Sankcje USA wobec Nord Stream 2 weszły w życie

Opublikowano: 21.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1882

Sankcje wobec gazociągów Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku weszły w życie. Jak poinformował amerykański Departament Skarbu, firmy, które uczestniczą w projekcie, powinny natychmiast przerwać budowę. W piątek 20 grudnia prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Szwajcarsko-holenderska firma Allseas biorąca udział w budowie Nord Stream 2 zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu. Firma oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich. „Aby spełnić warunki wstrzymania prac wymienione w tym punkcie (punkt 7503 ustawy o budżecie obronnym – red.), strony, które świadomie sprzedawały, leasingowały lub wynajmowały statki do układania rur na głębokości ponad 100 funtów i więcej poniżej poziomu morza przy budowie Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku, mają natychmiast wycofać te statki z prac związanych z budową” – podkreślono w dokumencie.

Ograniczenia będą miały również zastosowanie wobec statków uczestniczących w „projektach następujących po którymkolwiek z nich”. Jednocześnie dopuszcza się „rzetelne wyjątki”, jeśli wstrzymanie prac zajmie trochę czasu, aby zapewnić bezpieczeństwo rurociągowi, załogom statków i innym osobom, a także chronić środowisko przed „znacznymi szkodami”. Amerykańscy sekretarze stanu i skarbu muszą w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu przedłożyć swoje propozycje dotyczące nakładania sankcji komitetom profilowym Kongresu.

Republikański senator Rand Paul powiedział wcześniej, że sankcje uderzą w szwajcarską firmę Allseas oraz we włoski Saipem. Sankcje będą też obowiązywać wobec przedstawicieli i firm z Austrii, Niemiec, Holandii, Francji, Finlandii i Szwecji.

Reakcja kanclerz Niemiec Angeli Merkel na wprowadzenie przez Waszyngton sankcji przeciw gazociągowi Nord Stream 2 to „wyraźne wypowiedzenie wojny” prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi, pisze niemiecki tabloid „Bild”. „Merkel nie będzie tolerować tego, że USA stają na przeszkodzie projektowi gazociągu, który cieszy się jej poparciem” – zaznaczono w artykule. Autor materiału wyraził jednocześnie przekonanie, że budowy gazociągu nie da się już zablokować i niebawem zostanie zakończona. W ubiegłą środę Merkel powiedziała, że Berlin jest przeciwny sankcjom eksterytorialnym USA i zamierza „zdecydowanie omawiać” kwestię ograniczeń Waszyngtonu, nałożonych na Nord Stream 2.

Co na to Rosjanie? „Sankcje oczywiście utrudnią realizację projektu. Szwajcarska firma Allseas, na którą spadnie główny cios, obecnie szuka odpowiedzi na pytanie, jakie zastosowanie będą mieć sankcje. Ale sankcje nie powstrzymają projektu. Rozwiązanie zostanie znalezione i projekt zostanie ukończony” – powiedział Oleg Morozow, członek Komisji ds. Zagranicznych Rady Federacji Rosji. Jak podkreślił, jest to wojna nie tyle z Rosją, co z Europejczykami i europejskimi firmami. „Niemcy, jak wiadomo, kategorycznie sprzeciwiają się sankcjom” – przypomniał senator.

Wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa po wprowadzeniu amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku powiedziała, że państwo z długiem publicznym w wysokości 22 bilionów dolarów zabrania innym rozwijać swoją gospodarkę. „Amerykańska ideologia życia na kredyt nie wytrzymała globalnej konkurencji, co regularnie potwierdza Departament Skarbu USA, wydając nowe ekonomiczne nakazy aresztowania” – napisała Zacharowa na „Facebooku”. „Już niedługo zażądają natychmiastowego zaprzestania oddychania. I wielu wypełni (żądanie)” – dodała.

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Gazociąg będzie przebiegał przez wody terytorialne lub wyłączne stref ekonomicznych Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Realizację projektu wspierają Niemcy i Austria, które są zainteresowane niezawodnymi dostawami paliwa, a także Norwegia, której rząd posiada 30 procent udziałów Kvaerner, jednego z wykonawców robót budowlanych.

