Samonaprawiające się samoloty
Wielka Brytania zaczyna bardzo poważnie myśleć nad przyszłym sposobem prowadzenia wojen w powietrzu. Koncern BAE Systems bada możliwość zbudowania futurystycznych technologii, takich jak samoloty, które będą się same naprawiać, czy myśliwce Transformery.
Dotychczas tego typu informacje dotyczyły raczej Stanów Zjednoczonych, które wciąż projektują i tworzą kolejne zaawansowane technologie wojenne. Okazuje się jednak, że Wielka Brytania nie pozostaje w tyle a plany BAE Systems mówią same za siebie. Koncern ma nadzieję, że niektóre z projektów uda się wprowadzić w życie do 2040 roku.
Wśród technologii jakie znajdują się obecnie w fazie projektowania jest samolot The Survivor, który w przypadku otrzymania obrażeń będzie w stanie automatycznie się naprawić jeszcze w locie. Wewnątrz maszyny znajdowałaby się specjalna ciecz, dzięki której wszelkie uszkodzenia zostałyby naprawione w ciągu kilku minut. W ten sposób samolot mógłby wykonywać i przetrwać nawet najbardziej niebezpieczne misje.
BAE Systems rozwija również koncepcję latających maszyn – Transformerów. W trakcie lotu funkcjonowałby on jako całość a zanim dotarłby do swojego celu, rozdzieliłby się na kilka mniejszych myśliwców, które mogłyby działać samodzielnie. Po zakończeniu swojej misji, Transformer ponownie połączyłby się w całość i powrócił do bazy.
Podobnie jak Stany Zjednoczone, brytyjski koncern pracuje nad bronią laserową, która zupełnie odmieni sposób prowadzenia wojen w powietrzu i będą one bardziej przypominać Gwiezdne Wojny. Systemy laserowe będą strzelać skoncentrowaną wiązką energii i mogą mieć zarówno charakter ofensywny jak i defensywny.
Rozważane jest również opracowanie specjalnych drukarek 3D, które potrafiłyby w szybkim tempie drukować bezzałogowce na pokładzie samolotu w trakcie misji. Kilka miesięcy temu, naukowcy z University of Sheffield’s Advanced Manufacturing Research Center (AMRC) zdołali wydrukować drona z tworzywa ABS i w ciągu 24 godzin był już gotowy do lotu. Czas produkcji musiałby jednak zostać jeszcze bardziej skrócony.
Autor: John Moll
Źródło: Zmiany na Ziemi