Samolot został wysadzony, w raporcie jest dźwięk wybuchu

Antoni Macierewicz poinformował, że w miniony weekend podczas VI Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju zaprezentował raport podkomisji smoleńskiej nt. przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Portal wPolityce.pl informował niedawno, że 10 sierpnia podczas posiedzenia plenarnego podkomisja smoleńska przyjęła liczący 300 stron raport końcowy. Raport nie został jednak zaprezentowany publicznie. Z informacji, opublikowanej dziś na Twitterze przez przewodniczącego podkomisji Antoniego Macierewicza wynika, że treść raportu została zaprezentowana w weekend podczas VI Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju.

W miniony weekend wspaniale było uczestniczyć w VI Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju! W ramach prelekcji pt. „Prawda o Smoleńsku polską racją stanu” dokonałem prezentacji Raportu Podkomisji. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to ważne spotkanie – napisał Antoni Macierewicz na „Facebooku”.

Fragmenty wystąpienia Macierewicza na temat raportu cytuje „Gazeta Wyborcza”. „Samolot został wysadzony najpierw w lewym skrzydle, a potem w centropłacie. Wnioski, jakie zawieramy w raporcie nie wykluczają większej liczby eksplozji” – mówił Macierewicz.

Antoni Macierwicz miał pokazywać podczas swojego wystąpienia rysunki samolotu z zaznaczonymi miejscami, na których widać „jednoznaczne podpisy eksplozji”. „Na szczątkach samolotu znaleziono heksagen, trotyl i pentryp. W raporcie jest też dźwięk wybuchu” – mówił przewodniczący podkomisji.

Antoni Macierwicz przyznał też, że praca podkomisji kosztowała dużo pieniędzy, ale „ta metodologia jest własnością Polski i będzie mogła być stosowana w badaniu wszystkich katastrof lotniczych”.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, załoga samolotu. Stanowili oni delegację polską na uroczystości związanej z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com