Polska, Łotwa, Litwa, a także Ukraina, która nie chce tracić przychodów z tranzytu rosyjskiego gazu, sprzeciwiają się budowie Nord Stream 2. USA również utrudniają realizację rosyjskiego projektu, ponieważ chcą dostarczać swój skroplony gaz ziemny do Europy.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. robi1906 21.12.2019 15:55

  I znowu Berlin dogadał się z Rosją z tym tylko wyjątkiem, że tym razem Rosją nie rządzą bolszewiki żydowskie ani żadna Szwabska dynastia, więc Rosja ma Polskę w pędzlu.
  Nie będzie żadnych rosyjskich czołgów w Warszawie tak jak i nie będzie ich w Kijowie.
  Rosja (to moje zdanie), oddała nas (za jakie ustępstawa?) Szwabom.

  Może temat powiązany, bo historia kołem sie toczy i czy to Mieszko czy Bolek Wałęsa, czy Piłsudski, bo znalazłem taki ciekawy temat, zacytuję:

  Po słynnym napadzie „bojówki” pepesowców w roku 1906 na pociąg pocztowy w Rogowie, trzech przywódców wyprawy, ukryło się w szynku żydowskim Kohna w Tuszynie, gub. Piotrkowskiej.
  Przy pomocy szynkarza udało się dwóm przeprawić przez granicę niemiecką. Policja po długiem poszukiwaniu wpadła na trop ukrywających się i na zasadzie denuncjacji jakiegoś chrześcijanina w Tuszynie udała się do szynkowni. Szynkarka Kohnowa, zaniepokojona o los trzeciego „przestępcy”, przebrała go w szaty kobiece i posadziła w oborze przy dojeniu krowy. Przybyła policja mimo brutalnej indagacji nie mogła się od Kohnów niczego dowiedzieć o ukrywających się. Kobieta dojąca w oborze krowę, nie wzbudziła podejrzeń policjantów i żołdaków.
  Gdy niebezpieczeństwo minęło, trzeci „przestępca” ruszył pieszo do Piotrkowa. Jego nazwiska Kohnowie nie znali. Gdy dowiedzieli się o napadzie na pociąg w Rogowie, domyślili się, kogo przechowywali u siebie i komu uratowali życie.
  Policja na zasadzie denuncjacji sąsiadów aresztowała szynkarzy i osadziła ich w więzieniu piotrkowskiem. Stawieni przed sądem pod zarzutem ukrywania przestępców-napastników na pociąg w Rogowie, Kohnowie skazani zostali na 20 lat katorgi. Zesłano ich na Syberję. Szynkarz Kohn zmarł po dłuższej chorobie w więzieniu, w Nowoaleksandrowsku, Kohnową zaś po rewolucji rosyjskiej w r. 1917 wypuszczono na wolność.”
  koniec cytatu z gazety która to opisała.

  A teraz zastanówcie się i odpowiedzcie sobie na pytanie:
  dlaczego żydzi mieliby ukrywać bandytów napadających na pociągi?,
  dlaczego dla nich ryzykowali?
  dlaczego poszli za nich do więzienia?

  Jedyne co przychodzi do głowy to, że Piłsudski (bo to on w przebraniu doił krowy) przywitał się hasłem “amchu”.

 2. pikpok 22.12.2019 15:59

  robi 1906, w szwajcarskich górach osiedliły się ponoć niedobitki wojsk Hannibala.

 3. robi1906 22.12.2019 16:37

  pikpok, nigdy tego tematu nie sprawdzałem, z jednej strony wojsko Hanni-Baala to przecież ludzie zaciężni, obcy, to tylko najemne bydło, z drugiej strony kierownictwo tej wyprawy “krzyżowej”, to przecież Fenicja.
  Sprawa ważniejsza, ludzie nigdy nie posądzali Szwabów o mordy rytualne,
  a może??,
  przecież pojawili się razem w naszej historii, tej pisanej przez żydo-szwabów, jeden z pierwszych opisów Polinu, opisuje łowca i handlarz niewolników żyd “ibn jakub”,
  można faktycznie zadać pytanie, czy on dotarł do nas z Palestyny czy może z Bazylei?.

