Rzeź dowództwa ukraińskiego we wsi Szirokaja Dacza

Opublikowano: 20.06.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2281

Poniższą informację rosyjskiego dowództwa opublikowały światowe media głównego nurtu. Władze ukraińskie nie zdementowały jej w ciągu 24 godzin od publikacji.

Rosyjskie precyzyjne pociski morskie dalekiego zasięgu „Kaliber” o godzinie 12.30 w niedzielę uderzyły w stanowisko dowodzenia wojsk ukraińskich w pobliżu wsi Szirokaja Dacza w obwodzie dniepropietrowskim, w momencie spotkania roboczego sztabu dowodzenia grupy operacyjno-strategicznej.

W wyniku ataku rakietowego zabito łącznie 50 generałów i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy (nie podano ilu z nich to generałowie), w tym członków sztabu generalnego, dowództwo zgrupowania wojsk Kachowka, oddziały szturmowe i formacje operujące na kierunkach Nikołajew i Zaporoże. O godzinie 20.20 precyzyjne pociski dalekiego zasięgu Kalibr spadły na terenie zakładu transformatorowego w mieście Nikołajew i zniszczyły dziesięć 155-mm haubic M777 i do 20 opancerzonych nowoczesnych wozów bojowych.

Namierzenie dokładnej lokalizacji ukraińskich generałów i oficerów to zasługa wywiadu rosyjskiego, sił specjalnych i agentów, ale także kolaborantów. Ustalono czas i miejsce zgromadzenia dowództwa wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy. Cios został zadany podczas przygotowywania operacji zbrojnej z użyciem broni dostarczonej przez Zachód. To pierwszy taki atak na masową skalę na generałów i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy.

Tymczasem Polacy u boku batalionów nacjonalistycznych walczą w obronie Ukrainy m.in. pod miejscowością Zołote na wschodniej Ukrainie. Konfrontują się z czeczeńskimi bojownikami. W rejonie tej donbaskiej osady stawiają opór czeczeńskim oddziałom „Achmat”, które zajęły miejscowość Kamyszewacha. Czeczeni są spowalniani, ale posuwają się do przodu i zdobywają kolejne punkty o znaczeniu strategicznym.

Prasa zachodnia zauważa spadek morale ukraińskich formacji zbrojnych. Dotyczy to nie tylko wojska, ale także przedstawicieli batalionów nacjonalistycznych i innych jednostek „elitarnych”. Zdaniem ekspertów zachodnich kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy, o której mówią władze ukraińskie, raczej nie dojdzie do skutku, a „wszelkie informacje na jej temat są elementem propagandy”.

Autorstwo: katalizator
Źródło: WolneMedia.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Ukraina 19 czerwca nie zdementowała informacji Rosjan. Opublikowała za to wojenną propagandę sukcesu wojsk ukraińskich z liczbami wysokich strat rosyjskich od 24 lutego. W kontekście rosyjskiego ataku rakietowego reakcja ta wydaje się sugerować, że poniosła jakąś wielką porażkę i chce ją medialnie przykryć. Wygląda to tak, jakby tłumaczono się „zabiliście nam dziś 50 żołnierzy, ale my wcześniej zabiliśmy waszych więcej”. Informacja o ataku, podana m.in. przez „Gazetę Wyborczą” i „Onet”, na razie nie została potwierdzona przez niezależnych dziennikarzy ani dowództwo ukraińskie.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Admin WM 20.06.2022 20:48

  Ciekawe są dwie reakcje na informację:

  1. Polscy ukrainofile na FB reagują na nią agresją, bo to niemożliwe, bo to na pewno kłamstwo rosyjskiej propagandy, bo to…

  2. Ukraina opublikowała najnowszy komunikat wojenny o tym, jakie wielkie straty zadała Rosjanom od 24 lutego. Brak zaprzeczenia lub potwierdzenia, a zamiast tego propaganda sukcesu militarnego – co także jest informacją.

  Informację powtórzyły znane międzynarodowe media. W Polsce „Gazeta Wyborcza”, a „Onet” ze strachu tłumaczy się przed czytelnikami, dlaczego o tym poinformował, cytuję: „Nie było tam 50 generałów, tylko generałowie i wyżsi oficerowie. Mogli to być – w cudzysłowie – tylko pułkownicy. Ale oczywiście ważne jest, aby przekazywać takie wiadomości, jeśli są prawdziwe”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-zolnierzom-konczy-sie-amunicja-wyglada-to-bardzo-zle/zhr3mdy

 2. Maria Czerw 20.06.2022 22:56

  reakcja mediów na informacje z pola walki potwierdza patologię zależności właścicielskiej,

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.