Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. wyborów prezydenckich

Opublikowano: 04.08.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 701

SN po rozpatrzeniu sprawozdania PKW i protestów wyborczych orzekł, że wybory prezydenckie 2020 są ważne. Andrzej Duda wkrótce rozpocznie drugą kadencję.

Z około 5,8 tys. protestów wyborczych, które napłynęły do SN, 93 uznano za zasadne, choć bez wpływu na wynik wyborów. Chodziło przeważnie o zastrzeżenia związane z głosowaniem korespondencyjnym. Rozpatrzono wszystkie zażalenia, które wpłynęły do SN. „Sąd Najwyższy (…) stwierdza ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta RP dokonanego 12 lipca 2020 r.” – głosi uchwała SN.

Jak przekazała przewodnicząca składu Ewa Stefańska, wzięto pod uwagę „wszystkie okoliczności, także te, które nie były przedmiotem protestu wyborczego”. Posiedzenie SN trwało niecałe pół godziny. Jak poinformował sędzia Paweł Księżak, 88% protestów, które wpłynęły, było niedopuszczalnych, przez co pozostawiono je bez dalszego biegu.

Sąd odrzucił protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego, który żądał powtórki wyborów. Chodziło głównie o rolę telewizji państwowej w kampanii Andrzeja Dudy. Jak uzasadnił SN, protest wyborczy KO częściowo wykraczał poza ustawowo określony przedmiot oraz granice ustalone w „Kodeksie wyborczym”, a wnoszący protest nie przedstawił dowodów wszystkich stawianych zarzutów, tym samym nie wypełniając wymagań z „Kodeksu wyborczego”.

Jeśli chodzi natomiast o zarzuty w sprawie wyznaczenia daty wyborów, SN wskazuje, że jest to już protest przeciwko treści obowiązującego prawa i jego ocena. „Przedmiotem protestu wyborczego nie może być bowiem ocena zgodności z Konstytucją RP wprowadzonych zmian ustawowych dotyczących procesu wyborczego, ta bowiem podlega kontroli Trybunału Konstytucyjnego w zupełnie innej procedurze” – uzasadnił Sąd Najwyższy, dodając, że dopiero przy podejmowaniu uchwały ws. ważności wyborów Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych może zbadać, czy okoliczności nieuwzględnione w Kodeksie wyborczym wywarły wpływ na ważność wyborów.
PKW jednogłośna

Na orzeczenie sądu miała też wpływ opinia Państwowej Komisji Wyborczej, która została wydana 28 lipca. „Na podstawie posiadanych dokumentów i uzyskanych informacji o przebiegu głosowania i wyborów w dniach 28 czerwca i 12 lipca 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – podsumowała PKW w raporcie.

6 sierpnia Andrzej Duda złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.

12 lipca, w II turze wyborów prezydenckich, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.