Sąd w obronie niepełnosprawnego

Opublikowano: 28.10.2017 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 866

Sąd w Białymstoku wydał orzeczenie na podstawie skargi złożonej przez Rzecznika Praw Dziecka na decyzję burmistrza Lipska. Samorządowiec uznał, że skoro matka niepełnosprawnego chłopca zdecydowała przenieść go do szkoły w innym mieście, to gmina już nie musi martwić się o to, jak uczeń do tej szkoły dotrze.

Ten wyrok może być precedensowy dla wszystkich rodziców niepełnosprawnych, którzy myślą o tym, aby przenieść swoje dzieci do innych, lepiej przystosowanych szkół, ale boją się związanych z tym komplikacji. Matka gimnazjalisty z Lipska poskarżyła się Rzecznikowi Praw Dziecka na decyzję burmistrza miasta, który odmówił zorganizowania transportu, jak również zwrotu kosztów za bilet miesięczny chłopca, który musiał zostać przeniesiony do szkoły w Augustowie, bo na miejscu zbyt często dochodziło do konfliktów z rówieśnikami. Chłopiec czuł się dyskryminowany i szykanowany. Jego matka miała kilkukrotnie zwracać się o pomoc do dyrektorki szkoły, jednak bez skutku. Po 1,5 roku przeniosła syna do placówki specjalnej w Augustowie.

Burmistrz oświadczył wówczas, że decyzja o zmianie szkoły leży po stronie rodziców i w związku z tym od samorządu nie należą się żadne ulgi – gdyż gmina wykonała już swój ustawowy obowiązek, zapewniwszy dziecku miejsce w placówce, która jest najbliżej.

“W ocenie Rzecznika, szkoła najbliższa to ta, która spełnia zalecenia wynikające z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie każda najbliższa, która znajduje się w bliskiej odległości. Ona musi spełniać kryteria tak, aby dziecko miało szanse – na równi z innymi dziećmi – funkcjonować w społeczeństwie w przyszłości, czyli zapewni mu pomoc adekwatną do jego potrzeb” – argumentowała w sądzie Katarzyna Dramińska z biura RPD. “Szkoła w Lipsku nie była do tego przygotowana i nie była w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego, ani wspierać chłopca w jego rozwoju.”

Sędzia Mieczysław Markowski z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku stwierdził, że kontrola owej wskazanej przez burmistrza „najbliższej” placówki wykazała, że nawet nie ma tam nauczyciela z kwalifikacjami do kształcenia specjalnego. Kazał gminie zapewnić dowóz do wybranej przez rodziców szkoły bądź zwracać na bieżąco koszty dojazdów.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.