Sąd w Portland stanął po stronie dziennikarzy

Opublikowano: 25.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 486

Pracownicy federalnych służb policyjnych w amerykańskim Portland nie mają prawa aresztować dziennikarzy czy grozić im aresztem, orzekł sędzia okręgowy Michael Simon.

Jak podkreślono w wyroku, siłowe działania przeciwko przedstawicielom prasy są nielegalne nawet w ramach ochrony własności rządowej, którą zajmują się agenci federalni.

„Federalnym pozwanym, ich agentom i wynajętym pracownikom, a także wszystkim osobom działającym pod ich kierownictwem zakazuje się aresztowań, grożenia aresztem czy użycia siły fizycznej przeciwko jakiemukolwiek obywatelowi, wobec którego wiadomo czy też można przypuścić z dużym prawdopodobieństwem, że jest dziennikarzem czy obserwatorem” – zaznaczono w wyroku sądu, który rozpatrywał pozew Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU).

Przypomnijmy, 22 lipca w Portland doszło do ataku na rosyjskich dziennikarzy telewizyjnych stacji „Pierwszy Kanał”. Incydent miał miejsce podczas relacjonowania protestów w mieście. Dziennikarze sfilmowali relację z zamieszek, których uczestnicy oblegali miejscowy sąd. Do miasta wkroczyły federalne siły porządkowe, mimo niezadowolenia lokalnych władz, stacjonowały w budynku. Zaatakowani dziennikarze mieli plakietki z napisem „Prasa”, więc nie można było ich pomylić z protestującymi.

Atak policjantów na dziennikarzy stacji „Pierwszy Kanał” w Portland zdecydowanie potępiły rosyjskie MSZ oraz stałe przedstawicielstwo Rosji przy OBWE. Jak przekazał ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow, strona rosyjska wysłała do Departamentu Stanu notę protestacyjną w związku z atakiem policji na rosyjskich dziennikarzy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o