Samoobrona energetyczna
Rolnicy znów blokują drogi. Tym razem protestują przeciwko biernej polityce rządu w sprawie biomasy.
Jak podano w programie „Agrobiznes” w TVP, zdaniem rolników bez pomocy rządu branża upadnie, a wówczas pracę straci ok. 60 tys. osób. Producenci biomasy nie kryją rozgoryczenia. Mimo wielu apeli, rząd biernie przygląda się sytuacji, podczas gdy import biomasy kwitnie. Polskie firmy nie wytrzymują konkurencji i wypadają z rynku. Zdaniem producentów główną przyczyną problemów jest import słomy spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Alarmują też, że od początku roku koncerny energetyczne zrywają z nimi umowy na dostawy biomasy, wykorzystywanej w technologii tzw. współspalania.
PAP przypomina, iż zgodnie z polskim prawem, każdy producent lub sprzedawca energii musi uzyskiwać pewien jej procent ze źródeł odnawialnych i legitymować się świadectwami pochodzenia, tzw. zielonymi certyfikatami. Jeżeli ich nie posiada, może je kupić na rynku – na giełdzie bądź na podstawie umowy dwustronnej. Natomiast jeśli tego nie zrobi, musi zapłacić tzw. opłatę zastępczą na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Od miesięcy rynkowa cena certyfikatów jest bardzo niska i ich sprzedaż nie rekompensuje producentom energii w technologii współspalania kosztów zakupu droższej od węgla biomasy. W związku z tym opłaca się ograniczyć stosowanie biomasy i płacić opłatę zastępczą.
Przeciw obecnej sytuacji producenci biomasy protestowali przy drogach krajowych w Osjakowie (Łódzkie), Boczowie, Jordanowie i Skwierzynie (Lubuskie), Dorohusku (Lubelskie), Klemencicach (Świętokrzyskie) oraz Marcinkowie (Warmińsko-Mazurskie). W większości miejsc uczestnicy pikiet (od ok. 40 do 100 osób) co jakiś czas przechodzili przez jezdnię, wstrzymując na krótko ruch. „Nie zamierzamy utrudniać życia kierowcom, ale chcemy pokazać naszą siłę” – powiedział Krzysztof Łukaszczyk ze stowarzyszenia Polska Biomasa.
W marcu delegację protestujących przyjął wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Na jego ręce złożona została petycja; obie strony uzgodniły, że spotkają się w celu szczegółowego omówienia sytuacji w sektorze biomasy.
Źródło: Nowy Obywatel