Saakaszwili sankcjonował zabójstwo Patarkatsiszwilego

Prokuratura generalna Gruzji ustaliła, że ​​morderstwo znanego biznesmena i miliardera Badriego Patarkatsiszwilego zostało usankcjonowane przez Micheila Saakaszwilego – czytamy w oświadczeniu resortu.

Jeden z najbogatszych ludzi w Gruzji biznesmen Badri Patarkatsiszwili, który dołączył do opozycji wobec ówczesnych władz z byłym prezydentem Micheilem Saakaszwilim na czele, zmarł nagle 12 lutego 2008 roku w swojej willi pod Londynem. Według lekarzy przyczyną śmierci przedsiębiorcy była choroba niedokrwienna serca. Kilka miesięcy przed śmiercią biznesmen aktywnie zaangażował się w politykę: ogłosił założenie w Gruzji partii opozycyjnej i zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich.

Podkreślono, że w ramach sprawy dotyczącej „nadużycia stanowiska i przygotowania morderstwa w okolicznościach obciążających aresztowano byłych urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych G.M., L.K. i R.Sz.”.

Podczas przeszukania u jeszcze jednego oskarżonego w tej sprawie obywatela J.C. znaleziono urządzenie nagrywające zawierające dwa nagrania audio z 4 i 5 lutego 2007 roku, które nawiązują do przygotowania morderstwa. Według nagrania jeden z oskarżonych G.D. usiłował wrobić w morderstwo jednego z ochroniarzy Patarkatsiszwilego.

Podczas rozmowy G.D. potwierdza, że ​​przygotowanie morderstwa usankcjonował Micheil Saakaszwili, gdyż Badri Patarkatsiszwili był ich oponentem politycznym i wrogiem władzy. Z nagrania także wynika, że zabójstwa miał dokonać Departament Bezpieczeństwa Konstytucyjnego — czytamy w oświadczeniu.

Resort podkreśla, że ​​na drugim nagraniu byli urzędnicy omawiają stworzenie odpowiednich warunków do likwidacji, sporządzają listy osób z jego otoczenia, ochroniarzy, badają jego codzienną trasę. Omawiają także różne wersje morderstwa, „w tym zatrucie substancją, która spowodowałaby efekt naturalnej śmierci”. To nagranie potwierdza, że ​​„wszystkie kwestie dotyczące sposobów na pozbycie się Patarkatsiszwilego są uzgadniane z Datą Achałaja”.

Aresztowanym byłym urzędnikom grozi od 16 do 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: pl.SputnikNews.com