Samorządy chcą więcej pieniędzy na ukraińskich przedszkolaków

Opublikowano: 04.04.2022 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2056

Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowuje wraz z Ministerstwem Finansów plan dofinansowania przedszkoli przyjmujących ukraińskie dzieci. Związek Miast Polskich uważa jednak, że kwota w wysokości pięciu tysięcy złotych na jednego Ukraińca jest nie do przyjęcia, bo powinna być co najmniej dwa razy większa.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski ogłosił w poniedziałek, że jego resort wraz z Ministerstwem Finansów ustala szczegóły dotyczące finansowania pobytu ukraińskich dzieci w polskich przedszkolach. Zapowiedział wówczas konsultacje z samorządami, a przede wszystkim przekazanie im blisko 5 tys. zł na każdego młodego Ukraińca.

Do propozycji Ministerstwa Edukacji i Nauki odniósł się Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu i ekspert Związku Miast Polskich. W rozmowie z Polską Agencją Prasową określił on wspomnianą kwotę jako nie do przyjęcia dla samorządów. Jego zdaniem powinna ona być bowiem przynajmniej dwa razy wyższa.

Samą kwotę 400 zł miesięcznie na jedno ukraińskie dziecko nazwał wręcz „żartem”. Według Wójcika polskie miasta wydają bowiem na jednego polskiego przedszkolaka średnio 800-900 zł każdego miesiąca. Tymczasem w przypadku Ukraińców ich utrzymanie będzie droższe, bo konieczne będzie zatrudnienie personelu mówiącego w języku ukraińskim.

Zdjęcie: EME (CC0)
Na podstawie: Samorzad.PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.