Ministerstwa Obrony, jest „miejscem, w którym szczepionki przeciwko wirusowi ebola i Bliskowschodniemu Zespołowi Oddechowemu (MERS), a także uniwersalna szczepionka przeciw grypie została przebadana i pomyślnie przetestowana”.

Amerykańskie sankcje zostały nałożone na następujące rosyjskie instytucje badawcze:

– 33 Instytut Badań Naukowo-Badawczych;

– 48 Centralny Instytut Badań Naukowych, Kirow;

– 48 Centralny Instytut Badań Naukowych, Siergijew Posad;

– 48 Centralny Instytut Badań Naukowych, Jekaterynburg;

– Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii i Technologii Organicznej.

Gdy Departament Handlu Stanów Zjednoczonych umieścił na czarnej liście rosyjskie ośrodki badawcze, nałożył dodatkowe sankcje na dwa tuziny chińskich instytucji, głównie firm budowlanych, technologicznych i komunikacyjnych, zarzucając im „angażowanie się w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego USA”.

Autorstwo: Ben Norton
Tłumaczenie: Enigmatis
Na podstawie: TheGrayZone.com [1] [2], MintPressNews.com, Reuters.com [1] [2] [3], TASS.com [1] [2] [3], FoxNews.com, WashingtonPost.com, BostonHerald.com, CNBC.com, Politico.eu, FederalRegister.gov, T.co
Źródło oryginalne: TheGrayZone.com
Źródło polskie: MrEnigmatis.wordpress.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 3,60 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o