Sąd uznał winę sprawców ataku na procesję w Przemyślu

Opublikowano: 08.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 396

Sąd potwierdził tym samym wyrok, jaki zapadł w pierwszej instancji i uznał za winnych 20 osób, które zaatakowały procesję w Pikulicach 26 czerwca 2016 roku. Wyrok jest prawomocny.

Na ławie oskarżonych zasiadało około 20 osób w wieku od 35 do lat, część z nich była karana wcześniej m.in. za kradzieże, rozboje i handel narkotykami. Wyroki, które zapadły w sprawie to prace społeczne w wymiarze od roku do dwóch miesięcy, zależnie od tego, czy wskazane osoby były wcześniej karane i za co.

„Osoby te, działając wspólnie i w zmowie, umyślnie przeszkodzili greckokatolickiej procesji. Zgodnie z poprzednim wyrokiem, sprawcy napadli na uczestników procesów w związku z ich pochodzeniem narodowym, publicznie znieważyli używając wulgarnych sów, a także siłą przeszkadzali osobom w kontynuowaniu procesji” – napisano w uzasadnieniu wyroku sądu z 17 kwietnia br.

„Poza dyskusją pozostaje fakt, że podstawowym celem oskarżonych było wszczęcie awantury, rozróby, przeszkodzenie w tego typu czynnościach [procesji] z przyczyn zupełnie nieracjonalnych” – powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Po wyroku pierwszej instancji obie strony złożyły apelację – oskarżeni domagając się uniewinnienia, Związek Ukraińców w Polsce występujący jako oskarżyciel – domagając się ostrzejszego wyroku. Z kolei prokuratura domagała się przeniesienia kosztów sądowych na oskarżonych. Podczas posiedzenia apelacyjnego sąd przychylił się do wniosku prokuratury i nakazał, by opłaty ponieśli skazani. Sąd nakazał także, by wyrok został podany do publicznej wiadomości – przez najbliższe sześć miesięcy będzie dostępny na stronie internetowej Komendy Policji w Przemyślu.

Sędzie ogłaszający wyrok wskazał, że wymiar kary jest łagodnym, nazywając działania skazanych pseudpatriotyzmem.

Na podstawie: Nasze-Slowo.pl
Źródło: PolUkr.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.