Sąd podtrzymał zakaz wycinki Puszczy Białowieskiej

Opublikowano: 06.10.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1563

Warszawski Sąd Okręgowy utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji o zakazie tzw. wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej. Chodzi o orzeczenie z 2021 roku, od którego odwołały się Lasy Państwowe. Stołeczny sąd odrzucił jednak skargę, a wyrok jest prawomocny.

Utrzymanie wyroku w praktyce oznacza pozbawienie leśników możliwości działań w celu czynnej ochrony Puszczy Białowieskiej jak na przykład usuwania starych, powalonych drzew. Lasy Państwowe pracują też obecnie nad Planem Urządzenia Lasu dla Puszczy Białowieskiej, a prawomocny wyrok może wstrzymać jego realizację.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, podkreślił, że trwa oczekiwanie na uzasadnienie wyroku, które pozwoli na rozważenie dalszych opcji prawnych. „Będziemy mieć wtedy większe pole do ustosunkowania się do decyzji sądu. Chcę jeszcze bardzo wyraźnie podkreślić, że w tej chwili staramy się wyciszać wszystkie te konflikty, które narosły wokół Puszczy Białowieskiej i przede wszystkim bardzo jej zaszkodziły. Jeśli weźmiemy pod uwagę tak ślepe decyzje, które całkowicie zakazywały nam prac na obszarze Puszczy, doprowadziły do tego, że każdy, kto tam pojedzie, zobaczy, jak uległ wielkiej degradacji. Nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie straciliśmy wiele siedlisk tylko dlatego, że Puszcza po prostu wymarła” – przekazał wiceminister klimatu i ochrony środowiska Edward Siarka.

Leśnicy ostrzegają, że stare zniszczone drzewa mogą stwarzać zagrożenie na przykład dla zwierząt, a Puszcza nie odbuduje się sama bez ingerencji człowieka. Zwracają również uwagę, że wyrok to także uderzenie w mieszkańców regionu, którzy nie mogą pozyskiwać drewna z terenów Puszczy.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Wideo: YouTube.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. RobG56 12.10.2022 06:48

  Ważny jest pozew. I jego treść.
  Zgodnie z Ustawą lasach Nadleśnictwa prowadzą gospodarstwo leśne. Dotyczy to ponad 420 nadleśnictw w Polsce.
  Czy ta Ustawa, na podstawie ktorej funkcjonuje leśnictwo w Polsce jest niezgodna z Konstytucją?
  Przypomne, że juz w 1998 roku same Lasy Państwowe Decyzją Dyrektora Generalnego ograniczyly w 3 puszczanskich nadlśnictwach możliwość wykonywania dzialalności hodowlanej i gospodarczej. Czy zamiast skarżyc do sądu, nie lepiej znieść wszystkie własne bezprawne decyzje i zarzadzenia? Panie Siarka i Oanie Ziobro?
  Jak to się dzieje w “państwie prawa”, że decyzje i zarzadzenia, choć bezprawne są realizowane i wykonywane? Komu służy ten system i struktura LP, skoro zarządzający nadleśnictwami nie mają możliwosci zasksrżać bezprawia urzędników centralnych urzędow państwa?
  Tym samym twierdzę, ze ten proces to manipulacja społeczenstwem.
  A wina za ogromne marnotrawstwo i niszczenie dobrostany kraju i mieszkańców ponoszą organy władzy centralnej, w tym także celiwa bezcxynność ABW i prokuratury.
  Jak jest tego przyczyna?
  Chyba nie trzeba pisać i wyjaśniać.

  PS
  Sam Adam Bohdan to recydywista niszczenia przyrody, aktywista Stowarzyszenia Na Rzecz Wszystkich Istot czerpiącej środki także z organizacji zewnętrznych i niepolskich. Ta organizacja i jej czlonkowie działają przeciwko polskiej gospodarce i wydają opinie środowiskowe dotyczace wielkich budowli w strefach ochronnych i chronionych. Do dziś jest organizacją tzw pożytku publicznego.
  Taką możliwość daje system legislacji

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.