 4. rici 22.12.2019 21:36

  A ta historia to jest w skrocie taka .Jako pierwszy z narodow ugro-finskich,zwanch rowniez tureckimi w Europie pojawili sie Awarowie /o finczykach i estonczykach nie mowie/wedrowali dosyc duzo po Europie i na koncu przez tereny Czech przyszli i osiedlili sie na terenie Bawarii, Tyrolu, czesci Szwajcari, Gornej Austrii. W roku 797 cesarz Karol Wielki po bitwie pod Regensburgiem /Ratyzbona/ wlaczyl te tereny awarskie do swojego imperium. Nastepnym ugro-finskim narodem ktory przywedrowal do Europy byli Hunowie, z tym 7e Hunowie wlasciwie nie stworzyli swojego panstwa, tylko mieszali sie z miejscowa ludnoscia, a utrzymywali sie z wynajecia sie do sluzby w cesarskiej armii rzymskiej. Sama legenda o Attyli wodzu Hunow jest tez mocno przekrecona. Attyla wstapil do armi rzymskiej jako zwykly zolnierz i awansowal do stopnia glownodowodzacego armia rzymska. A wszystko zaczelo sie od tego ze zwrocil sie z prosba do cesarza by ten oddal mu za zone swoja siostre. Attyle popierali rowniez zachodni wasale cesarstwa, a ze w armi rzymskiej sluzylo wiekszosc Hunow, to czesc z nich przeszla na strone Atylli, tak ze to byl wlasciwie bunt wlasnego wojska a nie zaden najazd obcych ludow, jak funkcjonuje w powchszechnej swiadomosci. Nastepnymi byli Madziarzy, ktorzy zajeli tereny obecnych Wegier i Dolnej Austri. W zwiazku z tym ze wygladem i mowa przypominali Hunow czesto tak ich nazywano. Jako przeostatni przed Turkami do Europy weszli Chazarowie, utworzyli potezne panstwo na terenach od dzisiejszej Rumuni do Altaju. Zajmowali sie glownie rabunkami, napadami/za to ich wygnano z ich ojczyzny, na granicy Mongoli,Chin ,i Syberii/ a takze handlem niewolnikami. Handlowali glownie Slowianami i Germanami, ci jako blondyni mieli ogromne branie i cene w polnocnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Posiadli monopol na handel niewolnikami w calej cywilizowanej Europie, Afryce Polnocnej i na Bliskim Wschodzie, byli glownymi dostawcami niewolnikow np. na dwory; papieski, kafifatow, w Bagdacie i Cordobie.Byla cala trasa przezutu niewolnikow ze wschodniej do zachodniej Europy i na poludnie wiodla miedzy innymi przez Czechy, do dorzecza gornego Renu, tj. rejon Bazylei gdzie Chazarowie utworzyli swoj oboz handlowy. Potomkowie Chazarow poslugoja sie jezykiem ijdisz, ktory jest mieszanina jezykow germanskich i slowianski, oraz jezyka chazarskiego przez niektorych mylonego z jezykiem tureckim, pochodza zreszta z tej samej rodziny jezykowej. W IX wieku Kagan czyli chan chanow po kilkumiesiecznej dyspucie i przysluchiwaniu sie argomentom przedstawicieli judaizmu, katolicyzmu, i islamu, zdecydowal ze cale jego panstwo liczace kilkanascie milionow ludzi przechodzi na judaizm, kilka razy wiecej niz bylo zydow. Zreszta zydzi z Palestyny przez kilkaset lat nie chcieli uznac potomkow Chazarow za zydow. Dlatego stworzyli oni troche inna wersje judaizmu, bardziej opartego na Talmudzie i nauczaniach wlasnych rabinow niz na Biblii.
  W zwiazku z tym Polska zajela tereny Ukrainy to zajely tym samym tereny gdzie mieszkali Chazarowie-zydzi, i dlatego ich tak duzo bylo w Polsce.

 5. robi1906 23.12.2019 15:50

  Rici, sprawa którą możesz sprawdzić, jest list żyda z Hiszpanii (doradca, minister finansów ówczesnego władcy) do władcy Chazarii, w którym się pyta ‘ ile dni jazdy liczy jego królestwo, ilu ma poddanych” i taka dalej… to możesz sprawdzić, bo ja już teraz nie pamiętam ani autora tego listu ani gdzie to znalazłem, ale list jest prawdziwy i powinieneś to znależć w sieci.
  O czym świadczy ten list, na pewno Chazaria nie zaczynała się od Rumunii, znana przecież Hiszpanii, jest również przecież zapis, że Ruś Kijowska toczyła wojny z tą Chazarią, czyli przesuwamy Chazarię jeszcze bardziej na wschód.

  Co do niewolnictwa i tak zwanej wędrówki ludów, a to już moje spostrzeżenia:
  wędrówki ludów nigdy nie było, przynajmniej nie w takim sensie jak to wciskają historycy.
  Wszyscy ludzie muszą jeść i mieć jakiś dobytek, rolnictwo było uprawiane na terenach Sławiańskich od dawien dawna, nikt nie porzuca kaczek, kur, owiec, i nie idzie gdzie oczy poniosą, bo jakieś Mongoły się pojawiły, no, ale przecież mieliśmy Mongołów, Tatarów i co przegonili gdzieś naszych przodków?.

