Sąd uznał winę sprawców ataku na procesję w Przemyślu

Opublikowano: 08.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 389

Sąd potwierdził tym samym wyrok, jaki zapadł w pierwszej instancji i uznał za winnych 20 osób, które zaatakowały procesję w Pikulicach 26 czerwca 2016 roku. Wyrok jest prawomocny.

Na ławie oskarżonych zasiadało około 20 osób w wieku od 35 do lat, część z nich była karana wcześniej m.in. za kradzieże, rozboje i handel narkotykami. Wyroki, które zapadły w sprawie to prace społeczne w wymiarze od roku do dwóch miesięcy, zależnie od tego, czy wskazane osoby były wcześniej karane i za co.

„Osoby te, działając wspólnie i w zmowie, umyślnie przeszkodzili greckokatolickiej procesji. Zgodnie z poprzednim wyrokiem, sprawcy napadli na uczestników procesów w związku z ich pochodzeniem narodowym, publicznie znieważyli używając wulgarnych sów, a także siłą przeszkadzali osobom w kontynuowaniu procesji” – napisano w uzasadnieniu wyroku sądu z 17 kwietnia br.

„Poza dyskusją pozostaje fakt, że podstawowym celem oskarżonych było wszczęcie awantury, rozróby, przeszkodzenie w tego typu czynnościach [procesji] z przyczyn zupełnie nieracjonalnych” – powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Po wyroku pierwszej instancji obie strony złożyły apelację – oskarżeni domagając się uniewinnienia, Związek Ukraińców w Polsce występujący jako oskarżyciel – domagając się ostrzejszego wyroku. Z kolei prokuratura domagała się przeniesienia kosztów sądowych na oskarżonych. Podczas posiedzenia apelacyjnego sąd przychylił się do wniosku prokuratury i nakazał, by opłaty ponieśli skazani. Sąd nakazał także, by wyrok został podany do publicznej wiadomości – przez najbliższe sześć miesięcy będzie dostępny na stronie internetowej Komendy Policji w Przemyślu.

Sędzie ogłaszający wyrok wskazał, że wymiar kary jest łagodnym, nazywając działania skazanych pseudpatriotyzmem.

Na podstawie: Nasze-Slowo.pl
Źródło: PolUkr.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o