Sąd uznał legalność strajku w Budryku sprzed 6 lat

Opublikowano: 29.01.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 521

Jak uznał we wtorek 21 stycznia sąd w Mikołowie, półtoramiesięczny strajk w kopalni “Budryk” przeprowadzony na przełomie 2007 i 2008 roku był legalny.

Z 14 oskarżonych skazana została trójka liderów strajku – Wiesław Wójtowicz, Grzegorz Bednarski i Krzysztof Łabądź. Zostali oni skazani na wpłacenie 3 tysiące złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i 7,3 tysiąca złotych zwrotu kosztów procesu na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pozostali, oskarżani m.in. o bicie łamistrajków i uwięzienie dyrektora zostali uniewinnieni.

Sąd uzasadniając wyrok, stwierdził że nawet legalny strajk nie może rodzić dwuwładzy w zakładzie i utrudniać działań pracodawcy. Po ogłoszeniu wyroku oskarżeni i towarzyszący im koledzy odśpiewali na sali sądowej hymn strajkowy z czasów tamtego protestu.

Strajk w “Budryku” trwał od połowy grudnia 2007 do końca stycznia 2008. Był jednym z najdłuższych w historii polskiego górnictwa. Protestujący górnicy domagali się podwyżki płac do poziomu tych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Źródło: Władza Rad


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.