  Handlarze niewolników mieli popis tylko dlatego, że Piastowie dzięki kasie Szwabów-żydów, mogli zainwestować w ponadnormatywne siły zbrojne które dokonały podbicia niepokornych krain i ludów, i tak “otworzyli” nasz kraj na handel niewolników, tak samo jak Wałęsa otworzył nas na “kapitał” zachodni, to samo, tak samo, tylko czasy inne.

 6. rici 23.12.2019 20:12

  @Robi 1906. Tereny poludniowej Ukrainy az do morza Kaspijskiego i dalej kiedys w czasach starozytnych zamiszkiwali Scytowie /Dziela Herodota/ na polnoc Sarmaci. Sarmaci to potomkowie Scytow i Amazonek. Scytowie w pierwszych wiekach ne. wyemigrowali, Wedlug ostatnich badan genetycznych, to Afganczycy sa potomkami Scytow. Ntereny zajete przez Scytow przyszli miedzy innymi z terenow obecnej Polski germanscy Goci. Goci dzielili sie na wschodnich /Ostgoci-Ostrogoci/ i zachodnich /Westgoci-Wizygoci/, granica byla rzeka Dniestr. Po kilkusetletnim pobycie nawroceni na chrzescijanstwo-Arianizm przez biskupa Wulfiego ruszyli na podboj Europy i dotarli do Hiszpani a nawet do Afryki Polnocnej gdzie mieli swoje krolestwa /Westgoci/. Ostgoci dotarli do polnocnych Wloch Austri, Balkany. Wszedzie nawracali innych Germanow -wspolny jezyk- na Arianizm. Tak ze w pewnym momencie praktycznie cala Europa byla arianska, katolicyzm byl tylko w srodkowych i poludniowych Wloszech. Tak bylo do czasu Karola Wielkiego, ktory za korone cesarska obiecal biskupowi Rzymu przechczenie swojego panstwa na katolicyzm. Karol Wielki nie mial prawa tytulowac sie krolem Frankow, poniewaz zyl jeszcze w wiezieniu prawowity krol Frankow, z dynasti Merowingow,a dynastia Meriowingow byla swieta, poniewaz wywodzila sie bezposrednio od Jezusa. Jak zwykle gdy jakis narod przenosi sie na inne miejsce czesc mieszkancow zostaje na miejscu. Taka ciekawostka, gdy po wojnie krymskiej w XIX wieku Rosja zajela Krym to byly tam jeszcze miejscowosci gdzie mowilo sie jezykiem gockim. Po Gotach tereny poludniowej Ukrainy zajeli na krotko Hunowie, pozniej Madziarowie, pozniej Chazarowie. Owszem Slowianie przywedrowali na tereny polnocnej Ukrainy, po tym jak Sarmaci przeniesli sie na teren poludniowej Polskii zachodniej Ukrain,Moraw.Wielkie Ksiestwo Morawski to panstwo sarmackie. Corwaci sa Sarmatami mowiacymi jezykiem slowianskim. Zreszta wsrod Slowian kasta rycerska i rzadzaca byli z reguly wlasnie Sarmaci.
  Cazaria toczyla wojny z Rusia kijowska, lecz jak juz przeszla na judaizm. Pierwszym wladca Rusi ktory pokonal Chazarow byl ksiaze Swietopelek, a tym ktory ostatecznie rozbil kaganat Chazarski byl ksiaze Wlodzimierz sw., zreszta obaj pobili Chazarow przy pomocy germanskich Wardegow-Wikingow.
  Co do tego zyda z kafifatu Cordoby to jeszcze sprawdze jak bede mial czas, na razie musze przygotowac wigilie, lub jak kto woli gody z okazj zwyciestwa slonca nad ciemnosia, lub rocznice narodzin boga Mitry.

 7. pikpok 24.12.2019 12:32

  Warto wspomnieć Achajów, przybyli z północy,stworzyli kulturę mykeńską i Grecję.
  I to
  https://wolnemedia.net/nie-rozumiem-takich-polakow/

 8. kk 27.12.2019 23:04

  Swiss-dutch znaczy szwajcarsko-holenderska, nie szwajcarsko-dunska. Allseas jest firma szwajcarsko-holenderska…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.